pahistahis na parapeteRastúci pahistahis doma, ktorého druh bude ďalej opísaný, je dosť jednoduchý. Hlavnou vecou je dodržiavanie určitých podmienok a zohľadnenie charakteristík konkrétneho druhu rastlín.

Pahistahis je rastlina rodiny Akantov, jej meno je doslovne preložené ako “hrubé ucho”. Rodinou tohto neobvyklého a veľmi jasného stálezeleného trvalého Bush sú tropické lesy Ameriky, pobrežia na východe Austrálie a dažďové pralesy na východe Indie.

Rod Pahistahis zahŕňa asi 7-17 druhov rastlín. Ale najpopulárnejšie a najvhodnejšie pre pestovanie doma sú nasledujúce typy:

  • pahistahis žltá;
  • červená pahistahis;
  • lesklý pahastahis;
  • pahistahis caliptrocalis.

Zvyšné druhy sa nachádzajú iba v prirodzených biotopoch pahistahis, nie sú kultivované ľuďmi.

Pachistahis žltá

pachistahis žltáTento typ pestovateľov rastlín často kupujú, aby ozdobili svoj domov. Jedná sa o vzpriamený vždyzelený ker, ktorého výška dosahuje 100 – 120 cm stonky v hornej časti rastliny pokryté tenkou krustou z tmavo zelenej farby, zatiaľ čo v spodnej časti. – lignified. Emerald Pachystachys lesklé listy sú oválne, podlhovasté a zužujúci sa v dolnej časti formulára. Ich šírka je asi 5-6 cm, a dĺžka sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 20 cm. Listy sú usporiadané priečne, opačne.

V období kvitnutia, a to od začiatku leta do začiatku jesene, v Pachystachys žltý kvet veľké kvety 10-15 cm dlhé, pripomínajúce bodec. V priebehu času sa biele, krémové alebo mierne žltkasté kvety tubulárnej formy odvíjajú od každého brata umiestneného na uchu. Ich priemer je iba 5 cm.

To je pomerne nenáročné rastlinné druhy. Avšak vyžaduje hojné zavlažovanie a časté postrekovanie v horúcom období. Keď sa na kmeň a listy rastliny objavia vošky, mealybugy alebo biely škvrny, pahistahisis by sa mal ošetrovať bežným ochranným prostriedkom.

Červený pahistahis

pachystahis červenáRodinou tohto druhu sú tropické lesy Južnej Ameriky. Pahistahis červená, na rozdiel od žltých druhov, má zárezy tmavozelenej farby. Z nich ešte prekrásne a neobvyklé jasné červené hlúpy kvitnú.

Vo výške môže červená pahistahis dosiahnuť dva metre. Preto tento druh rastliny nie je prakticky kultivovaný doma, ale je skvelý pre pestovanie vo veľkých skleníkoch. Na lesklej ploche oválnych tmavozelených listov sa niekedy môžu objaviť žeravé žily a rozvody. Začiatok kvitnutia je uprostred jari.

Pahistahis spikelet

pahistahis spikeletTo je možno najnáročnejší druh pahistahis. To je dôvod, prečo sa takmer nikdy nepestuje doma, možno ho nájsť v skleníkoch a botanických záhradách.

Vo vzhľade sa pahistahis spikelet podobá červenej pahistahis. Vo výške môže dosiahnuť jeden meter a tvorí pomerne hustý a svieži Bush. Brakt je celkom nepoddajná tmavozelená farba, ale v období kvitnutia sa tvorí veľké množstvo jasne červených korolov. Skvelý list smaragdovej farby môže dosiahnuť dĺžku 25 cm.

Pahistahis caliptrocalis

pahistahis caliptrocalisTento druh môže dosiahnuť 2 metre na výšku, čo je dôvod, prečo sa zriedka vyskytuje v dome alebo byte, najčastejšie pestované v skleníkoch. Kmeň kalichralis pahistahis je podstatne užší ako v ostatných druhoch. Listy majú bodavý, oválny tvar, sú umiestnené protiľahlé, mierne natiahnuté na koncoch. Mladé listové čepele sú namaľované tmavou hnedou farbou, ktorú neskôr nahradí smaragd.

Vlastnosti starostlivosti

pahistahis na konzervatóriuNapriek relatívnej nepríjemnosti Bush má stále určité požiadavky na starostlivosť:

  • vysoká vlhkosť;
  • dostatočné osvetlenie;
  • teplota nad + 16-20 ° C;
  • kyslá pôdna reakcia;
  • dobrá drenáž.

Rastúci pachistahis doma, ktorého typy boli opísané vyššie, vyžadujú určité podmienky, ktoré treba dodržiavať. Rastlina patrí k teplom milujúcim a svetlom milujúcim tropickým druhom, ktoré uprednostňujú pomerne jasné, ale rozptýlené svetlo. Na oknách východnej alebo severovýchodnej časti domu sa odporúča pestovať kríky.

Pre vytvorenie podmienok tak blízko, ako je to možné, aby prírodné, izbová teplota by mala byť aspoň + 16 ° C by Nižšie teploty za následok nadmerné vypadnutiu listov a dlhú regeneračného zariadenia. V lete sa odporúča rastlina vybrať na balkón.

Pôda pre tropické kríky je výhodne vybraná s kyslými reakciami a dobrým priedušnosťou pre vzduch. Je tiež potrebné mať vrstvu drenáže z jalovce s hrúbkou 2,5-3 cm. Pre najpohodlnejší rast pahistahisu je potrebný kvetináč s objemom najmenej 2,5-3 litrov.

Ak chcete získať vysokú a rozširujúcu sa kultúru, stojí za to, že rastú jednu rastlinu v jednom kvetináči. 3-4 odporúča výsadbu rastlín v kvetináči krátkej veľkom priemere, aby forme Pachystachys svieži puzdra s veľkým počtom kvetenstvo

formovanie pachistýzyVzhľadom k tomu, pahistahis patrí k tropickým rastlinám, je obzvlášť náročné na zvýšenú vlhkosť pôdy. Je potrebné pravidelne vodovať rastlinu stojatou vodou pri izbovej teplote. V zime je zalievanie obmedzené na minimum. A v horúcom období krík vyžaduje ďalšie postrek.

V období od začiatku jari až po začiatok jesene môže byť kefka kŕmené komplexnými hnojivami dvakrát mesačne. Získate tak jasnejšie a hojnejšie kvitnutie.

Transplantácia je nevyhnutná raz ročne, na jar. Ak rastlina rastie dlho, stačí ju raz za dva alebo tri roky. Ak chcete vytvoriť hustý a svieži Bush, môžete znížiť pahistahis. Vďaka tomu bude možné zakryť exponovanú stopku rastliny.

Reprodukciu kríkov vykonávajú apikálne stopky v jarnom alebo letnom období.

Zdá sa, že pahistahis sa týka pomerne nenáročného, ​​ale napriek tomu vyžaduje osobitné podmienky pre rastliny. Správna starostlivosť a dodržiavanie všetkých odporúčaní vyrastie exotickú rastlinu doma nezvyčajne krásna!

Zriedkavý návštevník v našich domoch pahistahis – video