Potrebujeme poradenstvo! Nedávno kúpil pozemok s malou chatou. Ale keď sa pokúsil orať ľahký motorový kultivátor, bolo zistené, že je takmer nemožné. Zem je hlina, kultivátor sa sotva pohybuje. Ale čo veľká plocha pre zemiaky a iné plantáže? Upozornite, než je lepšie orať zem ťažkou hlinkou a ako všeobecne riešiť tento problém?

Možno, že je to hlina, ktorá dáva majiteľom najviac problémov. Je ťažké ho orať a je ťažšie pestovať bohatú úrodu. Zem sa pomaly zohreje a dlhodobo udrží vlhkosť, pretože rastliny často začnú hniť.

Vzorka ílovitej pôdy

Začneme orať

Orábanie takejto zeme s ľahkým kultivátorom alebo koní (ktoré sa dnes stále používa na malých pozemkoch) je takmer nemožné. Pôda je príliš ťažká, tvrdá a lepkavá. Preto existuje len jedna odpoveď na otázku, a to lepšie orať ťažkú ​​zeminu s hlinkou – silný kultivátor alebo traktor. Samozrejme, nie je nutné používať masívne ťažké traktory, ktoré sa používajú na poli. Dnes z Číny a Bieloruska sa do našej krajiny dovážajú malé ľahké traktory s pomerne vysokou silou. Sú schopní orať správnu oblasť správnou kvalitou, aj keď to bude trvať veľa času.

Ale zároveň je potrebné pokúsiť sa vyriešiť problém hlinenej pôdy.

Zlepšujeme hlinitú pôdu

Samozrejme, môžete jednoducho nahradiť pôdu v oblasti lepšou – stačí odstrániť hornú vrstvu hlinenej pôdy a priniesť 5 – 10 nákladných áut chernozem. Toto okamžite rieši problém. Ale je to ťažké a nesmierne drahé. Preto vyriešime problém inak.

Na jeseň, keď sa zachytáva zber, musí byť plot opravený. A najprv by mal byť posypaný malými pilinami alebo nasekanou slamou.

Znečistenie slamy je kľúčom k zlepšeniu pôdy

Dokonca nemusí byť príliš hlboká – stačí 15-20 centimetrov. Okrem toho do tejto hĺbky je pôda najhustejšie obývaná mikroorganizmami, ktoré spracúvajú akúkoľvek organickú hmotu až do nasledujúcej výsadby. Preto sú dosiahnuté dva ciele: pôda je oplodnená a stáva sa ľahšia.

Related  Pomelo – tajomný citrus v našom regióne: ako to vyzerá a ako roste

Taktiež je možné do slamy a rašeliny pridať piesok – s takouto zmesou bude ílovitá pôda lepšie nasýtená kyslíkom, čo podporuje lepšie rast rastlín.

Po dobu jedného roka sa pôda úplne nezmení, ale po 5-7 rokoch zmeny budú viditeľné voľným okom.

Orba ťažkej pôdy je jasne zobrazená vo videu kultivátora