clematis druhej ozdobnej skupinyVeľké púčiky, jednoduché alebo froté, jemné svetlé farby alebo nasýtené farby – kto medzi nami nemá rád pekný Clematis? Medzi odrodami tohto kríka popínavých vinič stojí za zmienku Clematis prerezávanie druhej skupiny, fotografie a popis odrôd, ktoré budú popísané nižšie vo väčšine prípadov sú kríženci, s ich prekvapivých tvarov a farieb. Aké je tajomstvo ich popularity a aké sú, bude o tom dnes diskutovaná.

Charakteristické črty skupiny

prerezávajúcej klematis druhej orezávacej skupinyCharakteristickým rysom je schopnosť tvoriť plamienok puky sú vlaňajším rastom a mladý Pohromy, u väčšiny druhov toto oddelenie nemá žiadny vplyv na kvalitu kvitnutia, ale to vyžaduje osobitný prístup k tvorbe krovia. To je dôležité najmä u odrôd, ktoré majú dve doba kvetu: majú tendenciu k prvému výskytu púčiky na vetvách v minulom roku, a potom, s krátkou prestávkou na nový rast. Niektoré hybridy taký rozdiel v čase a nemajú kvitnúť nepretržite, hladký prechod od starého k ročnej vetvy, zatiaľ čo iní sú viac dlhé a bohaté kvitnutie počas druhého priechodu.

Aby sa zachoval čistý vzhľad rastliny a veľkosť kvetov, je potrebné každoročne vykonávať jednoduché prerezávanie. Robí to dvakrát za sezónu:

 • V lete, po prvej vlne kvitnutia, vyblednutá časť minuloročných konárov je odrezaná alebo úplne vystrihnutá, ak je kefka príliš hustá;
 • na jeseň, po druhej vlne kvitnutia, skráťte najmenší bič na ¼, pričom nechajte viac ako 1,5 m.

Netreba dodávať, že všetky choré, skrútené a rastúce vetvy kríkov podliehajú povinnému úplnému odstráneniu.

K dnešnému dňu existuje toľko odrôd plamienku druhej skupine a niekedy urobiť voľbu v prospech jedného alebo iný typ je veľmi ťažké: jeden hybrid zaujme svojou veľkosťou, druhý “berie” froté púčiky, a tretí – úžasnú farbu. Snažili sme sa vyberať pre Vás tie najkrajšie plamienok, ktorý si zaslúži uznanie a lásku k nielen záhradkárov, ale aj pre “odborné činnosti”, a chcel by som, aby tieto systémy zaviesť. Takže začnime.

Dvojité odrody

Čo by mohlo byť lepšie, než obrovské vypchatých zárodku, ktorý sa skladá z niekoľkých lalokov, zaoblené alebo špicaté hroty, priama alebo zvlnená, jemná alebo nasýtené farby? Medzi terry clematis sa vyskytujú predčasne kvitnúce aj neskoré odrody. Zaujímavým rysom tejto skupiny je, že niektoré druhy udržať froté tvar kvetov po celom kvetu na staré i nové výhonky, iní sú plnené kvety kvitnú len pri vlaňajším rastom a mladý bič budú mať maximálnu semi-double, a dokonca jednoduché kvety. Obdivujte fotografiu a prečítajte si popis druhov odrôd froté a semi-dvojitej clematis druhej ozdobnej skupiny.

Clematis červená hviezda

Clematis červená hviezdaJeden z jasných terry hybridov s veľkými kvetenstvami karmínovo-červenej farby, hoci tam môžu byť aj polohoránové rastlinné varianty. Petaly mierne vlnité, špicaté. Maximálna výška púšte je 2 m, nerastie veľmi rýchlo, biče sú dobre pripevnené k podstavci a plazia pozdĺž nej.

Odroda má začiatok kvitnutia a kvitne v dvoch vlnách na minuloročný a súčasný prírastok:

 • od polovice mája do júna;
 • od augusta do septembra.

Červená hviezda Clematis je stále nováčikom medzi záhradkármi, ale každý rok sa stáva čoraz viac fanúšikov kvôli jej elegantnému kvitnutiu a dobrému mrazuvzdornosti.

Clematis Innocent Blasch

Clematis Innocent BlaschBush je pomerne skromný (liana rastie nie viac ako 2 m na výšku), ale odroda je známa svojimi kvetmi. Sú to veľmi veľké, až 18 cm v priemere, sú zriedkavé medzi farbou plamienku: svetlo ružové okvetné lístky okolo okraja a v strede maľoval tmavšie, perlové ružová farba. Pre clematis sa vyznačuje prítomnosťou dvoch foriem kvetenstva:

 • na minuloročnom raste najväčší dvojitý kvet kvetu, zatiaľ čo ich okvetné lístky pri približovaní sa k stredu sa stávajú čoraz menej a menej ako pivoňka;
 • na mladých pobočkách kvitnú už menšie a jednoduché kvetenstvo šiestich mierne vlnitých okvetných lístkov.

Clematis kvitne skoro ráno, v máji a opakuje kvitnutie opäť na jeseň, ale nie tak bohatý.

Bush je vystavený slabému prerezaniu so skrátením na jar výhonkov na 75 cm. Nie je to zlá zima, ale v mimoriadne mrazivých zimách bez prístrešku zmrzne.

Related  Ako vysadiť citrón vo svojom dome: videá a odporúčania

Clematis Innocent Glans

Clematis Innocent GlansĎalšia veľkoplodá skorá jarná odroda s malými rozmermi liany a dobrou zimnou odolnosťou. Rovnako ako odrody Innocent Blush, Bush výšky asi 2 m v máji, na staré konáre do svojich veľkých dvojitých kvetov kvitnúť a v júli na nový rast – je jednoduchý, alebo semi-double puky. Možno, na tejto podobnosti odrôd končí:

 • na rozdiel od svetlej farby Blaschu, Glans je viac nasýtených farieb, aj keď zostáva v ružových tónoch s tmavšou hranicou pozdĺž okraja okvetných lístkov;
 • samotné plátky majú tvar elipsy s ostrým hrotom, zatiaľ čo v Blashe sú zaoblené.

Clematis Blue Explusience

klematis modrá explóziaJedným z nových poľských odrôd (aka Modrá výbuch) pripravený v roku 2011, má veľké kvetenstvo sýte modrej farby, zatiaľ čo špičky okvetných lístkov sú maľované v ružovej. Začiatkom mája na starých vetvách kvitnú kvety, v lete na mladých výhonkoch – už jednoduchých púčikov.

Bush potrebuje oporu a môže vyliezť až do výšky 3 m. Dobre sa spája, podlieha slabému prerezaniu.

Clematis Blue Light

Clematis Blue LightRovnako účinný stupeň modrý plamienok však rastie o niečo menej Eksplouzhena (až 2 m na výšku), okrem jeho lístkov doubleness rozdiel menom odrody udržiavaná po celú dobu kvitnutia. Viniča kvety skoro dva kohúty (od mája do júna a od augusta do októbra), mladí i starí na vetvách, takže prerezávanie by mala byť ľahká. Púčiky sami sú veľké, až do 15 cm v priemere, s špicatými úzkymi okvetnými lístkami.

Clematis Piilu

Clematis PiiluEstónsky hybrid skupiny Vititsella upútal pozornosť veľkých rozmerov a jemné sfarbenie kvetov: oni sú ružovo-fialové, s tmavým, takmer karmínovej, pásy pozdĺž plátku a výhonku z centra stojí Fluffy žltými tyčinkami.

Kvitne Clematis s dvoma obdobiami, takmer bez prerušenia:

 • v máji otvorili prvé otvorené púčiky na pobočkách v minulom roku;
 • Koncom júla jednoduché, ale aj veľmi pekné a veľké kvety kvitnú na mladý rast.

Popis Clematis Piyla by nebol úplný, ak neuvádzate rozmery samotnej liany: maximálna výška je 1,5 m, kvôli čomu sa rastlina často pestuje na balkónoch v kvetináčoch.

Clematis Veronica Chois

Clematis Veronica ChoisKrivka liana až do výšky 3 m, na začiatku leta na starých konárov odhaľuje veľké dvojité kvety vo forme pompomu jemnej, fialovo-bielej farby. Ale v auguste mladé kvety kvitnú s jednoduchými kvetmi, pri zachovaní pôvodnej farby. Odroda je odolná voči nízkym teplotám, má dostatočne kompaktné rozmery – výška puzdra nepresahuje 2,5 m, je dobre vystužená pozdĺž podpery.

Clematis Kiri Te Ditch

Clematis Kiri Te DitchJednou z tých odrôd, ktoré si udržiavajú mahrovost púčikov počas obdobia kvitnutia. Kvetenstvo pomerne veľké, pozostávajúce zo súboru tmavo modrých okvetných lístkov s mierne špicatým a vlnitým okrajom, kontrastné žlté tyčinky jasne viditeľné v strede.

Trvalý kvitnutie klematis trvá mesiac a prechádza v dvoch vlnách:

 • Máj (pobočky minulého roka);
 • August (mladé výhonky).

Odroda je cenená za možnosť použitia krásnych pupienkov na rezanie a vysokú zimnú odolnosť.

Clematis Andromeda

klematis AndromedaDostatočne vysoká liana sa môže natiahnuť na 3 m, dobre sa spája s podporou, tempo rastu je priemerné. Rozlišuje sa dvojfarebnou farbou kvetenstva a dvoma vlnami kvitnutia:

 • v máji na staré konáre kvitnú poloplných, veľké (až 16 cm v priemere) so širokým bielym kvetenstvo žiarivo purpurovej pruh pozdĺž lístky a žltými tyčinkami;
 • v septembri, na mladý rast, jednoduché kvety kvitnú s rovnakým sfarbením.

Rastlinná klíma je lepšia v slnečnom poli – na slnku sa kvitnúce pupeny rýchlo strácajú a doba kvitnutia sa skracuje.

Clematis Kaiser

Clematis KaiserJeden z najviac miniatúrnych clematis rastie na maximum 1,5 m na výšku. “Beret” nie podľa veľkosti, ale kvôli kvitnutiu: pomerne veľké kvetenstvo (14 cm v priemere) takmer úplne pokrýva vinič a skrýva listy pod ním. Dvojité kvety sú maľované v žiarivo ružovo fialovej farbe, majú zaujímavú štruktúru:

 • extrémny rad sa skladá z veľkých širokých okvetných lístkov zaokrúhľovaných na špičkách;
 • Vnútorné okvetné lístky sú úzke, kým čím bližšie k stredu, tým užšia je ihla.

Kaiser kvitne skoro už v máji, ale nie dlho, len dva mesiace, a v studenom jar sa stred kvetu zmení na zelenú.

Clematis Asao

Clematis AsaoLiana až do výšky 3 m je jednoducho vytvorená pre vertikálne záhradníctvo, najmä poltínové miesta v blízkosti steny domu, plotu a altánkov, jediné, čo mierne rastie. To však nie je také dôležité, pretože klematis kvitne ako na mladých, tak na starých odvetviach.

Related  Foto mačiatko a starostlivosť doma

Kvitnúci Asao prechádza dvoma vlnami:

 • prvýkrát v máji veľké (až 20 cm) polovične mahagónové kvety rozkvitajú minuloročný rast;
 • na konci júla – začiatkom augusta existujú menšie a už jednoduché kvetenstvo na súčasnom raste.

Farbenie kvetov je veľmi jemné: v strede ružových širokých okvetných lístkov sú biele pruhy s ružovou sieťou a žlté tyčinky dopĺňajú efektívnu paletu farieb.

Clematis Mazury

Clematis MasurisMalý, do 3 m výšky, bude Bush prekvapí veľmi veľký froté kvetenstvo, maľované v modrej farbe, s jemnými zelenkavými škvrny na vonkajší okruh okvetných lístkov. Odroda je relatívne nový a pozdnetsvetuschim: púčiky s priemerom 20 cm, kvitnú v júni, ale zdobí rastlinu až do septembra. Zaujímavé je, že prvé plátky sú pevne zmontované, takže kvetina vyzerá ako chytré remeslá origami, ale v čase kvitnutia a vädnúcej kvety okvetné lístky otvorený a kvetín sa stane ako voľné.

Odroda má vysokú odolnosť voči mrazu.

Clematis May Darling

Clematis May DarlingNovinka poľských chovateľov poteší veľké dvojité kvetiny až do priemeru 23 cm. Maximálny priepust je viditeľný pri prvom kvitnutí, ktoré sa objaví neskoro, v júni je druhá vlna na konci leta už polovičná mahagón. Ale svetlé farby púčikov zachovaný po celú dobu kvitnutia sú purpurovo červené, s ružovým pruhom pozdĺž plátku a nerovnomernému svetlejšie okraj. V tvare púčikov sa podobá odrode Innocent Blash – plátky sa postupne kratšie a menšie smerom k stredu kvetu.

Krov má pomerne malú veľkosť, od 1,5 do 2 m, čo mu umožňuje rásť v nádobách a kontajneroch.

Typy viniča s jednoduchou štruktúrou kvetenstva

Clematis odrody druhej orezávajúcej skupiny, ktorých popis a fotografie sú uvedené nižšie, nemajú toľko okvetných lístkov ako terry clematis. Väčšina hybridov má 6 alebo 8 kusov, ale sú veľmi veľké a široké, takže jednoduché klematidy nie sú menej účinné, ako napríklad tieto odrody.

Clematis pani Chelmondeliová

Clematis pani ChelmondeliováOdroda sa vyznačuje dlhým a hojným kvitnutím. Okrem toho sú jeho kvetenstvo len veľmi veľké, s priemerom do 25 cm, maľované jasne modrou farbou s ľahkou prísadou fialovej. Liana sama rastie na výšku 3 m.

Tvar kvetenstva a doba kvitnutia závisí od typu orezania. Vo všeobecnosti odroda patrí do druhej skupiny prerezávania a môže tvoriť púčiky ako v minulom roku, tak v súčasnom raste. Ak neostanete hrozno, potom sa v máji otvoria poldňové púčikové buchty na starých pobočkách a kvitnutie sa skončí v auguste. So silným prerezávaním budú kvetiny jednoduché, ale veľké a kvitnutie príde až v júli a až do septembra.

Clematis Malá morská víla

Clematis litlme morská vílaJaponský hybrid s jedinečným a pomerne vzácne farby: veľký, asi 12 cm v priemere, kvetenstvo sa skladajú z širokých lístkov 8 farebných losos (čisté, bez škvŕn a pásov) s zamatovým povrchom. V tomto kontexte žlté nadýchané prašníky vyzerajú veľmi krásne. Keď sa farba stráca, farba sa postupne stráca a mení sa na svetlo ružovú farbu. Kvety sú takmer okrúhly tvar, a už v máji kvitnú na starých rias. Opakovaná vlna kvitnutia mladého rastu nastáva na konci leta. Na výhonky z minulého roka môžu mať púčiky viac púčikov kvôli tomu, čo sa stávajú polodvojmi.

Rozmanitosť sa stále nachádza pod názvom Malá morská víla.

Bush je dostatočne kompaktný, jeho výška nepresahuje 2 m. Dobre sa spája, ale pri raste v strednom páse je lepšie pokryť lianu.

Related  Má jemnosť pestovania a starostlivosti o jazmín Sambac

Clematis Sunset

Clematis SunsetStredne rozvetvený kefka so silnými riasami dlhými až 3 metre dlho pevne drží na podpore s listovými šľabami a je jednoducho vytvorená pre vertikálne záhradníctvo. Kvetenstvo veľké, jednoradové, s zaujímavú farby: tmavo ružové okvetné lístky pozdĺž stredu má široký pás červenými tyčinkami rovnaké kontrastné žltú.

Druhé meno odrody, alebo skôr jeho preklad – západ slnka.

Kvitnutie v klematis sa vyskytuje začiatkom mája a pokračuje až do príchodu jesene. Púči kvetú na starých aj mladých vetvách, pričom nezmení farbu a tvar kvetu.

Clematis Queen Yadviga

Clematis Queen YadwigaBush rastie až na maximálne 2,5 m na výšku, dobre sa drží na podpore so stopkami na listoch. Na pozadí tmavozelenej lístie kontrastnej škvrny krásne veľké biele kvety vyzerajú až do priemeru 16 cm. Z opisu a fotografií plamienok kráľovná Jadwiga je jasné, že sú ploché, široké s guľatými lístkov v rade, mierne zvlnené hrany a jasný rebrá. Samotné tyčinky sú biele a hroty sú fialové. Na konci mája kvete na starých výhonkoch a v auguste na mladých, takže prerezávanie je potrebné slabé.

Ak je prameň studený, pozdĺž stredu okvetných lístkov sú zelené pruhy.

Prezident Clematis

Prezident ClematisDocela kompaktná odroda od skupiny Patens rastie na maximum 2,5 m, rýchlosť rastu je decentná – až 10 cm za noc. Odolné voči nízkym teplotám a chorobám. Charakterizované bohatým kvitnutím starých a mladých vetvičiek s dvoma vlnami:

 • od konca mája do konca júna;
 • od júla do septembra.

Veľké kvetenstvo (17 cm), namaľované nasýtenou modrofialovou farbou. Okrúhle okrúhle okrúhle okraje sa zužujú, hroty sa zužujú, stred je tmavší alebo ľahší pás, v závislosti od hlavného odtieňa kvetu. Tyčinky sú tiež tmavé, červené, ale pramene sú ružové.

Jeho meno bolo dané na počesť prezidenta záhradníckeho združenia Británie a bolo uvedené na začiatku 19. storočia.

Clematis Westerplatte

platený poplatokChic grade, ušľachtilý farba kvetenstvo: sú tmavo červené, s zamatové, široká a zaoblená, lístky v rade v rovnakej farbe a tyčinkami. V závislosti od kultivačného prostredia sa môže v strede objaviť ľahší pásik.

Kvete skoro v júni na pobočkách z minulého roka, po krátkej prestávke sa obráti na mladý rast a svojím účasťou sa koná až do konca augusta. Samotný krb je kompaktný, maximálne 2 m vysoký.

Clematis Tudor

Clematis tudorÚplne nenáročná odroda, rastie rovnako dobre a kvitne ako na slnku, tak aj na políciu. Bush rastie až na výšku maximálne 2 m, splošťuje sa dobre pozdĺž podstavca. Kvety od mája do konca leta s dvoma súpravami, najprv na staré, potom na mladé riasy. Kvetenstvo fascinovaní svojou jednoduchosťou a jasnými farbami: 6 veľkých širokých okvetných lístkov s vlnitými hranami a skrutkovým tupý tipy sú maľované v purpurovej farby, ale pozdĺž lístky sú svetlé červený pruh. Priemer každého kvetu je asi 12 cm, zatiaľ čo tvar a veľkosť kvetenstva pretrváva počas kvitnutia.

Clematis Solidarity

Clematis SolidarityVeľmi kompaktný “dieťa-plamienok” od poľského výšky chovatelia iba 1,5 m ocenia veľké jasne červené kvetenstvo až 16 cm v priemere. Sú lístkov ako zamat, s ťažko pohľadu strednom pruhu, za pár svetlejších odtieňov ihrisko.

Bloom Solidarita už v máji už na zimných pobočkách, ale kvitne až do septembra nepretržite, sťahuje sa do mladého rastu.

Odroda môže byť vysadená ako na slnku, tak aj na políčku.

Ako ste už videli, druhá skupina klematiek dokáže prekvapiť aj tých najnáročnejších záhradníkov. No, nechajte okolo lezenie viniča mať trochu práce, ale výsledok stojí za to. Vyberte si svoje obľúbené odrody a obráťte dvor do záhrade. Veľa šťastia!

Pravidlá orezania Clematis – video