Zber pliecky a mrkvyKorene vypestované na súkromných pozemkoch sa tradične používajú nielen v lete, ale aj na skladovanie. Túto skutočnosť uľahčuje nepríjemnosť plodín a ich výnos. Najjednoduchší spôsob, ako zachrániť mrkvu a repu na zimu, je použiť obojky, pivnice a pivnice.

V podmienkach zníženej teploty majú koreňové plodiny čas odpočinku, rast listov sa zastaví alebo zastaví, potreba vlhkosti a živín už nie je potrebná.

Ale ako bola kultúra nezmapovaná, počas mesiacov skladovania repa a mrkva nevyhnutne strácajú vlhkosť, môžu sa prehnúť a infikovať plesňami. Zvýšenie teploty v skladovacom priestore aktivuje rastové procesy. Navyše nie všetky koreňové plodiny sú rovnako dobre zachované. Ich schopnosť zadržiavať vlhkosť a odolávať znehodnoteniu je ovplyvnená časom zberu a počiatočnou kvalitou plodiny. Ako správne ukladať repa a mrkvu? Ktoré koreňové plodiny budú trvať dlhé mesiace v nábehu alebo v suteréne a ako sa vyrovnať so zvyškom plodiny?

Kedy čistiť mrkvu a repa?

Koreňová červená repa poškodená hlodavcamiPre zaistenie seba pre zimné šťavnaté mrkvu a repa, začať s načasovaním zhromažďovanie okopanín, pretože nedostatočne vyzretý tenká povrchová vrstva nemusí slúžiť ako spoľahlivá ochrana buničiny, a koreň nemá čas akumulovať správne množstvo rezervných živín. Z tohto dôvodu nie je zrejúce repu alebo mrkvu rýchlo mizne, sa podrobí mechanickému poškodeniu a napadnutiu mikroorganizmami. Preto sú letné korene dobré iba pre skoré použitie, nie pre skladovanie.

Počas daždivého počasia, keď sa zber úrody a mrkva na kladenie na zimu tiež nestojí za to, koreňové plodiny nahromadia vlhkosť a sú náchylnejšie k hnilobe.

V strednom pruhu sa mrkva môže zozbierať od druhej polovice septembra a do októbra hlavnou vecou je, že zber sa musí zozbierať pred nástupom stabilných mrazov. Tento krok, v porovnaní s skorým zberom koreňových plodín, umožní zníženie zmrštenia o 10-20% počas zimných mesiacov.

Načasovanie zberu repy, ktoré stúpne nad úroveň pôdy a je vystavené mrazu, sa vyskytuje o niečo skôr, keď listy žltnú a vyschnú. Zvyčajne tentokrát padne na prvú polovicu septembra a nemali by ste váhat. Koniec koncov, nemožno zabudnúť na aktivitu hlodavcov, ktorí sa nestraňujú od koreňových plodín na rýchlo vyprázdnených posteliach:

 • Keď je čas na zber, koreňové plodiny jemne kopajú, pre ktoré je vhodnejšie použiť lopatu, nie vidličku.
 • Potom sa pre zväzky listov ručné mrkvy a repa sú extrahované z pôdy.
 • Zanechajte krátke, až 2 cm dlhé stopky ihneď odstráňte zeleninu.
 • Korene môžu vysychať a po roztriedení sa posielajú na skladovanie.

Related  Ako variť jablkové víno doma?

Ako správne ukladať repa a mrkvu?

Skladovanie zeleniny v špeciálnych boxochRepy sú menej náročné na podmienky skladovania ako mrkva. Preto, ak je v suteréne alebo pivnica vetranie, teploty v rozmedzí 2-6 ° C a vlhkosti 85-95% korene jemné gaštanové uložené par s zemiaky v svoriek, škatule alebo nádoby:

 • Avšak repa, ako napríklad mrkva, sa môže skladovať na zimu v kontajneroch, kde je zelenina vrstvená vrstva piesku. Aby sa zabránilo vzniku patogénnej flóry, do piesku sa premieša až 2% kriedy alebo haseného vápna.
 • V domácnosti môžu byť vrstvy určené na skladovanie repy a mrkvy položené s hrubým papierom alebo vlnitej lepenky.
 • Dobrý odolávajú vyschnutiu mrkva a repa a tiež rast baktérií a plesní čerstvé piliny, prchavé a éterické oleje, ktoré inhibujú parazity a patogény hniloby.

Uložte mrkvu pre uloženie do pieskuDobre zachované koreňové plodiny, predbežne ošetrené pliesňovou zmesou hliny zmiešanej s vodou. Po ponorení do takej prostriedky mrkva a repa sa odstráni obsushivayut a uložené v pivnici, ktorá si zachováva vlhkosť cez ílové vrstvy garantované plodiny chránené pred rozpadom a zhoršenie. Ako ukladať repu a mrkvu, ak nemožno použiť piesok a íl? Chladiarenské skladovanie mrkva a repa môžu zachovať čerstvosť a v úzkych plastových vrecúšok s kapacitou 20 až 50 kg. Vrecká naplnené zeleninou nie sú zviazané, ale vertikálne umiestnené na regáloch.

Výsledkom dýchania koreňových plodín vo vnútri kontajnerov je vysoká vlhkosť a koncentrácia oxidu uhličitého v množstve 2-3%. A pri teplote blízkej nuly a vysokej vlhkosti nie sú žiadne dôkazy hniloby alebo vývoja plesní.

Zber zeleniny z posteleJe zrejmé, že malé a škaredé korene počas skladovania strácajú vlhkosť o 10-20% viac ako vybrat mrkvu a repu. Ale čo keď ideálne zeleniny nie vždy rastú v lôžkach? Ako ukladať mrkvu a repu na zimu? Vyhodiť žatvu nestojí za to, pretože ani najkrajšie a veľké exempláre nemôžu mať prospech a dostať sa na stôl vo forme domácich príprav. Repy a mrkva môžu byť zmrazené na zimu a niekoľkými originálnymi spôsobmi. Korene sú dokonale vysušené. Tieto zeleniny sú solené, nakladané a varené, sladké korene výnos chutné džem a džem, džúsy a kandizované ovocie.

Related  Dekorácia slávnostného stola – šalát s granátovým jablkom

Je možné zmraziť repku a mrkvu na zimu?

Rýchle zmrazenie čerstvej mrkvy a repy umožňuje zachovať všetky chuťové vlastnosti tejto zeleniny a ich užitočné vlastnosti.

Zelenina je zmrazená v zapečatenom obaleV najjednoduchšom prípade sa lúpané a nakrájané koreňové plodiny sušia na papierovej utierke a potom sa rozdelia na porcie v baleniach, uzatvoria a posielajú do mrazničky. Múka a mrkva, zmrazené na zimu, sa môžu pridať do každej misky, ak je to potrebné, v štádiu tepelného spracovania, či už polievky, prílohy, omáčky alebo pečienky.

Zmrazená mrkva je vynikajúcim doplnkom k polievke v zime.Vzhľadom na to, že oba repa a mrkva vyžadujú dlhú varenie alebo kalenie, pred zmrazením sa korene niekoľkokrát blikajú a potom sa nalievajú studenou vodou, čo zlepšuje chuť a urýchľuje proces varenia.

Zmrazte repuAk je zelenina drvená, potom môže byť mrazené mrkva a repa na zimu v dávkových formách:

 • Výsledné kocky sú vhodné na použitie
 • Nemajú veľa priestoru v mrazničke.
 • V tejto forme sa zachovávajú užitočné vlastnosti koreňových plodín až do nasledujúcej úrody.

Mrazená repa a mrkvová šťavaRovnako tak v zime môže byť zmrazené repy a mrkvovej šťavy, ak je to žiaduce, z ktorých si môžete vytvoriť živý vitamín krém, pridajte jogurt, trochu medu a pomarančového džúsu.

Skladovanie repy a mrkvy v sušenej forme

Sušená repaNemenej jednoduchý a cenovo dostupný spôsob skladovania repy a mrkvy – je sušenie koreňových plodín na zimu. Pre-zelenina starostlivo umyť, vyčistiť a rezané podľa uváženia hostesky. Čím tenšie plátky repy a mrkvy, tým menej času potrebného na odstránenie vlhkosti. Na vyschnutie koreňových plodín je možné v peci, ako aj v špeciálnej sušičke, hlavná vec, že ​​plátky nie sú uviaznuté a nespálené. Preto surovina z času na čas nalaďte a uistite sa, že teplota nepresiahne 60-70 ° C.

Správne sušená zelenina nestráca pôvodnú farbu a vlastné vlastnosti čerstvých plodín.

Sušená zelenina nevyužíva veľa priestoru a zachováva si svoju kvalituTakéto mrkvy a repa môžu byť pridané k vašim obľúbeným polievkam, zeleninovým dusom a iným jedlám. Skladovanie repy a mrkvy v tejto forme nevyžaduje veľa priestoru a v sklenenej nádobe zostávajú vločky nezmenené po celý rok.

Related  Všetky najzaujímavejšie o čajové huby

Solenie a skladovanie repy a mrkvy

Mrkva a repa v marinádePre morenie je najlepšie brať stredne veľké koreňové plodiny, ktoré po vyčistení sú rezané, bledé a rozložené na čisté poháre a ponechávajú malý priestor na krku. Nádrže sa naplnia vriacou 2% soľankou, pričom sa zabezpečí, aby kvapalina obsadila všetky dutiny a v nádobách nezostali žiadne bubliny. Potom sú sterilizované a zakryté pokrievky. Majte repu a mrkvu v tejto forme lepšie v chlade, v domácej chladničke alebo suteréne.

Domáce predjedlá z mrkvy a repy na zimu

Salát z mrkvy a repyDomáce prípravky z repy, mrkvy a inej zeleniny v zime vážne pridávajú do menu a pomáhajú vyrovnať sa s nedostatkom vitamínov v strave. Mnoho ľudí vie a miluje repné a mrkvové šaláty a občerstvenie. Koreňové plodiny sú dokonale kombinované s ostatnými záhradnými plodinami, napríklad kapustou a paradajkami, cuketou a baklažánom, sladkou paprikou a bylinkami.

Kocky nakladanej repy a mrkvy – to je dobrá pomoc pri varení vinaigretov a iných zdravých občerstvenia. Cvikla a mrkva môžu byť čo najstaršie, fermentované bielou kapustou, ako aj samostatne.

Borsch tankovanieNenahraditeľné v zime a predvarené jasný dresing pre boršč, ktorý okrem mrkvy a červenej repy, pridajte cibuľu, sladkú papriku a paradajky, cesnak, kôpor a petržlen.

 • Olúpaná a drvená mrkva a cibuľa sú vyprážané.
 • Potom smažte a rozpečrite cukrovú repu v poloprodukte, pridajte nakrájané sladké papriky a kocky rajčiaka.
 • Zelenina je kombinovaná, ochutený soľou, ocotom, všetkými potrebnými koreninami a bylinami.
 • Obväz je umiestnený na plechovkách, sterilizovaný a uzavretý.

Takáto letná úroda nielen šetrí čas, ale aj dáva borcovi skutočne letnú chuť a vôňu. Áno, a celá pestovaná plodina koreňových plodín ide do podnikania a prínosy až do nasledujúcej sezóny.

Zmrazená sezónna zelenina – video