Mám jabloň, o ktorom hovorím “ťažké nosiť, ale je to škoda, že ju odhodíme”. Strom je celkom dobrý, šíri sa, v lete poskytuje dobrý tieň. Ale jablká sami sú malé a kyslé, dokonca aj ich domáce zvieratá nechcú jesť. Myslela som, že som ju zmenila na hrušku, ale neviem ako. Povedzte mi, ako a kedy môžem pestovať hrušku na jablone?

hruška-jablko

Odštepenie ovocných stromov je už dlho obľúbené u záhradníkov. Ak jabloň v priebehu času plodil, ovocie stratila svoju šťavnatosť a sladkosť, nepoužívajte okamžite radikálne metódy a vykoreňujte ju. Štepenie hrušky na jabloň pomôže ziskovému využitiu stromu, okrem toho, že dostane kvalitné plodiny veľkého ovocia. Nemenej dôležitá je skutočnosť, že pri výsadbe mladých sadeníc bude trvať niekoľko rokov, kým nebudú čakať na prvé ovocie a v dôsledku očkovania sa čakacia doba značne zníži.

Oba stromy patria k druhom granátových jabĺk a sú zástupcami rosacej rodiny, takže zásoby s štepom sú vo väčšine prípadov dobre zavedené.

Kedy je lepšie pestovať hrušku?

Najoptimálnejšou možnosťou na načasovanie hruškového štepu na jablone je skorá jar. Akonáhle denná teplota vzduchu dosiahne pretrvávajúce plusové hodnoty a nočné mrazy sa zastavia, môžete prejsť na postup štepenia. Najdôležitejšou vecou je mať čas na to, aby sa to stalo až do okamihu, keď sa rozpustia obličky, takže čas preniknutia vetvu sa zhoduje so začiatkom aktívneho miazgového pohybu. Potom sa určite zvykne.

V severných regiónoch je lepšie odložiť očkovanie na apríl, inak existuje riziko, že očkované mladé hrušky vystrelí.

Ak pretrvávajúci studený prameň takmer okamžite prešiel do horúceho leta a moment chýbal – môžete tiež pestovať hrušku na jablone v júli, ale nie neskôr. Zvyčajne od augusta začína už teplota klesať, čo má tiež negatívny vplyv na štep, ktorý je citlivý na jeho rozdiely.

Na jeseň sa neodporúča očkovanie – je nepravdepodobné, že hruška prežije a bude plne prežiť zimu.

Ako si vybrať koreň a štep?

Ak má záhrada už jabloň, je jasné, že problém s výberom skladov nestojí za to. Ak sa tak nestane, odporúča sa ísť do lesa a pozrieť sa na divoké jablko, ktoré vyrastie samo semenom. Takýto strom je schopný rásť a prinášať ovocie už mnoho rokov, pričom pestovanie jabĺk od semien po očkovaní žije v priemere 12-15 rokov.

Related  Hnojivo pre zemiaky: návod na použitie

Voľba šteňa závisí výlučne na požadovanom výsledku. Napríklad, ak chcete získať veľké ovocie, je lepšie použiť také odrody hrušky ako Lyubimitsa Yakovleva alebo Large-fruited Susova. Rezy možno odrezať z vašej záhrady, požiadať suseda alebo ich zakúpiť v škôlkach.

Pre odrezky odrežte odrezky z južnej strany koruny hrušiek.

Ako pestovať hrušku na jablone?

Na očkovanie hrušky môžete použiť niekoľko metód:

  1. pučiace. V júli vystrihnite mladú škvrnu z hrušky, orezajte listy, nechajte odrezky a vystrihnite oči. Na vetve alebo kmeň jabloní urobte rez kôry v tvare písmena “T” a vložte do neho špendlík. Pripojte okraje a vytiahnite elektrickú pásku. To môže byť vykonané na jar, akonáhle sa objavia prvé listy.pučiace
  2. Kopulirovku. Odporúča sa na štepenie hrušky na divoké jablko pestované zo semien. Na odrezky hrušky a jablone urobte šikmé rezy a pevne stlačte vetvy k sebe, aby sa pláty zhodovali.kopulirovka

Video o očkovaní hrušky na jablone s očkovaním