Čisté trávniky na trávnik v našej dobe nie sú novinkou, ale je ťažké a drahé ju pestovať. Je známe, že existuje len zjednodušená verzia pre lenivých ľudí – je to biely ďatelina. Ale vzniká otázka: ako vysádzať biely ďatelina na trávnik? Aké materiály budú potrebné a aký je náročný proces?

Clover, ktorý sa obyčajne nazýva trefoil, odkazuje na trvalé rastliny strukoviny. Rastlina je zastúpená vo forme troch listov smaragdovej farby s malým kvetom guľovitého tvaru. Ak sa budete držať správnej technológie výsadby, a tiež starať sa o to neskôr, kvitnúce trávnik vás poteší každý rok s rovnomerným a mäkkým kobercom. Ak chcete robiť všetko správne, zvážte podrobnú inštrukciu: ako vysádzať biely ďatelina na trávnik? Jednoduché tipy a niektoré nuansy od odborníkov vám umožnia získať zelený koberec ako výsledok vykonanej práce.

listy bieleho ďateliny

Výhody a nevýhody

Výber bielych ďateliniek, môžete získať celý zoznam výhod, pretože závod má tieto funkcie:

 • výrazné dekoratívne vlastnosti;
 • silný koreňový systém môže potlačiť rast buriny už niekoľko rokov;
 • Jeterový koberec tvorí hustú trávnatú hmotu bohatého zeleného odtieňa;
 • nízky rast stopky eliminuje potrebu rezu;
 • nenáročný v starostlivosti: nepotrebuje časté zavlažovanie alebo zavedenie dodatočného obliekania;
 • vysoká odolnosť proti pošmyknutiu;
 • rýchly rast;
 • saturácia pôdy s dusíkom – prírodné hnojivo;
 • možnosť vysadiť na svahoch, bankách a pustatinách.

Dôležité! Biely ďatelina veľmi často zahŕňa, ak je to potrebné, zasadenie prázdnych plôch skalnej záhrady, ružovej záhrady alebo záhradnej postele.

Napriek tomu trávnik bieleho lepidla má niektoré nevýhody:

 • Premožiteľná vlastnosť povedie k smrti iných farieb;
 • rýchly rast vo všetkých smeroch (ďatelina je dominantná);
 • zadržanie vlhkosti vedie k skolióze – malo by sa dôkladne prechádzať.

Technológia pristátia

Ako už bolo uvedené, silná rastlina nevyžaduje propolok ani krmivo. Ale ak chcete získať hladký a krásny silný koberec, mali by ste zvážiť niekoľko odporúčaní. Takže medzi prípravnými prácami by malo byť správne určené miesto. Najlepšou možnosťou je slnečný trávnik alebo polostrov. Semená sú zakúpené v špecializovanom obchode záhradníkov a majiteľov nákladných vozidiel: na 1 m2 zanechá okolo 300 zŕn. Odporúča sa pristáť na jar alebo začiatkom leta.

Related  Čo potrebujete vedieť pri pestovaní rannej slávy doma v hrnci

Ďalej nasleduje jednoduchý krok za krokom algoritmus:

 1. Rovnako ako v prípade bežného trávnika, aby sa semená dobre a rýchlo zakoreňovali, odstráňte hornú vrstvu pôdy (až 5 cm) a vyrovnajte plochu.
 2. Rýchle sadenice umožnia jednoduché namáčanie 1 hodinu pred priamym výsevom. Tiež semená môžu byť zmiešané s malou časťou zeme a potom rovnomerne rozptýlené v celom pozemku.
 3. Aby sa zajistilo, že zrnka nie sú konzumované vtákmi, pokryje sa zhora tenká vrstva pôdy (približne 1 cm).
 4. Ako napájanie sa odporúča použiť dýzu na malý dážď, pretože silný tlak umyje semená bieleho ďateliny alebo ich zaplaví. Pôdna vlhkosť by mala byť udržiavaná počas 7-10 dní. Nezahŕňa možnosť chôdze na trávniku. Po 15 dňoch by sa mali objaviť výhonky.

Dôležité! Clover rastie dobre na mieste, kde predtým pestovali obilniny.

starostlivosť

Nenáročná prevádzka zariadenia znižuje všetky podmienky starostlivosti oň. Takže základom je iba zalievanie. Dlhodobé sucho môže nepriaznivo ovplyvniť rast trávnika bielych ďatelín. Avšak silné podmáčanie bude smrteľné. Skúsení záhradníci odporúčajú zavlažovanie raz za týždeň za predpokladu, že počas týchto dní nebol dážď.

Vystrihnúť jetel môže byť podľa želania – ako rastlina rastie. V tomto prípade sa odporúča použiť trimmer, po ktorom bude trávnik rýchlo obnovený a hojne rozkvitnutý. Starostlivo sledovať rast trávnika, je lepšie ho obmedziť, pretože bude ťažké vyviesť biely ďatelina.

Dôležité! Shamrock môže ľahko tolerovať prudké zmeny teploty, ale pri vysokých teplotách by sa malo vykonať dodatočné zavlažovanie.

3-4 roky po výsadbe ďateliny sa odporúča opakovať procedúru, pretože ďatelina, hoci trvalá, ale krátkodobá.

Video: biely ďatelina namiesto trávnatého trávnika