Na starostlivú starostlivosť, orchidea reaguje sviežemi kvetmiExotická krása a sofistikovanosť orchideí ovplyvňuje ľudí dokonca ďaleko od kvetinárstva. Je ťažké skrotiť tropickú krásu a ako sa starať o orchideu, aby sa raduje s bujnou zeleňou a luxusnými kvetenstvami?

Mnoho fanúšikov vnútorné kvetinu, aby nerástla tieto neobvyklé rastliny, by mohol získať zlú predstavu o starostlivosti o orchidey, ako príliš pracné a časovo náročné. Ale spoznávame kvetiny bližšie, ukáže sa, že nie je také ťažké udržiavať orchidey v miestnosti jedného z bežných druhov.

Ako sa starať o orchidey doma, aké podmienky sú potrebné pre exotickú kultúru, ktorá sa dostala do keramickej izby?

Podmienky údržby orchideí

Správne organizovaná starostlivosť znamená vytváranie podmienok, ktoré sú blízke prírodným podmienkam. Orchidea po dlhú dobu zachová zdravie a dekoratívnosť, ak:

  • zodpovedá a poskytuje všetky potreby kvetu vo výžive, osvetlení a napájaní;
  • zariadenie vyhovuje režimu teploty a vlhkosti, zloženiu pôdy a zavedeniu hnojenia.

Pri výbere kvetu pre domáce pestovanie, musíte mať na pamäti, že orchidey majú rôzne odrody, líšia vzhľad a podmienky prirodzeného rastu a potrieb.

Kvitnutie orchideí trvá dlhoBez toho, aby ste zanechali túto skutočnosť bez pozornosti, môžete výrazne zjednodušiť starostlivosť o orchidey pre začiatočníkov a pre tých, ktorí už majú poznatky o obsahu tejto plodiny kvetinárstva.

Väčšina rastlín nachádzajúcich sa v interiéri je epifytmi z trópov. Sú ľahko rozpoznateľné sukulentnými vzduchovými oddeninami, ktoré nielen poskytujú vlhkosť kvetu a výžive, ale tiež sa zúčastňujú procesu fotosyntézy. Existujú orchidey, zvyknutí žiť na skalách, kde je vrstva pôdy, podobne ako na stromoch, extrémne malá.

Pri takýchto zariadeniach je dôležitá vlhkosť vzduchu a drobivosť substrátu. Pôdne druhy okrem bežnej starostlivosti o orchidey však potrebujú aj výživnú pôdu.

Funkcie osvetlenia

Prečítajte si tiež: ako správne zaobchádzať s orchideou Phalaenopsis

V tropických štátoch, kde pochádza veľká väčšina druhov z okolitého prostredia, rastú orchidey v podmienkach dlhého dňa svetla a mierne jasného, ​​rozptýleného osvetlenia. Tieto rovnaké podmienky sa znovu utvárajú v situácii, keď sa orchidey starajú doma.

Optimálna dĺžka denných hodín pre aktívne rastúce a kvitnúce orchidey je 13-15 hodín, v zimnom období prakticky neklesá. Preto nie je vôbec zbytočné pri starostlivosti o orchideu bude ďalším zvýraznením.

Transplantácia orchideíNie je potrebné bez predbežného zafarbenia, aby sa položili hrnce na južné okná. Jasné slnečné svetlo môže zanechať na listoch hnedé alebo žlté stopy a púčiky pod priamym horúcim lúčom úplne klesnú. Najlepšie miesto je na východnej alebo západnej strane. Na severných oknách bude osvetlenie vyžadované aj v lete.

Related  Antigrip a antistres – rakytník s medom

Ak je správne vybraná lokalita pre preteky, a to aj s náležitou starostlivosťou doma orchidey, ako na fotke, žlté, listy strácajú pružnosť, suché, kvitnúce stávajú vzácnymi alebo nevyskytujú.

Vlhkosť vo vzduchu: kľúč k úspechu starostlivosti o orchidey doma

Zvýšená vlhkosť vzduchu je mimoriadne dôležitá pre úspešné pestovanie tropickej rastliny. A ak v lete k dosiahnutiu požadovanej 60-70% je celkom reálne, potom v zimnom období, kvetinárstvo bude musieť vyskúšať.

Ako sa správne starať o orchidey s pracovnými ohrievačmi nemilosrdne vysúšajúcim vzduch v miestnosti? Na udržanie tejto vlhkosti sa používajú elektrické zvlhčovače a domáce spotrebiče.

Mladé rastliny vyhadzovali prvý kvetKontajner, v ktorom sa pestujú kvety, môže byť umiestnený na vlhkom mechu položenom v plytkej panvici. Ak nemáte po ruke sphagnum, ktorý dlho uchováva vlhkosť, používa sa podobne aj claydite. Rastlina sa najlepšie cíti vo floráriu alebo miestnom skleníku, oddelená od zvyšku miestnosti plastom alebo sklom.

Keď kvetinárka používa líniu v spreji, urobte to pravidelne a opatrne, snažte sa nespadnúť na kvety. Je veľmi nežiaduce umožniť mokrej orchidey vychladnúť, pretože to vedie k vývoju huby na šťavnatých listoch a koreňoch.

Po kvitnutí môže orchidea dať dieťaZavlažte kvetinu v prvej polovici dňa vodou pri izbovej teplote, až kým listy nie sú suché, hrniec je chránený pred studeným vzduchom a ponorom všetkými možnými spôsobmi.

Zavlažovanie starostlivosti o orchidey v hrnci

Štúdium informácií o tom, ako sa starať o orchidey doma, nováčik kvetinár by nemal ignorovať takúto otázku ako napájanie týchto ľudí z trópy.

Už jeden vzhľad rastliny môže veľa hovoriť o svojich preferenciách a požiadavkách. Výkonné vzduchové a podzemné oddenky sú určené na získavanie a skladovanie vlhkosti. Navyše, na zachovanie niektorých živín a vody kvetina môže v listoch, ktoré v niektorých druhoch sú výrazne zahustené.

Voda orchidea s teplou vodouVšetky orchidey sú hygro fi lné a vyžadujú veľké zavlažovanie, pri ktorom je pôda alebo voľná, hrubozrnná substrát, ktorý sa naleje do hrnca, úplne namočený.

Related  Študujeme rôzne spôsoby reprodukcie alokázie

Ale ako sa starať o orchidey v rôznych obdobiach roka? Je početnosť zalievanie sa mení a ako sa dozvedieť o “smäd” kvetu, ktorý je v zmesi kôry, keramzitu, kúsky peny a iných materiálov, niesť malú podobnosť k tradičnému zemi?

Harmonogram zavlažovania, ako aj ďalšie procedúry starostlivosti o orchidey, musia byť počas sezóny upravené. V teplej sezóne dostáva črepníkový orchidej častejšie ako v zime. Ale je lepšie znížiť rastlinku, ako ju vylievať.

Husté listy a korene pomôžu orchideíu prežiť krátkodobé sucho, ale nadmerná vlhkosť a najmä jeho stagnácia je správnym krokom k hnilobe koreňov.

Správne zavlažovanie a hnojenie prinášajú pozitívny výsledokTropické hostí doma sú vysadené v transparentných plastových hrncoch alebo nádobách so špeciálnymi drážkami. To umožňuje sledovať stav koreňového systému, samotné oddenky sa podieľajú na fotosyntéze a ľahšie konzumujú živiny a vlhkosť. Ale ako sa starať o orchidey v hrnci takého neobvyklého dizajnu?

Nič zvláštneho starostlivosť o orchidey neexistuje tu, okrem toho, že voda kvetina v pevnom obale prichádza zhora a hrnca s rozparkami pohodlne ponorené do pripraveného vode po dobu 4-6 minút. Počas tejto doby sa substrát nasýti vlhkosťou a prebytok bude plynúť neobmedzene.

V lete sa substrát zvlhčí 2-3 krát týždenne, keď je povrch pôdy suchý dotykom. V chladnej sezóne je frekvencia zavlažovania prudko znížená.

Potreba vody je známa stratenou elasticitou, mierne vrásčitými odrezkami a klesajúcimi listami. Po zvlhčení pôdy sa rýchlo obnoví zdravá rastlina.

Ale bezlisté lístie pravidelne napojených orchideí by malo upozorniť na kvetinárstvo. Možno, že korene boli raz zaplavené a teraz je potrebné ich dezinfikovať.Kvitnúce orchidey na parapete

Pridanie vnútorných orchideí

Rovnako ako iné vnútorné plodiny, ktoré sú nútené rásť v obmedzenom množstve substrátu, orchidey potrebujú pravidelné kŕmenie. Ale oplodnenie týchto rastlín by nemalo byť príliš často. Optimálne, ak sa zavedú špecializované kvapalné prípravky nie viac ako dvakrát mesačne a iba počas obdobia aktívneho rastu a kvitnutia.

Related  Pestujeme úžasné gloriózy doma

Pravidelne by sa korene orchidey mali prepláchnuťZvýšený obsah soli v pôde negatívne ovplyvňuje stav rastliny. Ako sa starať o orchidey, ak povrch plniva v banke vykazuje známky slanosti? Je lepšie, aby sa tento fenomén nepokúšal bojovať, ale zabrániť jeho vzhľadu. Preto sa vrchný obväz strieda s umývaním koreňového systému, pre ktorý je hrniec ponorený do teplej mäkkej vody na niekoľko minút.

Ak je hnojenie obsiahnuté v starostlivosti o orchidey nadbytočné, kvety tolerujú zmeny teploty horšie a sú tiež častejšie postihnuté škodcami a hubami.

Starostlivosť o orchidey po kvete

Dcérska rastlina z pobočky pedunkuWithering kvety na orchideu je istým znamením, že rastlina sa pripravuje na odpočinok. Nebude stratiť listy, ale bude oveľa menej rozvinuté a kŕmené, kým sa púči objavia. Ako sa starať o orchideu v tejto dobe?

Po prvé, stojí za to venovať pozornosť zostávajúcim stonkám bez jasných korol. Zatiaľ čo zostane zelená a šťavnatá, zostáva.

V niektorých prípadoch, na rovnakých kvetenstvo púčiky sú opäť vytvorené, a tvorili dcérske rastliny, malé zásuvky, tvorba ich vlastných koreňov odrežú a vysadené v samostatnej nádobe, do mäkkého podkladu pre orchidey. Ale príznaky vyčnievajúce kvetinové stonky naznačujú, že je na čase to odstrániť.

Ak vnútorná orchidea kvetovala dlho a hojne, nie je správne umožniť opakovaný vzhľad púčikov, ako je to v prípade určitých druhov rastlín. To len oslabí kvetinu.

Po transplantácii kvitnúcej orchideyNa kultiváciu rýchlo a dobre obnovených síl v starostlivosti o orchidey po kvete zahŕňajú hnojenie alebo transplantáciu kvetov. Avšak posledný postup môže byť pre rastlinu stresom, pretože korene nielen tesne prekrývajú substrát, ale aj prenikajú do otvorov a presahujú za hrniec.

Videoklip o starostlivosti o orchidey doma objasní všetky jemnosti manipulácie s veľkolepým tropickým kvetom. Ak budete dodržiavať jednoduché pravidlá, aj pre začiatočníkov bude kolekcia miestností doplnená prekvapivo krásnou rastlinou, ktorá, cíti, že bude reagovať dlhým jasným kvetom.

Správna starostlivosť o orchidey – video