Jeden z typov alokázie domaRod Alocasia kombinuje drobné rastliny s výškou nie väčšou ako 15 cm a obry pod výškou troch metrov. V rovnakej druhy Alokaziya zeleň, podobne ako africké masky alebo kopije, je väčšinou malé rastliny, ktoré môžu ozdobiť domácu zbierku amatérske pestovateľov. Ale odrody, ktoré získali prezývku “sloní uši”, nebudú vždy schopné zapadnúť do mestského bytu.

V priestranných izbách vidieckych domov, chalani milovníci pridelenia sú schopní umiestniť veľké i malé exempláre.

Alocasia odora

Alocasia odoraJeden z najpopulárnejších a najzaujímavejších druhov je zobrazenie alokácie pachu zobrazeného na fotografii. Rastliny majú srdcové tvary, kožovité listy a husté stonky. Plechové dosky s dĺžkou jedného metra sú držané na šťavnatých vzpriamených špendlíkoch. Rovnako ako ostatné druhy, rastliny sa radšej usadzujú vo vlhkých subtropických a trópoch.

Naozaj veľký, ako na fotke, Alokaziya voňavé možno nájsť v dažďových pralesoch východnej a juhovýchodnej Ázii, napríklad v tropických oblastiach Japonska a Číny, v štáte Assam, Bangladéši a Borneo.

Veľká alokasia voňaváAlocasia odora je známa ako “nočná ľalia”. Táto prezývka rastliny a jej oficiálny názov sa objavili vďaka vznikajúcim voňavým, krémovým kvetenstvám. Ear tohto druhu Alokaziya svetlo ružové alebo žlto-smotanou a okvetí dĺžky 20 centimetrov o striebornou či modro-zelený odtieň.

Cob alokacia voňaváVýška dospelého alokacie môže dosiahnuť 3,65 metra a luxusné listy miestnej populácie sa používajú ako fanúšik alebo dáždniky v období dažďovej sezóny. V severnom Vietname, špendlíky alokácie zápachu, ide do prípravy ľudových prostriedkov na kašeľ, horúčku a všetky druhy bolesti.

Rastlina je nepožívateľná kvôli vysokému obsahu zelene a podzemnej časti oxalátu vápenatého. A v Japonsku ministerstvo zdravotníctva dokonca vydalo dekrét zakazujúci konzumáciu alokacie v potravinách. Je to spôsobené podobnosťou druhu odora s jedlými rastlinami Colocasia Gigantea a Colocasia esculenta.

Alocasia gageana

Alocasia gageanaDruhy alokázie uvedené na fotografii sú veľmi podobné už opísaným rastlinám, ale sú oveľa nižšie ako alokasia voňavých rastlín. Druhy, ktoré padli do záhrady Ameriky a ďalších krajín z Malajzie, rastie len do 1,5 metra. Listy tohto druhu sú jasne zelené, s vlnitými okrajmi a špicatým hrotom. Na listovej čepeli s dĺžkou 50 centimetrov sú dobre znázornené stlačené pruhy. Rastlina je termofilná a náročná na zloženie pôdy a množstvo vlhkosti.

Alocasia Calidora

Alocasia CalidoraVzhľadom k šľachtenie pestovatelia Leary Ann Gardner dostal hybridný Alokaziya Calidora, vytlačený krížením Alokaziya voňavé a Alokaziya gageana.

Táto rastlina vytvára veľké vertikálne usporiadané listy na robustných listoch, ktoré môžu rásť až na jeden meter. Alokasické dosky kalydoru, ako na fotografii, sú dostatočne hrubé, so zaobleným horným okrajom a elegantným ostrým hrotom. V teplých tropických klimatických rastlinách dosahuje výšku 160-220 cm.

Hybridná Alocasia odora a Alocasia reginula

Hybridná Alocasia odora a Alocasia reginulaKarmínová alebo hnedastá zadná strana listovej dosky má tiež medzidruhový hybrid získaný z prechodu alokasie odora a alocasia reginula. Zdá sa, že rastlina vo vzhľade je bližšia k vonočnej vôni, ale oveľa menšia. Na hustšom ako v zápachu sú listy tohto druhu alokázie zreteľne viditeľné v charakteristike Regilinovej štruktúry a pruhy opúšťajúce svetelné žily.

Alocasia wentii

Alocasia wentiiNa snímke na snímke, alokasia vent, hoci podobná opísaným druhom, nemožno s nimi porovnávať ani vo výške, ani vo veľkosti listov. Táto viacročná rastlina zriedka prekračuje 120 centimetrov. Má veľké srdcové tvary, pozdĺžne listy šedozelené odtiene s výrazným striebristým odrazom a fialovou zadnou stranou.

Alocasia brancifolia

Alocasia brancifoliaStrieborný odtieň listov je vlastný mnohým typom alokácie. Nie je to výnimka a rastlina uvedená na fotografii. Okrem toho Alokaziya branhifolia dosahujúci meter vysoká, pestré, zelené alebo hnedé stonky a nezvyčajné pre členov druhu Alokaziya lobed listov. Listové dosky sú hlboko odsadené, špicaté, hladké. rastliny kvitnú a tvoria belavé ružové kvetenstvo skryté väčšími zelenými závojmi.

Alocasia portei

Alocasia porteiEšte zaujímavejšie listy od jedného z najväčších predstaviteľov druhu – alokacia Potrei. Výkonná rastlina s výškou od 2 do 6 metrov je v spodnej časti takmer lignifikovaná a jej robustný kmeň môže mať priemer až 40 cm.

Alocasia Sheet PotreiDĺžka silnej tmavozelenej s prúžkami štiepok je jeden a pol metra. Dosky môžu tiež rásť až na jeden meter a pol dlhé a sú zvislé, hlboko narezané a nechávajú dojem kožovitého. Hrany listov sú vlnité, čo len dodáva dekorativitu tomuto neobvyklému druhu alokázie.

U dospelých sa môžu počítať až 6-8 veľké, až 30 cm dlhé kvetenstvo. Tento druh alokázie, podobne ako na fotografii, sa rád usadil v hustých húštinách, kde okolitá vegetácia poskytuje jej tieň a pomáha udržiavať pôdnu vlhkosť.

Alocasia Portodora

Alocasia PortodoraZískané v strede štúdie hybridného alokasia odora a alokasie portei sa nazývali alocasia portodora. Výkonné rastliny chovaných druhov mnohými milencami prideľovania sú uznané za zaujímavejšie ako slávne alokasia macrorrhizos alebo hrubý koreň.

Gigantické listy sú držané na vertikálnych hnedastých alebo fialových drzých stopkách. Tvar dosky listov je v blízkosti lístia alokácie pachu, ale z ponthey má krásne zvlnené zúbkované okraje.

Rastliny majú dobrú mieru rastu. Už v prvom roku, ak to podmienky umožňujú, rastie na 1,5 metra. A potom môže ľahko prejsť tyč 2,5 metra. Aby to bolo možné, tento druh alokázie si vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu a pôdy, bohatú výživu a teplo.

Alocasia macrorrhiza

Alocasia macrorrhizaTento druh alokázie, patriace do rodiny aroidu, bol zrejme jedným z prvých, ktoré boli objavené a opísané vedcami. Žijúci v džungli Indie a ďalších krajín juhoázijských sú veľké, až 5 metrov výšky rastliny v rôznych regiónoch sa nazývajú Alokaziya India, ako je na fotke, salašnícky, krupnokornevischnoy alebo terapeutické. Oficiálne uznaným názvom druhu je alokasia macrorrhiza.

Jeho husté, sukulentné výhonky rastú na dĺžku 120 cm, listy alokacia hrubé korene oválne-fusiformné, husté. Dĺžka listových dosiek je 50-80 cm, ich povrch je hladký, rovnomerne zelený.

Alocasia IndianKeď Alokaziya Indian, ako na fotke, bude kvitnúť z lona objavia silné, vzpriamené stonky asi 30 cm dlhé. Dĺžka žltozelenej okvetí dosiahne 18-25 cm, krémový kvetenstvo trochu kratšie závoj. Drobné bobule sú väčšie ako ostatné druhy alokácií. Samostatné šarlátové ovocie obsahujúce svetlohnedé semená s priemerom 10 mm.

Hľuzy alokasia liečivéV miestnej populácii sa konzumujú rizómy, hľuzy a spodné časti stonky alocacia montana. Za týmto účelom je vyčistená buničina rozdrvená a vyprážaná, aby neutralizovala štipľavú chuť dodávanú šťavelanom vápenatým. V surovej forme zelených jesť domáce zvieratá a opice, čo bolo dôvodom pre vznik iného názvu rastliny – opičí strom.

Hľuzy alokázických liečiv, na fotografii, sú považované za liečebný liek na mnohé ochorenia a používajú sa v čínskej, indickej a vietnamskej ľudovej medicíne.

Okrem rastlín s rovnomernou zeleňou je dnes možné vidieť fotografie prideľovania neobvyklých pestrých listov, na ktorých sa zelené plochy striedajú s bielou alebo žltou. Alokázia veľkého koreňa Variegata je najcennejšia a má rovnako ako na fotografii veľkolepé listy a pomerne malé veľkosti.

Alokasia s veľkým koreňom VariegataJe znázornené na fotografiu Alokaziya macrorrhiza kvalitného čierneho stonky je získavaná z niekoľkých súvisiacich rastlín tmavo fialové alebo hnedé stonky a stopky listov, a to bol dôvod pre názov odrody.

Alocasia macrorrhiza odrody čierneho kmeňaMaximálna veľkosť hrubého koreňa tejto odrody je 2,5 metra, čo umožňuje pestovať kultúru vo veľkých kontajneroch. Listy rastliny sú zelené, veľké a dosahujú dĺžku 90 cm.

Alocasia je veľká koreňová odroda plumbea alebo metallicaAlokasia je hrubozrnná odroda plumbea alebo metallica, ktorá infikuje husté listy s výrazným kovovým odtokom. Strieborný odtieň je tiež prítomný na zadnej strane listových listov. Čerešne sú v tejto odrode hnedé alebo fialové. Výška dospelých rastlín nepresahuje 2 metre a divoké exempláre majú šťastie vidieť vedcov v tropickej džungli na ostrove Jáva.

Alokasia z rodiny aroidov – video