rôznych druhov cyklámenMedzi vnútornými ozdobnými a kvitnúcimi rastlinami, cyklámen zaujíma zvláštne miesto – neuveriteľne krásna rastlina s veľkolepým kvitnutím a nepríjemným charakterom. K dnešnému dňu existuje viac ako 50 druhov cyklámenov, medzi nimi sú obaja opadaví zástupcovia a kvety, ktoré sa spájajú spolu s listami. Všetky sú veľmi pekné a niekedy je veľmi ťažké vybrať jednu kópiu. Predstavujeme Vám krátky výber najbežnejších druhov cyklámov. Možno, že sa s nimi viac zoznámime, bude ľahšie určiť požadovanú kvetinu.

Trvalé perzské cyklámeny

Cyclamen Persian VictoriaJeden typ rastliny, ktorý môže rásť v otvorenom teréne, poskytuje teplú zimu. Cyklámen, ktorý sa v Taliansku pestuje (v jeho severnej časti) nielen krásne zimuje na záhonových kvetinách, ale v tomto okamihu dokonca kvitne.

Perzskí cyklámen má romantické letákov do srdca s priemerom 14 cm, zelená plocha, ktorá vystupuje svetelný vzor, ​​pričom celková výška Bush je 30 cm. Hľuzách rastliny malé (do 15 cm v priemere), s jedným bodom rastu. Butterfly kvety môžu mať rôzne farby, od jemných bielych a ružových až po fialové a červené tóny, to všetko závisí od konkrétnych druhov rastlín. Cyklámen Perzský LuluK dnešnému dňu má perský cyklámen mnoho hybridov.

Hybridné odrody kvetú dlhšie ako cyklámen-rodičia a majú väčšie kvetenstvo.

Cyclamen perský kalifPerzský cyklámen je charakterizovaný krátkym vegetačným obdobím – nie viac ako 4 mesiace, ale celá doba je veľmi bohatá. Zdá sa, že cyklámen zmrzne, to znamená, že nerastie, ale nezmizne, hoci niektoré hybridy môžu zlikvidovať letáky v lete.

Voňavé európske cyklámeny

Cyclamen EuropeanTypy cyklamínov sú veľmi podobné a začínajúci ich často zamieňajú. Väčšina “získa” európsku a perzskú odrodu, navyše mnohí veria, že toto je tá istá rastlina. Toto stanovisko je však zásadne nesprávne, pretože európsky cyklámen predstavuje samostatný druh kvetu a prišiel k nám z Álp.

Ako kvetina, cyklámen-európska je zriedka pestovaná, ale v prírodných podmienkach, doma, je veľmi bežná. Tam je kvetina nazývaná alpínska fialová, rovnako ako fialová alebo červenavá cyklámen, aj keď farbu kvetenstva dominujú biele a ružové tóny.

Európske cyklameny sú charakterizované takými charakteristickými črtami, vďaka čomu je možné ich ľahko odlíšiť od cyklámen-perzského:

 • európsky a všetky jeho hybridy nie sú listnaté rastliny a jednoducho prestanú rásť počas obdobia odpočinku, ale listy sa nenarazia;
 • v čase, keď perzština odpočíva (v lete), európske kvety a naopak;
 • má kompaktnejšiu podobu (listy a kvetenstvo sú menšie ako v perzských cyklámenoch);
 • kvety majú príjemnú vôňu, zatiaľ čo ľahší kvetenstvo, tenšie a šľachetnejšie;
 • zadná strana zaoblených lístie v tvare srdca má jemne fialový odtieň;
 • kvetenstvo pozostáva z piatich pretiahnutých okvetných lístkov, mierne skrútených v špirále a nad dlhými stopkami vystupuje nad krík.

Korene európskych cyklámen rastú v celom hľuzách, takže sa takmer úplne “vykopajú” do pôdy. Okrem toho sa tento druh ľahko množí kvôli schopnosti vytvárať dcérske žiarovky.

K dnešnému dňu existuje niekoľko hybridných foriem tohto rastlinného druhu. Najobľúbenejšie z nich sú:

 • purpurascens;Cyclamen European Purpurascens
 • Carmineolineatum;cyklamén Carmineolineatum
 • Jazero garda;Cyclamen European Lake Garda
 • Album.Cyclamen European Album

Related  Silná imunita s kôrou mravec

Termofilné a rýchlo rastúce africké cyklámeny

cyklámen africkýMedzi ružovo sfarbenými cyklamenmi je africký cyklámen reprezentovaný ako samostatný druh. Jeho jemné a vonné kvetenstvo sa objavuje na jar a zdobí keby až do pádu. Môžu byť buď svetlo ružové alebo hlboko ružové. Priamo z cimbus rastú dosť veľké, až do 15 cm v priemere, zelené listy so strieborným odtokom.

Pre africkú variáciu cyklámov je najprv typický vzhľad stopiek a na konci kvitnutia (v septembri) začína uvoľňovať mladé listy.

Africký cyklámen označuje listnaté listy a počas obdobia odpočinku skladuje lístie. Spočíva v pohode (nie viac ako 15 stupňov Celzia), ale kvôli svojej teplomilnej povahe sa veľmi bojí nízkych teplôt a slnko je to zvláštne. Pri pestovaní na otvorenom teréne je potrebný tieň av ďalšom prístrešku na zimu. Zo všetkých druhov cyklámov má africká oblasť zrýchlenú mieru rastu a rýchlo sa rozvíja.

Svoboda milujúci alpské cyklámen

cyklamén alpínJedným z divokých druhov rastlín je alpský cyklámen. Dlho sa považovala za zmiznutú, ale aj dnes sa dá nájsť kvetina, najčastejšie v prírodných podmienkach. Tento druh je charakterizovaný usporiadaním okvetných lístkov kvetenstva v pravom uhle (vertikálne stojace), navyše sú mierne skrútené.

Vysokohorský cyklámen kvitne na jar, vylučuje jemný medový zápach, hlavná farba kvetov – rôzne odtiene ružovej. Doska je oválneho tvaru a mierne odtiene šedá.

Miziaci druh – Colchis cyclamen

Colchis cyclamenPontian cyklámen, ako sa tento druh tiež nazýva, sa nedávno stal rastlinou, ktorá je chránená pred hromadným ničením. Kvety sú uvedené v Červenej knihe, hoci jej plantáže sú stále dosť veľké. Ale v dôsledku aktívneho používania cyklamínov na lekárske účely a na zostavovanie kyticiek každý rok sa ich počet znižuje.

Colchis cyclamen sa líši pomalým rastom a semená dozrievajú celý rok. Korene rastú v celom hľuzách, listy rastú v rovnakom čase ako vzhľad stopiek. Kvetenstvo je malé, ružové, s viac nasýtenými farebnými okrajmi, z ktorých vychádza silná aróma. Obrázok na deske listov chýba alebo je slabo vyjadrený. Pontian cyklám preferuje mokré a tieňové miesta.

Čas rozkvetu rastliny závisí od podmienok pestovania. V prírode kvitnutie trvá nie viac ako 1,5 mesiaca a spadá na začiatku jesene (od septembra do októbra). Doma doma, Bush kvitne v júli a poteší oko až do polovice jesene.

Gréckej cyklámen s mnohými tvárami

Cyclamen GreekUž od názvu je jasné, že z Grécka prišiel grécky cyklámen, slobodne tiež rastie na ostrovoch Kréty, na Cypre a na teplom pobreží Turecka. V závislosti od konkrétnej odrody môžu mať cyklámen kordát a jednoducho oválne listy. Sú namaľované v rôznych odtieňoch zelene, na povrchu sa zreteľne objavujú viac svetlých škvŕn s charakteristickým vzorom.

Related  Výhody a bolesti tekvicových semien pre mužov

Čo sa týka farby kvetenstva, prevládajú tu všetky odtiene ružovej a v niektorých prípadoch je základňa farebne fialová a mierne zakrivená. Stopky sa objavujú ako s listami a pred nimi.

V prírode je aj biely grécky cyklámen, ale doma to nie je pestované. Biele kvety sú uvedené v červenej knihe.

Skorý Born Cosi Cyclamen

cyklámen CosZo vzdialeného ostrova Coss prišiel k nám ozdobný výhľad na cyklámen s príslušným názvom. Jeho svieže kríky so zaoblenými listami-srdce produkujú kvetinové stonky aj v zime alebo skoro na jar. Farebné kvetenstvo môže byť najrozmanitejší: od bielej až po nasýtené odtiene ružovej a dokonca červenej. Bez ohľadu na základný tón je základ okvetného plátna vždy tmavší ako jeho zvyšok. Listy sa objavujú až na konci kvitnutia, na jeseň a cyklámeny nechávajú zimovať s nimi.

Na Cyclian cyklámen rastú rastú len v spodnej časti corms. Je farbený vo veľmi krásnej, bohatej hnedej farbe a má sametový povrch.

Miniatúrne cyperské cyklámen

Cyperské cyklámen. Jeden z najmenších druhov cyklámen, Cyprus, dorastá do výšky nie viac ako 16 cm Cez jeho malá veľkosť, ale má trvalý charakter: V povaha kvety je schopný žiť a rozvíjať, a to aj na kamenistom teréne, nie je divu, že je najviac množstvo “narovnanie” sa nachádzajú v horách.

Trvalé “dieťa” kvitne veľmi jemne, s bielymi alebo svetlo ružovými kvetenstvami s tmavším bodom na základni. Obdobie kvitnutia cyperských cyklámen padá na začiatku jesene a trvá niekedy až do konca zimy.

Najviac odolné voči mrazu cyklámenom listnatým

bobuľovité cyklámenJeden z najbežnejších druhov cyklámov, ktorý sa pestuje v rozľahlosti našej vlasti, vrátane vnútornej kvetinárstva.

Medzi charakteristické znaky zariadenia patria:

 • ružové okrúhle okrúhle okrúhle okrúhle okrúhle okrúhle okrúhle okrúhle okrúhle okraje (s výnimkou bielych kvetov, ktoré nie sú v prírode)
 • povrchový koreňový systém;
 • zima-jarné obdobie kvitnutia;
 • jemná vôňa;
 • malé rohy blízko kvetenstva;
 • Zaoblený tvar listov so zárezmi, vďaka čomu pripomína listnatý brečtan.

Related  Aké hnojivá sa dajú použiť na orchidey?

Plyuschelistilny cyclamen (alebo neapolitan) môže kvitnúť pred výskytom listov a súčasne s ich rozpustením.

Vymenovať odrody tejto rôznorodé rastliny môže byť veľmi dlhá, ale jej hybridy a nepamätám si všetko. Niekedy ich odlíšiť od seba je jednoducho nereálne a je to naozaj potrebné? Všetky sú veľmi pekné, bez ohľadu na to, kedy kvitnú kvetné kvety kvetov a akú farbu majú maľované. Na týchto miestach alebo v kvetináčoch narazíme na tieto úžasné druhy cyklámov a obdivujeme ich krásu, pretože niekedy nemáme dostatok zmyslu pre jednotu s prírodou.

Cyclamen kvety – video