kvety alstroemeriaAlstroemeria sú kvety, ktoré sa vzhľadom na vonkajšiu podobnosť nazývajú peruánska ľalia alebo lilie Inkov. Ide o trvalú bylinnú rastlinu, ktorá sa vyznačuje jasným kvitnutím a nezvyčajnou farbou listov. Alstromery sa pridáva do kytice a najčastejšie sa pestuje vo veľkých množstvách v skleníkoch. Táto rastlina vyžaduje špeciálne podmienky starostlivosti a údržby, ale ak je to žiaduce, môže sa pestovať doma.

Opis a druhy rastlín

Predtým, ako budete pestovať túto kvetinu doma, stojí za to oboznámiť sa s popisom a fotografiami alstroemerie, vybrať si vhodnú odrodu. Sú to vysoké rastliny, ktoré môžu rásť až 80-150 cm alebo viac. Všetky odrody sa líšia farbou okvetných lístkov, ale majú charakteristickú formu listov. Jednotlivé listy sa otáčajú okolo svojej osi počas rastu a môžu byť nasmerované spodnou doskou nahor.

Medzi najpopulárnejšie odrody kvetov alstroemeria patria:

 1. Alstroemeria golden je jasný žltý kvet, ktorý v prírodných podmienkach rastie v Peru. Táto odroda je považovaná za vysokú a môže dosiahnuť 150 cm. Jeho hlavnou črtou je, že dokáže odolávať zmrazeniu až do -13 ° C.alstroemeria zlatá
 2. Brazílska alstroméria je vysoká kvetina, ktorá môže rásť až 2 m. Kvetiny sú kvetinové alebo červené.
 3. Alstroemeria nano je peruánska odroda. Jedná sa o malú rastlinu, ktorá rastie na 10 cm. Kvety alstroemerie tohto druhu sú sfarbené do žltej s tmavými škvrnami.alstroemeria nano
 4. Alstromeria kvitnutia krvi je druh, ktorý rastie v prírodných podmienkach v Čile a Peru. Oceňuje sa skutočnosť, že na jednej rastline sa môže objaviť až 15 veľkých jasných farieb. Všetky sú namaľované v intenzívnej červenej farbe.alstroemeria kvitnutia krvi

Existujú aj iné odrody, z ktorých mnohé boli umelo chované chovateľmi. Napríklad odroda Kosmo sa vyznačuje sivobielou farbou plátkov. Virgínia je ďalším druhom s bielymi kvetmi, ale okraje ich okvetných lístkov sú vlnité.alstroemeria virginia Triedy Krása (s lilami alebo fialovými kvetmi), Harmony (kvety bronz s čiernymi pruhmi) a Canaria (kvety s kanárskym odtieňom a čiernymi škvrnami) môžu kvitnúť dvakrát za sezónu.alstroemeria krása

Ak chcete pestovať alstroemeriu na záhrade, mali by ste si vybrať iba tie odrody, ktoré tolerujú mráz.

Kanárske Alstroemeria

Vlastnosti rastu doma

Alstromeria je exotická rastlina, takže bude musieť vytvoriť najkomfortnejšie podmienky. Môže sa pestovať v záhrade, v skleníku alebo v kvetináčoch na parapetoch. So správnou výsadbou a starostlivosťou alstroemeria poteší veľké kvety a stane sa svetlou ozdobou záhrady.

Metódy šírenia alstroemerie

svieža bush alstroemeriaRastlina sa môže reprodukovať dvoma hlavnými spôsobmi: semená a rozdelenie podzemky. Prvá metóda je vhodná len pre druhy, pretože hybridy môžu stratiť vlastnosti materských rastlín. Môžete zbierať semená z tých kvetov, ktoré už rastú na mieste, ale musíte zvážiť, že plody sú veľmi krehké. Pri najmenšom dotyku sa ich koža rozbije a semená sa rozptýlia vo všetkých smeroch od kvetu. Pred zberom semien by mala byť rastlina pokrytá gázou. Ďalej, semená musia prejsť niekoľkými fázami:

 • stratifikácia – semená sa posielajú do chladničky na 2-3 mesiace;
 • Na konci zimy a na začiatku jari môžu byť semená vyklíčené;
 • na konci stratifikácie sa umiestnia do malých kontajnerov do zeme do hĺbky 1 cm.

Related  Kvetná záhrada v náručí Iberian evergreen

Semená klíčia pri teplote 18 ° C. Z nich sa získajú sadenice, ktoré potom môžu byť transplantované do otvorenej pôdy. Keď rastú alstroemeria kvety zo semien, môžu kvitnúť len tretí rok po výsadbe.

Druhou metódou je reprodukcia alstroemerie rozdelením podzemky. Je tiež vhodný pre hybridy, pretože nové rastliny si zachovávajú všetky vlastnosti matky. Oddenka sa musí rozdeliť na jeseň, na konci obdobia kvitnutia. Rastlina je starostlivo vyhĺbená, snaží sa nepoškodiť korene a potom ich rozdelí na 2-3 časti. Každá z nich musí mať úplne vytvorený koreňový systém. Sekcie sú ošetrené dezinfekčnými prostriedkami a puzdrá sú umiestnené späť do pôdy.

Vonkajšia kultivácia

alstroemeria na otvorenom teréneVysádzanie alstroemerie na otvorenom teréne a starostlivosť o ňu si vyžaduje čas a pozornosť. Zariadenie musí vytvoriť tie najkomfortnejšie podmienky, v ktorých môže rásť a množiť:

 • frekvencia zavlažovania – 1 krát za týždeň, za podmienok sucha, môžete 2 x za deň 7 dní;
 • po každom zavlažovaní uvoľnite zem;
 • hnojivo – kompost počas výsadby, potom organický alebo minerálny vrchný obväz trikrát za mesiac;
 • pred začiatkom chladnej sezóny je zelená časť rastliny odrezaná a oddenka je pokrytá listami, rašelinou alebo krycím materiálom.

Ak nie je plánovaná žiadna ďalšia zbierka osiva, púčiky by mali byť rezané na konci kvitnutia. Na ich mieste rýchlejšie tvoria nové kvety.

Pestovanie v skleníku

rastúce alstroemeria v skleníkuV skleníku alstroemeria je vhodné rásť v priemyselnom meradle. Tu môžete vytvoriť najpohodlnejšie prostredie aj pri nedostatku vhodných poveternostných podmienok. Pôda musí pozostávať z piesku, listov, rašeliny a humusu. Musí byť napojená neustále, ale nedovoľuje stagnovať vlhkosť. Top-dressing sa vykonáva dvakrát mesačne, pre toto použitie dusík-draselné hnojivá.Alstroemeria Shear V zime kvitne aj alstroemeria v skleníku, ale bude potrebovať ďalšie osvetlenie. Teplotný režim je asi 15 stupňov pri dne a 13 v noci. Počas intenzívneho kvitnutia sa zvýši na 18-20 stupňov.

Related  Rôzne spôsoby výsadby a pravidlá pre starostlivosť o mirabilis na otvorenom teréne

alstroemeria v hrnciAlstroemeria môže rásť a bývať v hrncoch. V strede kontajnera je potrebné vytvoriť otvor, aby sa zabránilo stagnácii vlhkosti. Kŕmenie a oplodnenie rastliny nie je potrebné. Ak chcete dostať dostatok času do 3 dní a hrniec sa umiestni na najslnečnejšie miesto.

Alstroemeria je veľké množstvo rôznych odrôd, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a tvarom. Je to exotický kvet, ale je možné ju pestovať v podmienkach stredného podnebia. Najčastejšie sa vysádza v skleníkoch, čo umožňuje nastaviť podmienky osvetlenia a teploty. V otvorenom teréne môže byť veľké jasné kvety ťažké kvôli teplotným zmenám a pôdnej vlhkosti. Doma doma v hrnci alstroemeria sa bude cítiť pohodlne, ale lúč vybrať malú rozmanitosť.

Rastúce alstroemeria v kvetináčoch – video