Ahoj všetci! Chcem si zasadiť svoju letnú chalupu s novou odrodou zemiakov. Bohužiaľ, je to dosť drahé – nákup sadbového materiálu pre celé miesto je veľmi drahý. Rozhodla som sa použiť klíčky na záchranu. Preto sa chcem naučiť so všetkými podrobnosťami, ako pestovať sadenice zemiakov z klíčkov.

Vedieť, ako pestovať sadenice zemiakov z klíčky, môžete naozaj ušetriť veľa peňazí a zároveň získať príležitosť vykopať prvé hľuzy v polovici júla. Samozrejme, s týmto rastom existujú určité jemnosti, o ktorých rozhodne potrebujete vedieť.

Hľuzy s klíčkami

Získanie klíčky pre sadenice

Približne 2-3 týždne pred sadením zemiakov (v rôznych regiónoch sa tento dátum líši o viac ako mesiac), je potrebné vytvoriť vhodné podmienky vybrané z jesenných alebo neskôr zakúpených semien hľúz. Hľuzy sú položené na handričke alebo len v škatuliach so zemou. Môžete ich stohovať pevne, jeden k druhému, aby ste ušetrili miesto. Teplota by mala byť dostatočne vysoká – nie nižšia ako + 10 … + 15 stupňov Celzia. Okrem toho musia byť hľuzy dobre osvetlené – bez toho by oči nehádali. Hľuzy by mali byť naplnené pôdy, aby sa zabránilo vysychaniu a smrti. Zloženie pôdy nehrá úlohu – funguje ako ochrana, nie ako živné médium.

Po 15-20 dňoch klíčky vzrastie nad zem – silné a zdravé. Mali by byť starostlivo odtrhnuté v základni a čo najskôr (hlavná vec nie je umožniť vyschnutie), aby sa pokračovalo v výsadbe.

V závislosti od odrody sú výhonky veľmi odlišné

Hľuzy môžu byť použité na výživu – nie sú vhodné na opätovné výsadby.

Výsadba klíčky

Klíčky sedia rovnako ako obyčajné zemiakové hľuzy – vykopávajú jamku hlboko v jednom bajonetovom rýle, po ktorom sedí klíček. Samozrejme, musíte to urobiť opatrne, aby krehké výhonky neboli poškodené. Odporúča sa vysadiť dve alebo tri klíčky v jednej studni, ale ak nie je potrebné zachrániť užitočnú plochu pozemku, môžete rastliny a jeden po druhom – nechať každý otvor priniesť úrodu, ale v množstve zemiakov bude viac.

Ihneď po výsadbe by mala byť oblasť hojne napojená. Nezabudnite – výhonky nebudú mať takú zásobu živín, ako pri výsadbe hľúz. Preto najmenšie sucho môže zničiť zber. Je tiež žiaduce, aby v lete niekoľkokrát kŕmili miesto hnojivami – klíčky potrebujú poskytnúť najvhodnejšie podmienky pre rast.

Viac informácií o pestovaní zemiakov z výhonkov sa dozviete z videa:

 

Výsledok experimentu – video v 2 častiach