Moja priateľka rozširuje kvety na predaj. Veľmi chválili indické chryzantémy a tiež som chcel na seba postaviť aspoň jeden kebus. Povedzte mi, čo hľadať pri pestovaní indických chryzantémov?

Chryzantéma indická je rastlina s veľkými kvetmi, ktorá sa pestuje najčastejšie v uzavretom teréne na plátku. Iba rané odrody indickej chryzantémy rastú dobre na kvetinovom lôžku. Napríklad, v auguste kvitne množstvo chryzantémových gazel, má veľký, biely teriový kvet s priemerom až 17 cm a výška kmeňa dosahuje 90 cm.

chryzantémová gazela

Ak chcete pestovať indický chryzantém v uzavretom prostredí, musí vytvoriť priaznivé podmienky na získanie selektívneho množstva kvetov. Osobitná pozornosť by sa mala venovať teplotnému režimu a osvetleniu, napájaniu a vytváraniu požadovanej úrovne vlhkosti, správnemu výberu zloženia pôdy a včasnej aplikácii hnojenia, ako aj prerezávaniu kroviny.

Teplotná podpera a vhodné osvetlenie

malokvetý indický chryzantém

Indická chryzantémia netoleruje vysoké teploty. Aby bolo možné kvitnúť čo najdlhšie, je potrebné udržiavať teplotu 10-15 stupňov Celzia. V lete, hrniec by mal byť umiestnený na tmavom mieste, ktorý je dobre vetraný, a v zime – skladovať chryzantéma na 5 stupňov tepla.

Vzhľadom k tomu, kvetina reaguje zle na priamom slnku, pohodlné “bývanie” mu poskytne východné alebo západné okná.

Ale nedostatok osvetlenia nebude prínosom pre chryzantéma – jednoducho nebude kvitnúť, takže severná časť domu nie je vhodná na údržbu rastlín.

Periodicita zavlažovania a potrebná vlhkosť

Chryzantém je veľmi rád vody, a preto by mal byť napojený raz za tri dni, keď horná vrstva zeme vyschne. Ak vynecháte ďalšie zavlažovanie, potom začnú vyblednúť bezfarebné pupienky, rovnako ako otvorené kvety. Súčasne je dôležité, aby sa rastlina nezmáčala tak, aby sa nerozkladala. Pri zavlažovaní je lepšie používať mäkkú dažďovú vodu, a ak to nie je možné, potom pár dní stoja za vodu z kohútika.

Related  Mrazuvzdorné kríky pre Sibír: urobíme si živý plot

Na udržanie vysokej úrovne vlhkosti požadovanej chryzantémy sa periodicky striekaním čistená voda. Na rovnaké účely sa umiestni séria nádob s vodou.

Chladenie chryzantému sa najlepšie robí ráno a na jeseň sa má zastaviť.

Požiadavky na pôdu a odporúčania pre hnojivá

oranžová chryzantémia

Indická chryzantém vyžaduje voľnú výživnú pôdu s neutrálnou kyslosťou. V záhradnej teréne (4 časti) na pestovanie kvetu sa odporúča pridať trávnik (4 diely), humus (1 diel) a piesok (1 diel).

Pre správny vývoj a bujnú kvitnúci indický chryzantém dvakrát za mesiac sa kŕmia:

  • v období rastu listnatých hmôt – dusíkatých hnojív;
  • v období vývinu – s ďalšími hnojivami vrátane fosforu a draslíka.

Prerezávanie chryzantémov

ružová chryzantéma

Prvé prerezávanie sa robí na vytvorenie krásneho kríka – chryzantém sa dvakrát alebo trikrát odtrhne (horná časť výhonku je odrezaná). To stimuluje rast bočných výhonkov. Treba poznamenať, že posledné štikanie sa uskutočňuje dva týždne predtým, ako rastlina začne kvitnúť.

Ďalšie prerezávanie kríkov sa vykonáva pred uvedením chryzantému do temnej, chladnej a suchej miestnosti na zimné uskladnenie. Ak to chcete urobiť, odstráňte všetky výhonky a nechajte 10 cm.

Podobne ako iní príbuzní, indická chryzantémia reprodukuje metódy osiva (jednoročné rastliny), ako aj odrezky alebo štiepkové rezy (trvalky).

Video o tom, ako pestovať veľkokveté chryzantémy