sviečky s olejom z rakytníkaSviečky z rakytníka sú liek založený na oleji z rakytníka, ktorý sa bežne používa na liečbu hemoroidov a rôznych gynekologických ochorení. Vyznačujú sa ich prirodzenou a bezpečnou skladbou, jednoduchosťou použitia a dostupnosťou. Nemajú žiadne kontraindikácie, s výnimkou individuálnej citlivosti na jednotlivé zložky, vrátane ich použitia v tehotenstve.

Čípkové čapíky sú prirodzeným liekom na liečbu hemoroidov a gynekologických ochorení.

Rozsah použitia čapíkov založených na rakytníku

Sviečky s olejom z rakytníka sa predávajú v lekárni v dvoch formách: na rektálne a vaginálne použitie. V prvom prípade sú účinné pri liečbe hemoroidov, v druhej sa používajú pri rôznych gynekologických ochoreniach. Bez ohľadu na spôsob podávania majú čapíky výrazný protizápalový účinok a stimulujú regeneráciu tkanív.

Na liečbu hemoroidov

sviečky na liečbu hemoroidovSrdce rakytníka z hemoroidov sa ukážu v prvých štádiách tejto choroby. Používajú sa predovšetkým na zápal vnútorných hemoroidov. Aktívne zložky lieku zmierňujú bolesť a zápal, stimulujú krvný obeh v postihnutej oblasti, urýchľujú regeneráciu tkanív a posilňujú cievne steny. V dôsledku pravidelného používania sa môžete zbaviť prejavov vnútorných hemoroidov v počiatočných fázach.

Indikácie na použitie rektálnych sliviek rakytníka môžu byť:

 • bolesť a pocit prítomnosti cudzieho predmetu v konečníku;
 • výskyt malého množstva škvŕn s výkalmi;
 • poruchy gastrointestinálneho traktu, častá zápcha.

Sviečky s rakytníkom sú ľahko použiteľné. Na rozdiel od analógov vo forme masti alebo krému, tento liek môže pôsobiť priamo na zapálené hemoroidy. Predpísaná je nielen z hemoroidov, ale aj na liečbu trhlín alebo vredov sliznice konečníka. Trvanie jeho použitia s hemoroidmi, ako aj počet procedúr za deň sa prideľujú individuálne.

Rašelinový olej, ktorý je súčasťou sviečok, má v mnohých chorobách komplexný terapeutický účinok.

Liečba hemoroidov môže zahŕňať rôzne lieky, vrátane čapíkov založených na rakytníku. Nie však v každom štádiu tejto choroby môžu sviečky poskytnúť potrebný terapeutický účinok. V prvých štádiách, kedy je krvný obeh v hemoroidných uzloch možný a ich strata sa nevyskytuje, môže byť liek určený ako jediný spôsob liečby. V 3 a 4 fázach môžete vyliečiť začaté hemoroidy iba operatívne. V tomto prípade budú čapíky z rakytníka užitočné v rehabilitačnom období po odstránení uzlov a na prevenciu opakovaného vývoja patológie.

Related  Pestuješ bujná izba?

V gynekológii

vaginálne čapíky s olejom z rakytníkaSviečky rakytníka v gynekológii môžu byť primárnou alebo dodatočnou liečbou rôznych patológií. Mierne ovplyvňujú sliznicu pohlavných orgánov, zmierňujú bolesť a zápal, urýchľujú hojenie rán, trhlín a eróziu.

Medzi hlavné indikácie použitia sviečok na báze rakytníka je možné identifikovať:

 • erózia krčka maternice;
 • zápalové zmeny slizníc genitálneho traktu (neinfekčné alebo infekčné);
 • endocervite;
 • coleitis.

Sviečky s rakytníkom v gynekológii sú zahrnuté v liečbe väčšiny chorôb. Sú vymenovaní za prostriedok konzervatívnej terapie alebo počas rehabilitácie po operácii.

Sviečky sa rýchlo topia z telesnej teploty, takže každá z nich je v individuálnom balení.

Sviečky počas tehotenstva

sviečky vyrobené z prírodných surovín pre tehotné ženyPočas obdobia tehotenstva sú mnohé lieky zakázané, pretože buď majú teratogénny účinok (spôsobujú anomálie plodov) alebo ich účinky na plod neboli dostatočne študované. Sviečky rakytníka v tehotenstve – to je jeden z mála liekov, ktoré možno použiť bez kontraindikácie. Faktom je, že jeho zložky nepreniknú do celkového krvného toku, ale majú účinok priamo v mieste podania.

Obdobie tehotenstva a proces narodenia sú bežnými príčinami hemoroidov u žien. Pod tlakom plodu sa mení umiestnenie panvových orgánov, čo nepriaznivo ovplyvňuje krvný obeh. Stagnácia krvi v hemoroidných žilách vedie k zápalu a zväčšeniu uzlín a je dôležité, aby žena našla vhodný liek, ktorý nepoškodí plod. Sviečky založené na rakytníku sú bezpečné počas tehotenstva aj počas dojčenia – ich účinné zložky neprenikajú do materského mlieka a nemôžu poškodiť dieťa.

Ak je to žiaduce, je možné vyrobiť čapíky nezávisle na základe rakytníka a masla.

Zloženie a mechanizmus pôsobenia sviečok

zloženie sviečok zahŕňa olej z rakytníkaHlavnou účinnou látkou sviečok je prírodný olej z rakytníka. Jeho chemické zloženie je reprezentované vitamínmi, esenciálnymi mastnými kyselinami a ďalšími biologicky aktívnymi zložkami. Pri vystavení mukóznym membránam má liek terapeutický účinok v niekoľkých rôznych smeroch:

 • odstraňuje zápal tým, že inhibuje účinok bunkovej imunity a znižuje produkciu histamínu v krvi;
 • je považovaný za prírodný antioxidant – chráni bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov a patologickými reakciami oxidácie, zabraňuje predčasnému starnutiu a bunkovej smrti;
 • To vytvára výrazný antibakteriálny účinok – rešetliakový v čistej forme a prostriedky na jeho základe zničiť mnoho druhov patogénnych organizmov (vrátane Escherichia coli, Staphylococcus, Streptococcus, Salmonella patogén);
 • stimuluje procesy regenerácie sliznice v mieste vpichu – namiesto poškodeného zapáleného tkaniva sa vytvárajú nové zdravé bunkové prvky;
 • normalizuje koagulačný faktor, ktorý je dôležitý pri liečbe hemoroidov.

Rašelinový olej sa používa aj v čistej forme. Môže sa zakúpiť v lekárni a pripraviť prírodné sviečky na domácom základe.

Návod na použitie

otvorené balenie sviečokPokyny pre sviečok rakytníka závisia od indikácie ich použitia. Vyrábajú sa v kartónových škatuliach, v ktorých sú v oboch kontajnerových bunkách s 1 sviečkou. Zvláštnosť prípravku spočíva v tom, že má nízku teplotu topenia a keď prichádza do kontaktu s pokožkou, mení sa na olejovitú kvapalinu.

Related  A čo viete o prospešných vlastnostiach čaju ibišteka?

Existuje niekoľko odporúčaní na použitie rektálnych aj vaginálnych čapíkov:

 • Pred začatím liečby by sa mal očistiť povrch rúk a oblasť podania lieku;
 • po otvorení jednej bunky sa sviečka okamžite vloží bez toho, aby čakala na jej roztavenie;
 • je lepšie použiť postup v rukaviciach;
 • po zavedení sviečky sa odporúča, aby zostal v horizontálnej polohe ešte ďalších 5-10 minút, aby kvapalina netekla.

Ak lekár určí jeden postup denne, je lepšie stráviť noc, tesne pred spaním. Absorpcia aktívnych zložiek lieku bude trvať najmenej pol hodinu a počas tejto doby môže olejovitá kvapalina vytekať a zostať na bielizni. Okrem toho sa účinnosť liečby významne zníži. Ak potrebujete použiť 2 sviečky denne, prvý postup sa uskutoční ráno. V tomto prípade je potrebné brať do úvahy vlastnosti lieku a nepoužívať ich priamo pred uvoľnením.

Použitie rektálnych čapíkov

Rektálne čapíky z rakytníka sa vstrekujú do konečníka 1 až 2 krát denne. Pred začatím zákroku sa odporúča vyprázdniť črevo prirodzene alebo vytvoriť klystír. Dávka liečiva závisí od veku pacienta a od stupňa hemoroidov. Pacienti starší ako 14 rokov môžu byť priradení 2 čapíky denne (ráno a večer), od 6 do 14 rokov – 1 sviečku denne. Dĺžka trvania liečby sa môže líšiť, ale vo všeobecnosti je to 10-15 dní.

Použitie vaginálnych čapíkov

Vaginálne morské rakytne sviečky sa často používajú v gynekológii. Princíp ich aplikácie sa nelíši od rektálnych čapíkov a liečba môže trvať 1-3 týždne alebo dlhšie. V prípade potreby môžete kurz opakovať po týždňovej prestávke. Pred začatím procedúry sa odporúča vykonávať striekačku s teplou vodou.

Na rozdiel od mnohých analógov, prípravky založené na rakytníku sú bezpečné a môžu sa používať bez kontraindikácie v každom veku.

Kontraindikácie a možné vedľajšie účinky

aplikácia sviečok rakytníka má kontraindikáciePokyny na používanie sviečok rakytníka naznačujú, že môžu byť použité v akomkoľvek veku bez kontraindikácií. Výrobok obsahuje iba prírodné bezpečné zložky, ktoré nie sú absorbované do krvného obehu a vykonávajú ich terapeutický účinok len v mieste podania. Z tohto dôvodu sú sviečkové sviečky z hemoroidov počas tehotenstva jedným z mála liekov, ktoré možno použiť bez strachu. Sú tiež predpísané po pôrode a počas liečby nie je potrebné prestať dojčiť.

Jedinou podmienkou, podľa ktorej môže byť liek kontraindikovaný, je individuálna citlivosť na jednotlivé zložky a tendenciu prejavovať alergiu. V takom prípade sa má liečba zastaviť a sviečky sa nahradia jedným z analógov s inou zlúčeninou.

Sviečky z rakytníka sú komplexné prírodné prípravky, ktoré sa používajú samostatne alebo ako súčasť komplexnej liečby mnohých chorôb. Jeho hlavnou aktívnou zložkou je olej z rakytníka, zdroj protizápalových prvkov, ako aj užitočné vitamíny a minerály. V čistej forme je táto látka užitočná na liečbu zápalových ochorení kože a viditeľných slizníc používaných v dermatológii a kozmetológii. Olej v zložení sviečok nie je menej účinný a táto forma ho robí vhodnou na použitie pri hemoroidoch a gynekologických ochoreniach.

Related  Fotografie a názvy odrôd fialiek vo vnútri (časť 4)