Orchid v plastovom nepriehľadnom hrnciMedzi tisíckami odrôd orchideí, len malá časť z nich sa usadila na zemi, zvyšok radšej vyliezol kamenité stromy, skalnaté výbežky a usadil sa na miestach, kde prakticky žiadna pôda s pomocou silných koreňov. Preto sú hrnce pre orchidey pestované doma veľmi odlišné od bežných kvetinových kontajnerov.

Čo by malo viesť kvetinárstvo pri výbere kontajnera na tropické krásy? Ako nájsť vhodný hrniec?

Aký druh hrnca je potrebný pre orchideu?

Epifyty a litofyty sú rastliny, ktoré netolerujú podmáčanie koreňov. A výber hrnca pre orchidey je dôležité, aby ste začali s touto základnou, ale nie jedinou požiadavkou.

Orchidey v korunkáchŠpecializované kontajnery pre rastliny tejto rodiny by mali poskytovať:

 • dobrý odtok vlhkosti;
 • aktívne prevzdušnenie koreňového systému a substrátu vo vnútri banky;
 • bezpečná extrakcia šťavnatých, dlhých odrezkov, ktoré sa často odlišujú ďaleko za kontajnerom;
 • prijateľný teplotný režim pre orchidey.

Medzi orchideami sú druhy, v ktorých korene nielen absorbujú živiny a vlhkosť, ale aktívne sa podieľajú na procese fotosyntézy.

Aký druh hrnca pre orchidej je potrebný v tomto prípade? Podivné, ako to môže znieť pre začiatočníkov tejto kultúry, pre také orchidey je potrebné získať úplne transparentnú kapacitu.

Orchidea v poháriAko si vybrať hrniec pre orchidey z hliny, farebného alebo priehľadného plastu? Epifytické rastliny nepotrebujú veľký objem substrátu, takže nie je potrebný veľký hrniec. Hlavná vec je, že:

 • Na jeho spodnej a spodnej časti stien boli otvory na drenáž;
 • Výška nádoby bola rovnaká ako šírka hrdla;
 • objem zodpovedal veľkosti koreňového systému.

Najčastejšie môžete vidieť izbu orchidea v hrnci, ako na fotografii z plastu alebo keramiky. K dispozícii sú aj priedušné koše na voľný rast koreňov.

Z pohára je lepšie odmietnuť. Môže zraniť nielen kvetinu, ale aj osobu, okrem toho, že nedovoľuje, aby korene dýchali. Táto kapacita je lepšie použiť ako veľkolepý kvetináč pre orchidey vysadené v priehľadnom plastu.

Zariadenie umiestnite do plastového priehľadného hrnca a sklenených hrncov

Plastové kvetináče pre orchidey

Toto je najbežnejšia a najvýhodnejšia možnosť pre banku pre orchideu. Plastové kontajnery neumožňujú vyschnúť koreňový systém, ľahko sa udržujú a nemôžu slúžiť ani jednej rastline.

Orchidey v dekoratívnych kvetináčochNavyše konštrukcia takéhoto hrnca pre orchidey poskytuje niekoľko otvorov na odvádzanie prebytočnej vlhkosti, a preto a obavy z dôvodu zadržiavania vlhkosti v substráte nie sú potrebné. Ak dostupné drenážne otvory nestačia, môže kvetinárka urobiť nové bez toho, aby bolo možné zničiť kontajner.

Tento plast ľahko toleruje prítomnosť na jasne osvetlených parapetoch a v tieni, spoľahlivo chráni koreňový systém kvety pred prechladnutím alebo prehriatím.

Niekedy počas transplantácie milovníci orchideí narazia na situáciu, v ktorej prechádzajú zarastené korene drenážnymi otvormi a nebude možné odstrániť zásuvku listu bez poškodenia hrnca alebo rastliny. V tomto prípade sa plast môže ľahko odrezať nožnicami domácnosti bez poškodenia koreňov, čo nie je možné, ak sa použije keramický alebo sklenený hrniec na orchidey.

Related  Príznaky otravy vodným melónom a účinná liečba

V tomto hrnci sa dá jasne vidieť vývoj koreňového systémuPre druhy, ktorých korene sú obsadené v procese fotosyntézy, sú ponúkané transparentné hrnce. Takéto nádoby sú však vhodné použiť nielen na výsadbu phalaenopsis a podobných rastlín. Prostredníctvom plastov je jasne vidieť:

 • ako sa vyvíja koreňový systém;
 • koľko vlhkosti sa spotrebuje;
 • ako substrát suší.

Takéto kontajnery možno doporučiť pestovateľom kvetov bez veľkých skúseností s udržiavaním orchideí. Pre miestnosť orchid v banke, ako na fotografii, je ľahké a zaujímavé sledovať. Z dôkladného vzhľadu sa ani tie najmenšie škody na koreňoch alebo príznaky prepadu neuniknú.

Hliníkové hrnce pre orchidey

Významnou výhodou hrncov pre orchidey z glazovanej alebo neglazovanej keramiky je vynikajúca priepustnosť pre vlhkosť a vzduch. Zavlažovaná vlhkosť sa nehromadí na jednom mieste, ale účinne sa šíri cez zemský kóma, korene sa dlho nevysušia a neprehrejú sa.

Špeciálne keramické nádoby na orchideyAvšak s mnohými výhodami tento typ kontajnera má svoje nevýhody:

 • odrezky pevne nasávajú na porézny povrch keramiky, ktorá je počas reprodukcie a transplantácie plná traumy kvetov:
 • porozita nádoby klesá s časom od prenikania solí do materiálu, čo nepriaznivo ovplyvňuje aj hlinu a stav koreňov orchidey.

Keď použijete hlinený hrniec, kvetinár by mal vedieť, ako správne položiť orchidey do hrnca.

Jemná orchidea vo vnútriPred výsadbou rastlín sa orchidejové hrnce dezinfikujú z hliny, správne zohrievajú v rúre a potom sa niekoľko hodín ponoria do čistej zavlažovacej vody. Ak je prípad nádobou používanou skôr, je vhodné ju ponoriť do okyslenej vody. To pomôže zbaviť sa chloridových škvŕn na keramike.

Video o výbere hrnca pre orchideu