Chcem vyradiť zimolezu na jar a mám miesto – voľný pruh pozdĺž hraničných úsekov. Napriek polovici prázdneho oblúka hrozna zostáva kus pozemku. Povedz mi, kde by som mal pestovať zimolez, aby dobre vyrastal?

Zimolez je krík a je z dvoch druhov – dekoratívne a jedlé. V závislosti na príslušnosti k určitému druhu, existujú najmä výsadby zimolez. To je spôsobené tým, že jedlý zimolez zriedka rastie viac ako 2 metre na výšku, zatiaľ čo dekoratívne, najmä jej kučeravé odrôd, a to až do 6 metrov.

Pri výsadbe zimolezu je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

  • v akej pôde sa pestuje;
  • kde pestovať zimolez;
  • ako si vybrať sadenice;
  • ako vysádzať kefu.

Výber pôdy

zimolez v radoch

Najoptimálnejšiu jeden pre výsadbu zimolez sú hlinitá pôda s neutrálnym obsahom kyselín. Príliš kyslá pôda získať dobrú úrodu jedlých druhov je takmer nemožné, a okrasné kríky postupne strácajú svoje tmavo zelené listy. Ak sa vám nedarí zasadiť kríky v pravom pôde, kyslú pôdu s vápnom skôr.

Ťažké a mokrade nie sú ani veľmi vhodné, pretože koreňový systém zimolezu od nadmernej vlhkosti začne hniť. Preto by ste mali vyberať miesta vzdialené od podzemných vôd.

Výber miesta pristátia

zimolez na slnku

Hlavným kritériom pre výber miesta na výsadbu zimolezu je prítomnosť dobrého osvetlenia. Samozrejme, v tieni je Bush schopný prežiť, ale potom bude úrodu minimálna a dekoratívne odrody nebudú dobre kvitnúť. Pre bohaté zber a svieže kvitnutia zimolezu, je potrebné viac svetla.

Vyhnite sa miestam na kopci, kde hrozí nebezpečenstvo prievanu. Výhonky zimolezu sú krehké a krehké a môžu sa ľahko rozpadnúť pri silnom vetre.

Kučeravé ornamentálne odrody zimolezu sa odporúčajú zasadiť okolo altánov alebo v blízkosti oblúka, takže výhonky majú podporu pre ďalší rast. Nižšie jedlé odrody môžu byť vysadené buď skupinou v jednom rohu plotu, alebo ako zástavba jedným riadkom pozdĺž plotu alebo hranice lokality.

Pri výsadbe zimolezu v radoch by mali byť vykonávané z juhu na sever, takže kríky majú dostatok svetla.

Výber sadeníc

zimolez výsadba

Vzhľadom k tomu, že sadenice ozdobného a jedlého zimolezu sú podobné, je lepšie ich kúpiť na špecializovanom mieste. Tým sa eliminuje možnosť zamenenia druhov a predávajúci presne vyzdvihnú požadovanú odrodu.

Pri výsadbe jedlých odrôd je dôležité vybrať sadenice, ktorých vek nie je kratší ako dva roky. Prvá zber sa potom môže zozbierať v dvoch ročných obdobiach.

Kvalitné sadenice by mali mať pružné vetvičky, veľké pukliny a dobrý koreňový systém. Optimálna výška sadenice je od 0,5 m do 1 m.

Related  Glandular blotchiness zemiakov: príčiny choroby, preventívne opatrenia

Ako pestovať zimolez

dekoratívne zimolez

Jedlé odrody zimolezu odporúčame, aby na jeseň, a dekoratívne na jar. Pri výsadbe v radoch by ste mali držať aspoň 2 m medzi kríkmi, aby koruna rástla. Na vytvorenie zabezpečenia sa vzdialenosť zníži na 0,5 m. Medzi dekoratívnymi odrodami vysadenými v rade je vzdialenosť 3-4 m.

Po pristátí nie sú kríky rezané, čo spomaľuje vývoj kríkov a pohybuje sa plodmi.

Vzhľadom k tomu, zimolez je self-fertile rastlina, je potrebné vysadiť 3 až 7 sadenice naraz. V tomto prípade by mali byť odobraté z rôznych kríkov a prednostne rôznych odrôd.

Výsadba a starostlivosť o jedlý zimolez – video