prvý jarný kvet galanthusAkonáhle sa prvé jarné slnko zahreje na zem, malé snehové kryty s jemnými bielymi zvonmi začínajú vyzerat zo snehu. Tento galantský nám hovorí, že chladná zima ustupuje, veľmi skoro príroda sa prebudí a všetko okolo sa zmení na zelenú.

Krásne rastliny z čeľade Amaryllis sú bežnejšie známe ako “snežienky” a často sa nachádzajú na lese, na lúkach alebo na kamenných svahoch. Ale ich očarujúce kvitnúce a jemné arómy sú tak príťažlivé, že rastú kultúru ocele a doma. Prečo nie, pretože snežienky absolútne nie sú náročné, okrem toho budú zdobiť miesto v čase, keď ostatné kvety sú stále v stave hlbokého mieru.

Kde je lepšie pestovať rastlinu nazývanú “galanthus” a čo treba urobiť na vytvorenie podmienok, ktoré sú čo najbližšie k prírodným? Hovorme o tom dnes.

Vyberte posteľ pre galanthus

vyberte miesto pre galanthusSnežienky veľmi milujú slnko a citlivo reagujú na jeho teplo: vyzýva ich, aby sa z hibernácie čo najskôr zobudili. Ak chcete vysádzať primrosy, je lepšie zaobstarať slnečné miesto v popredí kvetinového záhonu – tam budú jasne viditeľné biele zvončeky. Avšak vo svetle penumbral stopy sú tiež schopné rastu, ale tu ťažko tieňované miesta v hĺbke miesta nie sú pre nich presne vhodné.

V hlbokom tieni je pôda zvyčajne príliš vlhká a dlho nevysušuje, čo negatívne ovplyvňuje vývoj rastliny. Cibuľa z nadmernej vlhkosti môže navyše začať bolesť a rozpadať, navyše a kvitnutie samo o sebe nebude tak skoro a bohaté.

Pokiaľ ide o pôdu, snežienky, alebo galanthus, preferujú svetlo, voľné pôdy. Chudobná a ťažká ílovitá pôda vyžaduje prípravnú prípravu, a to:

  • piesok;
  • humus alebo iné organické hnojivá.

Kedy môžete pestovať galantu?

galanthuské žiarovkyNajčastejšie sa snežienky šíria žiarovkami. Môžete ich vysadiť dvoma spôsobmi:

  • skoro na jar;
  • v období od konca leta do polovice jesene (ak je teplé).

Pri kúpe galantov by ste si mali vybrať veľké a zdravé žiarovky bez známok mechanického poškodenia a rozkladu.

Ak je to potrebné, zakúpený materiál na osivo podlieha krátkodobému skladovaniu v pilinách alebo hoblinách, ale nie dlhšie ako 1 mesiac, inak by mohli vysušiť žiarovky. Na predĺženie trvanlivosti až 3 mesiace, galantus by mal byť umiestnený v rašelinu alebo mechu a udržiavať vlhké počas tejto doby, kým žiarovky sú vysadené.

Ak máte už vytvorený a kvitnúce Bush, môže byť tiež vysadený, ale je to nútenejšie opatrenie ako pravidlo. Rozmnožovanie kvety galanthus sa preto neodporúča, pretože kvitnúca rastlina sa už väčšinou vzdala svojej sily. Oslabená žiarovka nemôže poskytnúť primeranú výživu a výsledkom bude, že celá nadzemná časť bude rýchlo slabnúť. Navyše, na jar môže taký krov niekedy dokonca ani kvitnúť, alebo kvitnutie bude slabé.

Existuje ďalší spôsob chovu snežienkov – semien. Používa sa aj doma so semenami, ktoré sa ihneď zasiahnú na otvorenom teréne skoro na jar a obchádzajú etapu rastúcich sadeníc.

Keď semená veľmi rýchlo strácajú klíčenie, nie sú skladované, ale sú čo najrýchlejšie zasiate.

Väčšina odrôd galantov, ktorých fotografie sú uvedené nižšie, sa perfektne množia semenami.galanthus sneh bielou terry flórou

galanthus zložený

galanthus elvis kite

Galanthus havran

galantný širokolistý

galanthus alpineZostáva len na transplantáciu kríkov, ktoré sa pestujú vedľa materskej rastliny na samostatnom lôžku, aby nedošlo k zahusteniu výsadby.

Ako pestovať žiarovky?

galanthusuSnežienky vyzerajú veľmi pekne pri výsadbe v skupinách, takže je lepšie pestovať žiarovky malými “spoločnosťami”, pričom medzi nimi zostávajú minimálne 3 cm.

Nevysahujte žiarovky. Ale ak sa to stane, je to v poriadku, galanthus upraví výsadbu a detské žiarovky sa vytvárajú v optimálnej hĺbke pre nich.

Pri vysádzaní žiaroviek bude galantná kvety druhý rok a rastlina získaná zo semien bude mať iba 4 roky života.

Ako sa správne starať o primrose?

Galanthus kvitnúVysádzanie kvetov a starostlivosť v otvorenom teréne pre galanta nie sú vôbec komplikované a záhradkári nechcú špeciálne záhradníctvo. Napájanie kvetinového záhonu je nevyhnutné len v prípade, že v zime bol malý sneh, a na jar neklesne dážď. Počas zvyšku času postačujú snežné kvapky na vlhkosť, ktorá sa tvorí na lôžku po roztavení snehu.

Na kŕmenie snežienkov je potrebné iba počas ich aktívneho rastu pomocou fosforečnanových hnojív. Lieky obsahujúce dusík by sa mali používať v minimálnych dávkach, pretože aktívne rastú lístie. Hustý krík nielen “zabudne” na kvitnutie, ale môže tiež začať ublížiť.

V popise galantov v akejkoľvek vedeckej literatúre jednou z ich hlavných cností je vysoká mrazuvzdornosť kultúry, a to je absolútna pravda: snežienky sú dobre zasypané aj bez prístrešku.

V piatom roku života potrebujú galantény transplantáciu. Zvyčajne v tomto čase sa krík skladá z veľkého počtu žiaroviek, takže súčasne s transplantáciou sú mladé žiarovky oddelené a zasadené.

Možno, toto je všetko o tom, čo stojí za to vedieť, plánovanie pristátia a starostlivosť o galanthus. Kultivujte prvých jarných poslov doma a vychutnajte si ich neobvykle krásnu kvitnúcu a jemnú vôňu!