Môj sused mi priniesol tucet “zemiakov” Jeruzalema artičok. Veľmi chváli jeho chuť a liečivé vlastnosti. Rozhodla som sa vyskúšať pestovať túto rastlinu v krajine. Povedzte mi, čo je hlinená hruška (jeruzalemský artičok) a ako ju pestovať?

Hrušková hruška (Jerusalem artičok) je veľmi známa medzi obdivovateľmi ľudovej medicíny. Používa sa na liečbu a prevenciu širokého spektra ochorení.

zemská hruška

Okrem toho sa jeruzalemský artičok môže použiť aj na výživu. Má chuť trochu ako zemiaky, a niektoré zdroje nazývajú bulba, barabola. Vo vzhľade je jeruzalemský artičok podobný slnečnici, okrem toho súvisiaceho, preto sa nazýva aj hľuzovitá slnečnica.

Charakteristika zariadenia

Jeruzalemský artičok

Krajina hruška patrí do rodiny Compositae, je hľuznatý trvalky. Má vyvinutý koreňový systém schopný preniknúť do pôdy do hĺbky 30 cm. Na začiatku jesene dozrievajú hľuzy s tenkou kožou na výhonkoch pod zemou. Vďaka svojej slušnej hĺbke trpia počas zimy ťažké mrazy a v suchom leto nevysušia. Veľkosť a farba hľúz nie je rovnaká a na jar sa na nich objavujú nové výhonky.

kôra z hlinenej hrušky

S dospelým Jerusalem artičokom Bush môžete získať až 1 kbelík hľúz a vo výške jeruzalemský artičok niekedy dosahuje 5 metrov. Stonky rastliny sú pokryté chlpmi, ktoré sú hrubé na dotyk, kvitnú v jednotlivých košíkoch s tubulárnymi kvetmi tmavej farby, v ktorých sú viditeľné žlté jazyky, zatiaľ čo dávajú veľmi málo semien.

Jeruzalemský artičok je schopný rásť na jednom mieste až do 30 rokov bez ďalšieho kŕmenia. Na rozdiel od zemiakov, Colorado chrobák neradi ich jesť.

Pestovanie jeruzalemského artičoku

mladý artičok

Ak chcete pestovať hlinené hrušky, použite hľuzy alebo oči. Z očí, musíte najprv získať sadenice tým, že ich vložíte do hrnca. V otvorenom teréne je najvyššie položené jeseňské artyčok koncom jesene, takže rastlina rástla skoro. Avšak hľuzy vykopané na jeseň (po zemiakoch) trochu trpkej. Je lepšie nechať ich na zimu v krajine a na jar získajú sladkosť a budú pripravené na konzumáciu.

úrodu

Pri zberu, stonky a listy nie sú vyhodené – môžu byť použité ako liek alebo použité ako siláž.

Niektorí výrobcovia nákladných vozidiel na jar po zemiakoch na cibuľu umiestnia žiarovku. Aby ste to urobili, urobte otvory so vzdialenosťou medzi nimi 50 cm, v každom urobiť popol (1 polievková lyžica), piesku (štvrtina vedra) a kompost (polovice vedro). Šírka riadkov je najmenej 70 cm. Na výsadbu používajte celé hľuzy, ale môžete ich nakrájať na kúsky. Pri 10 m². bude trvať približne 15 kg hľúz.

Hľuzy sušte pred výsadbou vo vode a nechajte 2 dni.

Keď sa objavia laterálne procesy, keď rastlina dosiahne výšku 50 cm, musia sa odstrániť. Jeden z najsilnejších stoniek je ponechaný na Bush. Keď vyrastie dvakrát, musíte ju dobre napojiť, môžete ho tiež oplodniť humusom.

Berúc do úvahy nie malý “rast” jeruzalemského artičoku, je dobré ho pestovať po obvode záhrady. Takže ochráni ostatné kultúry pred vetrom a vytvorí jedinečné zaistenie.

Jeruzalemský artyčok v záhrade

Ak chcete zvýšiť výnosy 2 týždne pred vyhĺbením hľúz, odporúčame kosenie stoniek.

Starostlivosť o mladé výsadby hlinených hrušiek je takmer rovnaká ako u zemiakov. V budúcnosti stačí odstrániť burinu, uvoľniť pôdu a trochu sa kŕmiť:

  • v lete – riešenie založené na výkrmoch vtákov alebo na vtákoch;
  • na jeseň – draselná soľ, superfosfát, síran amónny.

Užitočné vlastnosti jeruzalemského artičoku a odporúčania pre pestovanie – video