kvitnúce gladioly na SibíriTáto jemná a elegantná kvetina je ornament každej záhrady a nie je tak náladový, ako sa zdá. Dokonca žijete na Sibíri, môžete úspešne pestovať gladioli, dodržiavať pravidlá výsadby a starostlivosti.

Stručne o gladiolu

svieža kytice gladioluGladiolus (meč) – trvalé rastliny patriace do rodiny dúhovky. Najvyššie vzorky dosahujú výšku jeden a pol metra. Široké spektrum odrôd pokrýva takmer celý rozsah farieb – od snehu až po čierne, vrátane zelených odtieňov. Rastú dobre a kvitnú na slnečných plochách. Rastlina reprodukuje hľuzy. Ročná žiarovka vysadená na jar je počas sezóny úplne vyčerpaná a zomrie. Na tomto mieste sa tvoria až tri náhradné cibule s malými deťmi.

Na pestovanie gladiolov na Sibíri, odrody s ranným alebo stredne kvitnúcim dátumom budú vhodné na to, aby žiarovky dozreli.

Výber miesta a príprava pôdy pre gladioly

Najlepšie na mieste bude slnečné miesto na južnej strane, chránené pred chladnými vetrom a bez stagnácie podzemných vôd. Dobrá ochrana pred vetrom môže slúžiť ako plot, stena domu alebo mriežka s horolezeckými rastlinami. Tieto kvety nemôžu stáť podmáčané nížiny. Ak je lokalita umiestnená na nízkej úrovni, pod gladiolom musíte urobiť vysokú posteľ s drenážou. Jarná príprava gladiolov na výsadbu na Sibíri začína na jeseň. Vybrané miesto je vykopané, bez buriny a pridávajú sa hnojivá:

  • fosforečnanu, potaše,
  • popol
  • kompostovaný hnoj alebo kompost.

Pri ťažkých ílovitých pôdach by sa mal pridávať piesok.

Všetky hnojivá sa nanášajú hlboko, pretože koreňový systém gladiolu tvorí dva vrstvy a necháva sa do hĺbky 30-40 cm.

Jarná príprava bulbíkov a klíčenie

príprava hľúz na výsadbu na SibíriNačasovanie výsadby gladiolu na Sibíri sa môže meniť v závislosti od regiónu a terénu. Musíte sa sústrediť na teplotu pôdy. V čase výsadby musí sušiť a zahriať až na 10-15 stupňov. Zvyčajne sa to deje v prvej polovici mája.

Related  Vysádzanie exotických ixií na otvorenom priestranstve a pravidlá starostlivosti o juh

Jeden mesiac pred očakávaným časom výsadby by sa žiarovky mali pripraviť:

  • vyskladnite a vyčistite od suchých škrupín;
  • starostlivo preskúmať a zbaviť sa suchého a chorého;
  • spracovať žiarovky manganistanom draselným a akýmkoľvek fungicídnym liekom – “Maxim”, “Fundazol”;
  • pre skoršie kvitnutie môžete do stimulátorov rastu nasiaknuť žiarovky – “Epin”, “Energen”.

rôzne gladioly na SibíriKeď sú žiarovky gladioly dekontaminované, môžu začať klíčiť. Na Sibíri tento postup pomôže dosiahnuť skoršie kvitnutie a úspešné dozrievanie sadivového materiálu. Pre klíčenie je vhodná miestnosť s teplým svetlom so stredným obsahom vlhkosti. Hľuzy sú položené v jednej vrstve. Počas 10-15 dní by sa mali utiecť.

Ak sa výhonky nezobrazia za 2 týždne, výsadba materiálu na výsadbu nie je dobrá.

Ako pestovať sadenice gladioli

ružičkový gladiolus v bankeAk sa odroda v období kvitnutia nijako nelíši, môže sa kvet pestovať metódou sadeníc. Na Sibíri je potrebné získať gladioly na klíčenie na sadeníc na konci zimy, v čase, keď sa zvyčajne začína pestovanie korenia a baklažánu. Po príprave sa hľuzy vkladajú do škatúľ s úrodnou pôdou do hĺbky 1-1,5 cm. Zem je udržiavaná mierne vlhká. Krabice sa umiestnia na teplé, osvetlené miesto. V čase premiestnenia do pôdy musia mať semenári vyvinutý koreňový systém a niekoľko listov.

Vysádzanie gladiolu v zemi

vysádzanie gladiolov na otvorenom teréneJarná výsadba gladiolu v otvorenom teréne na Sibíri sa zhoduje s dobou, keď sa pôda zahreje na 8-10 stupňov a nie je pravdepodobnosť nočných mrazov.

Na výsadbu nahraďte žiarovky a deti, vykopané na jeseň. Môžete pestovať gladioli v brázdách alebo hniezdiť na záhonovkách. Žiarovky sa na hrst suchého piesku, do hĺbky 5-8 cm, vzdialenosť medzi nimi v rade by mala byť 10-15 cm, a medzi riadkami – 25-30. Deti vysadené v hĺbke 3-4 cm, pričom intervaly 2-3 cm. Predbežne, sú namočené jeden deň v teplej vode. Po výsadbe sa jamky naliali teplou vodou.

Stopky by sa mali deťom odrezať, aby sa na jeseň dostala veľká žiarovka.

Starostlivosť o gladiolus

starostlivosť o gladiolusSprávne výsadba a kompetentná starostlivosť o gladioly zabezpečia silný rast a hojné kvitnutie aj v silných sibírskych podmienkach.

Related  Ako sa zbaviť svrab na citrón a ďalších nepriateľov rastliny

Pred vznikom hľúz by mal byť veľmi mierne a starostlivo napojený, aby pôda nekondenzovala. Po objavení prvých výhonkov sa zvyšuje zalievanie. Na vodu je lepšie nie pod koreň a v drážkach v okolí. Pôda pod kvetinami sa pravidelne uvoľňuje tak, aby vzduch vstupoval do koreňov a buriny boli odstránené. Po vzniku stoniek musia byť vysoké odrody viazané na kolíky.

Ochrana pred škodcami a chorobami

insekticíd actellicGladiolus je náchylný na hubové choroby a tripy. Znižuje pravdepodobnosť hubových chorôb, správnu prípravu sadivového materiálu, kompetentnú starostlivosť a včasný postrek rastlín. Ľudské vzorky by sa mali z lôžka odstrániť spolu s hrotom zeme, toto miesto by sa malo rozliať akýmkoľvek fungicídom a potom posypať zvyšné zdravé kríky.

Z thrips pomáhajú liečbu drogami ako sú Decis, Iskra, Aktellik, Fufanon.

Prevencia ochorení spočíva v miernom zalievaní, nekontrolovanom výsadbe a odstraňovaní buriny.

Zber a skladovanie sadiva

žiarovky gladioli pre skladovanieZber žiarovky a deti na skladovanie na jeseň, pred začiatkom mrazu. Predpokladá sa, že úplne dozrievajú 35 dní po kvete. Rastliny sú starostlivo vykopané lopatou alebo vidličkou, snažiac sa nepoškodiť. Po hĺbení musíte potlačiť zem a odrezať stonku. Potom sa hľuzy usadí do sucha.

V byte môžu byť uložené v chladničke, zabalené v niekoľkých vrstvách novín a plastové vrecko. V obale vytvorte otvory na vetranie. Záhradný materiál sa môže skladovať aj v suchom a čistom sklípku.

Tak, dodržiavať tieto jednoduché pravidlá výsadby a starostlivosti, aj na Sibíri, môžete pestovať gladioli. Niekoľko skorých odrôd s rozličnými kvitnúcimi obdobiami uľahčí skúsenému záhradníkovi takmer celé leto.

Úspešné pestovanie gladioli – video