Veľmi mám rád ruže, už som doma celý ruženec. Môj manžel začal stavať skleník pre mňa a ponúkal mu predávať kvety. Povedzte mi, čo by som mal hľadať pri pestovaní ruží v skleníku na predaj?

Tí, ktorí sa zaoberajú kvetinovým podnikaním, vedia, že kytice sú osobitne cenené počas sviatkov a bohužiaľ nie všetky spadajú do teplého letného obdobia. Ak nechcete vynechať výhody, veľa rastú kvety na predaj v skleníkoch vrátane ruží. Umelá údržba teploty a osvetlenia umožňuje získať termofilné kvety aj v zime.

Hlavné body pestovania ruží v skleníkoch

ruže v skleníku

Najvhodnejší čas na pestovanie kvetov je začiatok februára. Po začatí destilácie na konci zimy bude možné odrezať ruže pred ďalšími zimnými mrazmi. A ak existuje možnosť inštalovať kúrenie a dodatočné osvetlenie v skleníku, kvetiny na predaj budú pripravené aj v zimných mesiacoch.

Ak chcete získať vysoko kvalitné produkty, pri pestovaní ruží v skleníku, musíte kompetentne pristupovať k nasledujúcim bodom:

  • správne vybavenie samotného skleníka;
  • vyzdvihnúť kvalitnú pôdu a vhodné odrody kvetov;
  • dodržiavať požiadavky na výsadbu sadeníc;
  • zabezpečiť riadnu starostlivosť o ružové kríky;
  • vykonáva pravidelné prerezávanie a rezanie kvetov.

A samozrejme, jedným z hlavných faktorov je dostupnosť predajného trhu.

Usporiadanie skleníka

skleník

Rosa je veľmi teplomilná v prírode, preto je potrebné dbať na vytvorenie vhodného mikroklímu. Pri výbere materiálu pre skleník, skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú, aby sa zastavili na bunkovom polykarbonáte – udržuje teplo dobre.

Na to, aby sa sadivo nezmrazilo, musí mať základňa skleníka podkroví s výškou najmenej 30 cm. Aby sa zabezpečilo dostatočné osvetlenie, stropy skleníka sú vysoké.

Pri pestovaní ruží v zime je potrebné inštalovať dodatočné osvetlenie a kúrenie v skleníku. Budete tiež musieť nainštalovať systém na zalievanie kríkov (automatické zavlažovanie je najlepšie).

Výber pôdy a odrôd ruží

ruže

V skleníku môžu byť pestované ruže:

  1. Na lôžkach. Pôda v tomto prípade by mala byť obohatená o kravský hnoj, rašelinu a superfosfát.
  2. V hrncoch. Predbežne pripravte substrát z 5 častí rašeliny, 4 diely terčoviny a 1 diel Mulleinu (čerstvý) a udržiavajte ho jeden rok. Pred vysadením pridajte minerálne hnojivá a mäsokostnú múčku.

Pri výbere odrôd pre kultiváciu by sa mala uprednostňovať populárna, ale nie veľmi náladová, najmä ak ste sa prvýkrát zaoberali podnikaním v skleníkoch. Môžete začať s čaj-hybridné odrody alebo grandiflora. Je lepšie nakupovať veľkoobchodné pozemky s malou rezervou v prípade úmrtia sadeníc.

Výsadba sadeníc

mladé sadenice

Pred výsadbou sadenice vydržia vo vode 12-14 hodín a odstránia slabé výhonky. Zasadený by mal byť v ohriatej zemi, takže miesto preštepovania nad pôdu.

Hustota výsadby závisí od nádhery zvolenej odrody. V priemere 1 m². vysadené od 4 do 10 krov.

Starostlivosť o sadenie ruží v skleníku

Kým všetky sadenice sú zakorenené, v skleníku je potrebné udržiavať konštantnú teplotu 10 stupňov Celzia. Počas obdobia kvitnutia sa teplota zníži. Skleník by mal byť vetraný a udržiavať vlhkosť okolo 70%.

Ďalšia starostlivosť spočíva v včasnom kŕmení sadeníc, uvoľňovanie a mulčovanie pôdy, zalievanie. Ak je to potrebné, zabezpečte dodatočné osvetlenie puzdier alebo naopak chráňte pred priamym lúčom.

Vykonávanie prerezávania a včasného rezania ruží

rezanie ruží

Na získanie veľkých púčikov sa odstránia bočné výhonky spolu s nimi vytvorenými pupienkami. Ponechajte jeden silný záber s 3 púčikmi.

Pri rezaní ruží na predaj (najlepšie ráno) na puzdre je potrebné ponechať dostatok zelenej hmoty na stimuláciu tvorby nových výhonkov.

Pestovanie ruží v skleníku – video