Užitočná tekvicová šťavaPo prvýkrát v ruských kuchynských záhradách sa v prvej polovici 17. storočia objavila tekvica a odvtedy sa spolu s okurkou a kapustou stala takmer nepostrádateľnou zeleninou. Hoci je domov tekvica pomerne teplými oblasťami amerického kontinentu, rastlina sa v zimnom období neobjavila ako kvitnúca, plodná a dokonale zachovaná.

Vďaka vzácnej rastlinnej kultúre sa dávka, ktorá je v studenej sezóne vzácna, doplní o vyprážanú, pečúcu a nakladanú tekvicu. Do ovsenej kaše sa pridá oranžová buničina a z nej vyrobí najužitočnejšiu šťavu. Aký je prínos tekvicového džúsu a aký je jeho príjem?

Ako užitočné je džús džús?

V zložení džúsu šťavu výborný vitamín a minerálny komplexTakmer všetky bioaktívne látky prechádzajú do čerstvej šťavy pripravenej zo surovej buničiny. Piť to prekvapivo jasné, rovnako ako zachovanie letného slnka nápoj, spolu s kyselinou askorbovou, vitamíny E a A, B1, B2, B6, B9, B5 a PP človek dostane energetickú podporu a zlepšuje zdravie.

Pri popise užitočné vlastnosti tekvicový džús, nehovoriac o bohatej minerálne zloženie lieku, ktorý obsahuje meď a zinok, jód, železo, fosfor, draslík, zinok, mangán, síru, vápnik, fluorid a mnoho ďalších látok. Niet divu, že pravidelná konzumácia aj malého množstva tekvicového džúsu môže mať priaznivý vplyv na imunitu a celkovú pohodu.

Vitamín-minerálny komplex v zložení tekvicového džúsu má veľmi všestranný účinok na vnútorné orgány a ľudské systémy.

Napríklad, diuretický, protizápalový, spevňujúci účinok nápoja je dobre študovaný a používaný v medicíne. Čo je užitočná tekvicová šťava? Skutočnosť, že je schopný:

 • normalizovať zrážanie krvi;
 • stimulovať prácu srdca;
 • posilniť plavidlá;
 • zlepšiť kvalitu krvi;
 • vylučovať toxíny a pozitívne ovplyvňovať hladinu cukru;
 • chrániť pred nákazami a vírusovými ochoreniami počas sezónnej epidémie.

A to nie sú všetky užitočné vlastnosti džúsu šťavy, ktorých rozsah – veľa. Hlavná vec je, že nápoj si zachováva všetky kvality čerstvej zeleniny.

Ak chcete džús používať čerstvé tekviceAk je šťava sa zberalo v zime a prešiel tepelnou úpravou, vitamíny, ako je kyselina askorbová, sterilizácia môže dôjsť k poškodeniu, ale väčšina účinných látok aj v takomto produkte je zachovaný.

Related  Pestujeme doma krásny idiot

Užitočné vlastnosti džúsu šťavy

Vďaka celulóze a pektínom, ktoré vstupujú do šťavy, je nápoj považovaný za jeden z najúčinnejších prírodných liekov na zápchu, metabolické poruchy a trávenie.

Tekvicová šťava má silné diuretické a protizápalové vlastnostiZároveň pôsobí mäkšie ako mäso, ale tiež aktivuje tráviace funkcie rovnako efektívne a spôsobuje, že sa telo zbaví trosky a zvyškov potravy v čreve.

Výkonné diuretické a protizápalové vlastnosti džúsovej šťavy sú užitočné, ak osoba trpí ochoreniami genitourinárnej oblasti.

Pozitívny vplyv nápoja sa zaznamenáva pri pravidelnom prijímaní pacientov s prostatitisou, cystitídou a pyelonefritídou. Užitočnosť tekvicovej šťavy sa rýchlo zaznamená pri liečbe takých chorôb a stavov, ako sú:

 • poruchy krvácania;
 • prevencia rachiet;
 • zníženie zrakovej ostrosti spôsobenej nedostatkom karoténu;
 • nadváhou alebo obezitou;
 • zápcha;
 • sexuálna dysfunkcia u mužov spojená so zápalovými procesmi;
 • nízka hladina hemoglobínu v krvi;
 • znížená chuť do jedla.

Tekvicová šťava pomôže udržať zdravie a mládež po mnoho rokovVzhľadom k tomu, že tekvicová šťava je užitočná a dostupná, môže byť správne považovaná za prírodný antioxidant a komplexný vitamínový prípravok pre široké použitie. Nápoj je jednoducho nepostrádateľný v zime, keď telu z prirodzených dôvodov chýba niekoľko životne dôležitých vitamínov a prvkov.

Pravidelný príjem tekvicového džúsu, známy svojimi užitočnými vlastnosťami, je istým spôsobom rýchleho víťazstva nad ochoreniami za studena a dýchacie cesty, ako aj ich účinnej prevencie.

Navyše látky v zložení tekvicovej šťavy majú priaznivý vplyv na stav nervového systému a prinášajú hmatateľné výhody pre pokožku. Použitie prírodnej šťavy bez cukru ako súčasti domácej kozmetiky pomôže:

 • odstrániť začervenanie kože spôsobené chladným počasím alebo slnkom;
 • vyživujú hornú vrstvu pokožky vitamínmi;
 • vyčistiť tvár akné;
 • zúžiť póry a posilniť obrys tváre.

Celkovo 250-400 ml lahodného nápoja denne pomôže posilniť vlasy a nechty, pomôže pri komplexných preventívnych opatreniach proti osteoporóze.

Tekvicová šťava v dojčení a tehotenstve

Počas tehotenstva vylučuje džúsová šťava príznaky toxikózyPomocou tekvicového džúsu ženy, ktoré pripravujú alebo už sa stali matkami, môžu znížiť nadýchanlivosť, udržiavať tón a posilňovať imunitu v sebe a svojom dieťati. Tekvicová šťava počas tehotenstva uľahčuje priebeh toxikózy, znižuje intenzitu vracania a nevoľnosti.

Vzhľadom na vysoký obsah vitamínov, najmä kyseliny askorbovej a karoténu, nápoj je tiež užitočný ako preventívne opatrenie proti rachotom a železo v šťave zabráni rozvoju anémie.

Produkt s nízkym obsahom kalórií sa môže používať počas dní vykládky. V období dojčenia džús džús zo zrelých, bohaté na vitamíny a stopové prvky ovocia:

 • bude veľkou pomocou pri udržiavaní sily a blahobytu ženy;
 • zlepší metabolizmus, zlepší črevnú pohyblivosť a vyčistí telo strávených potravín a odpadových produktov;
 • posilní ochrannú reakciu dieťaťa a matky na vonkajšie vplyvy.

Related  Amazing aphelandra vyžaduje špeciálnu starostlivosť

Veľký úžitok z džúsu šťavy a škody z jej prijatia ženou je možné len v prípade, že existuje alergická reakcia na tekvica alebo zápalové procesy v zažívacom trakte.

Môže uškodiť džúsovú šťavu?

Mierne množstvo tekvicového džúsu spôsobí škoduDokonca aj tie, ktoré majú najvyššie kvality jedla, ak ich používate bez miery a berte do úvahy vlastnosti tela, nemajú správny účinok. Nie je výnimkou a džúsovou šťavou, ktorej prospech závisí od dávky užívania a existujúcich kontraindikácií.

Pre terapeutické a profylaktické účely sa tekvicová šťava opitá 100-150 ml dvakrát denne.

Ak nedôjde k žiadnej negatívnej reakcii tela, tento cyklus trvá od 10 do 14 dní a používa sa na zápalové procesy v močovej sústave, túžbu schudnúť a zlepšiť trávenie. S cukrovkou sa teľacia šťava bez cukru spotrebuje počas celého mesiaca.

Tekvica na odšťavňovanieNapriek zjavnej užitočnosti tekvicového džúsu existuje množstvo chorôb, pri ktorých môže byť nápoj škodlivý. Sú to:

 • zápalové procesy v gastrointestinálnom trakte;
 • ochorenia pankreasu a pečene v akútnej fáze;
 • znížená kyslosť žalúdočnej šťavy;
 • poruchy tráviacej funkcie sprevádzané hnačkou.

Znížiť riziko nepríjemných následkov z použitia tekvicový džús pre ľudí s nízkym obsahom kyselín pomáha zmiešať nápoj s viacerými kyslých štiav, ako sú pomaranče, citrónu alebo jablká.

Okrem toho takéto opatrenie pozitívne ovplyvňuje chuť pomerne čerstvého nápoja, zatiaľ čo tekvicová šťava, ktorá zachováva svoje užitočné vlastnosti, sa stáva živšou a voňavou.

Ako kontraindikácia sa berie do úvahy individuálna intolerancia zložiek obsiahnutých v tekvicu. Táto podmienka sa prejavuje pri alergických reakciách alebo pri poruchách trávenia. Ak spotrebujete džús alebo džús z tejto zeleniny, máte pocit nepríjemných príznakov, budete musieť produkt odmietnuť a konzultovať s odborníkom.

Video o výhodách džúsu šťavy