Na mňa v letnom sídle tri trávniky rôznych veľkostí, je unavené ich vodu ručne. Pomôžte mi vybrať systém zavlažovania trávnika tak, aby vykonával automatické rovnomerné zavlažovanie. Počul som od svojho suseda, že zavlažovacie systémy sú odlišné, čo je pre mňa správne?

S príchodom všetkých druhov automatizovaných zavlažovacích systémov sa zalievanie ručne stáva irelevantným, čo samo osebe veľmi uľahčuje existenciu. Koniec koncov, aby sa trávnik udržal v dobrom stave, je potrebné vynaložiť veľa energie. Okrem toho je ťažké rozdeliť vodu rovnomerne na celej lokalite. Aby ste si vybrali potrebný zavlažovací systém, je potrebné sa oboznámiť s hlavnými parametrami týchto užitočných zariadení.

Typy zavlažovacích systémov

Systém sprinklerovNajpopulárnejšie metódy automatizovaného zavlažovania sú kvapkanie zavlažovanie a postrekovanie. Vyberajú sa podľa veľkosti trávnika, ako aj individuálnych potrieb a sú schopní poskytnúť:

 • Optimálny typ zavlažovania, vypočítaný pre určité územie;
 • Dosiahnutá dodávka vopred určeného objemu vody;
 • včasné zavlažovanie trávnika;
 • rovnomerné rozloženie vlhkosti v oblasti lokality;
 • racionálne využívanie vody.

Navyše, nainštalovaný zavlažovací systém vám poskytne príležitosť starostnúť sa o miesto ľahko s minimálnym úsilím a časom.

Systém sprinklerov

Tento zavlažovací systém je akýmsi umelým dažďom na celom povrchu trávnika. Zalievanie sa uskutočňuje pomocou rozprašovacích dýz. Sú schopní tlačiť prúd vody na značnú vzdialenosť a postrek vo forme malých kvapiek. Doba zavlažovania je približne 30 minút.

Zavlažovanie sa vykonáva pomocou trysiek postrekovačovVeľkosť kvapiek by nemala byť väčšia ako 2 – 3 mm, aby sa nepoškodili rastliny a príliš nezlisovali zem. Prúd zavlažovača sa rozprestiera v značnej vzdialenosti a množstvo vody, ktoré padá na rastliny, klesá.

Rozsah postrekovačov závisí od tlaku vody, trajektórie trysiek a tiež od priemeru trysiek. Aby ste zabezpečili vysoko kvalitné zavlažovanie, mali by ste zvoliť postrekovač s priemerom trysky minimálne 20 mm.

Rozprašovače by mali byť inštalované tak, aby sa zabezpečilo rovnomerné zavlažovanie pozemku. Nedovoľte, aby rohy trávnika spadli mimo dosah hasiaceho zariadenia. Tento typ systému sa používa vo veľkých oblastiach. Minimálna plocha, na ktorú možno použiť postrek, je 2 metre.

Systém sprinklerov sa ľahko udržiavaPozitívne aspekty sprinklerového systému:

 • nepoškodzuje zem;
 • veľmi ľahko sa udržiava;
 • je možné zmeniť oblasť a smer zavlažovania lokality;
 • zvlhčuje trávu a vzduch, zlepšuje vzhľad trávnika;
 • zasúvateľné postrekovače nezasahujú do rezania trávnika;
 • šetrí vodu a elektrickú energiu vďaka optimálnej dodávke vlhkosti.

Počas otáčania sa zavlažuje oblasť v rozsahu prúdu vody. Proces sa vykonáva v dôsledku tlaku vody čerpaného čerpadlom. Všetky dýzy a príslušenstvo, ktoré vám umožňujú zmeniť oblasť upravovanej plochy a smer prúdu, sa môžete ľahko nainštalovať sami.

Môžete tiež nastaviť funkciu režimu zavlažovania, ktorá sa vykonáva v určitej dobe, a to aj za neprítomnosti. Dažďový senzor neumožní zavlažovanie v prípade prirodzených zrážok.

Zavlažovací systém vám umožňuje šetriť elektrickú energiu na čerpadle počas naprogramovania zavlažovania na čas, v ktorom je zvyčajne dobrá hlava. Okrem toho je sprinklerový systém umiestnený pod zemou a nezhoršuje vzhľad trávnika.

Systém zavlažovania zavlažovania

Princíp jeho pôsobenia je udržiavať optimálny obsah vlhkosti v pôde pomalým podávaním koreňov rastlín. Zavlažovanie sa uskutočňuje pomocou špeciálneho zariadenia, pomocou ktorého sa voda dostane priamo do koreňového systému, čím sa obijí stopky rastliny. To vám umožní udržať dekoratívny vzhľad trávnika a poskytnúť tráve potrebnú vlhkosť. Trvanie zavlažovania kvapkami je od 40 minút do jednej hodiny.

Inštalácia odkvapkávacieho systémuNajčastejšie sú plastové kvapky umiestnené v hadiciach na zavlažovanie na rôznych frekvenciách. Dýzy v súprave umožňujú zmenu rozsahu zavlažovania.

Systém kvapkania tiež má svoje výhody:

 • úspora vody vďaka riadenému zavlažovaniu, ktoré neovplyvňuje uličky;
 • možnosť súčasného doplnkového kŕmenia.

Tento systém zavlažovania je náročný na kvalitu vody (nemal by obsahovať cudzie nečistoty), a ak ho vyberiete z otvoru, otvory sa veľmi rýchlo ucpávajú. V tomto prípade musíte vybrať dobrý filter. Tento systém sa používa na malých trávnatých plochách.

Pre kvalitnú prácu systému kvapiek je potrebná čistá vodaPri relatívne nízkych nákladoch umožňuje moderné zavlažovacie zariadenie, bez špeciálneho úsilia, udržať trávnik vždy v dobrom stave jednoduchým ladením programu. Po tom, čo ste sa uistili o výhodách svojho nákupu, pomôžte vybrať systém zavlažovania trávnika pre svojho blížneho na mieste, aby aj on mohol vychutnať letnú dovolenku.

Automatické zavlažovacie systémy – video