Mám rád hyacinty, ale nikdy som ich nevyrástol. V tomto roku som mala prvý dlho očakávaný kvet – darček pre môjho 8. marca od môjho manžela. Chcel by som to zachrániť. Povedzte mi, čo mám robiť, keď sa hyacinty rozplynú, aby sa na jar objavili na kvete?

Úchvatná vôňa hyacintu a šikovný šampónový kvet najrôznejších farbív … Keď ste raz videli túto krásu, po vdýchnutí vône si ju vždy chcete vychutnať. Preto neodhoďte kvetinu po kvitnutí, pretože hyacinty môžu kvitnúť už takmer 10 rokov, ak sú správne udržiavané a skladované.

hyacinty

Čo je možné urobiť s hyacinty, keď sa vybledli, aby rastlina naďalej uspokojovala oko? Odpoveď na túto otázku závisí od toho, kde tieto kvety rastú. Vo všeobecnosti sa hyacint považuje za záhradnú kvetinu, ale často sa pestuje v kvetináčoch, aby získal skorší kvitnutie.

Hyacinty vybledli v kvetináčoch, čo robiť ďalej?

vyblednutý hyacint v banke

Pri pestovaní hyacintu vo vnútorných podmienkach po kvete existujú dve možnosti, ktoré sa líšia v čase výsadby kvetu na otvorenom teréne:

  1. Jeseň pristátie. Vystrihnite kvetové klíčky a pokračujte v starostlivosti o rastlinu ako zvyčajne – podľa potreby vodou, kým list nevystrie. rezané kvetinové stonkyIba kvetinový hrot je odrezaný, zelené listy sa musia najprv vzplanúť. Keď listy nakoniec kohúti, opatrne odlúpnite žiarovku z nádoby a vysušte ju. Uchovávajte ho na tmavom chladnom mieste až do pádu. Potom sa vysadia na otvorenom teréne, kde už v budúcej sezóne bude kvitnúť hyacint. Skúsení pestovatelia nedoporučujú používať materskú žiarovku pre opakované nútenie, najmä ak potrebujete získať veľkú kvetinu. Samozrejme, kvitnutie sa vyskytne v každom prípade, ale kvety kvitnú časom. Je lepšie použiť na tieto účely deti, ktoré sa už na jeseň už objavia na hlavnej žiarovke. Propagácia hyacint aj s ich pomocou.hyacintových žiaroviek
  1. Pristátie na jar. Po rezaní stopky preneste hyacintovú žiarovku do priestrannejšieho hrnca, pridajte ju na novú živnú pôdu a umiestnite na chladnom, ale dobre osvetlenom mieste až do konca jari. Začiatkom mája by mal byť na kvetinovom záhoní vysadený rastúci hyacint s mladými výhonkami. Počas leta bude rásť silnejšie na otvorenom teréne a žiarovky sa môžu znovu pestovať v banke.

Otzvel hyacint na záhon

hyacinty na záhon

Ak sa hyacint pestuje na otvorenom teréne, po kvitnutí sa rastlina nedotkne, kým listy nebudú žlté. Ak k tomu dôjde, žiarovky musia byť vykopané a pripravené na uskladnenie:

  • na dne žiaroviek nožom urobte rezy v tvare kríža;
  • po každej žiarovke musí byť nôž utraný alkoholom;
  • vysušte rezy dobre;
  • vložte žiarovky do pamäte.

Na začiatku jesene (v septembri) musia byť hyacinty zasadené na záhon. Riadok pod kvetinami je vykopaný, minerálne hnojivá sú zavedené.

Video o hyacintovej starostlivosti po kvete