astra jeden rokJedným z najbežnejších druhov ročných kvetov v chalupách a domácich pozemkov je aster, výsadba a starostlivosť v otvorenom teréne za ním nie sú obzvlášť ťažké.

V súčasnosti existuje viac ako 800 odrôd tejto plodiny. Podľa typu kvetenstva je možné ich rozdeliť do nasledujúcich skupín:

  • jednoduché alebo nie dvojité;
  • semi-double;
  • opracovanie;
  • gustomahrovye.

husto osídlené kvetenstvoAsteri sú tiež klasifikované podľa tvaru puzdra:

  • pyramidálne;
  • stĺpovitý;
  • oválny;
  • rozľahlá.

Rozmanitosť tejto kvetiny je pôsobivá. Tak, ako a kedy osie?

Podmienky siatia

výsevPodmienky vysádzania asterov väčšinou závisia od rastúcich podmienok a klimatických charakteristík regiónu. Ak chcete získať skoršie kvitnutie, odporúčame ich pestovať pomocou sadeníc. Zasiate ihneď v zemi alebo pod zimnými rastlinami bude kvitnúť oveľa neskôr.

Semená asterov veľmi rýchlo strácajú svoje klíčenie. Preto pri nákupe by ste mali vždy venovať pozornosť dátumu exspirácie a vybrať len najčerstvejšie osivo.

Začiatočníci sa často pýtajú: koľko rastlín je vysadených? Ak sú semená čerstvé a kvalitné a podmienky sú priaznivé, potom výskyt sadeníc trvá len niekoľko dní. V prípadoch výrazného zníženia teploty pri výsevom do zeme alebo nedostatočnej vlhkosti môže byť výskyt klíčkov oneskorený až 7-10 dní. Počkajte, kým výskyt klíčky po tomto čase nemá zmysel.

Pestovanie sadeníc

strieľať astersPestovanie semenáčikov nie je veľmi ťažké. Metódou sadenia sa výsev uskutočňuje v polovici marca na ľahkú a dostatočne výživnú pôdu. Môžete napríklad použiť rašelinu na pestovanie sadeníc kvetov a zeleniny. Optimálna teplota pre klíčenie semien je + 20 ° C.

semenáčika pred zberomPo vzniku klíčkov sa znižuje na 15-18 °. To zabraňuje rozširovaniu sadenice. Sadenice asterov nie sú veľmi náročné. Stačí stačiť, aby sa mladé rastliny včas uvoľňovali a vodou.

Pri hustom výseve, vo fáze 2-3 pravých listov, je možné ich vyzdvihnúť.

Vysádzanie sadeníc na otvorenom teréne

vylodenie jednoročných asterovNeskúsení pestovatelia sa často pýtajú: kedy sa vylodia astery na otvorenom teréne a bojí sa opakujúcich sa mrazov? Pristátie sa začína, keď sa teplé, stabilné počasie nastaví. Vo väčšine regiónov je tento čas na začiatku mája. Počas chladnejšieho a daždivého počasia sa môžu tieto termíny presunúť na týždeň alebo dokonca na dve. Vo všeobecnosti sadenice asterov bezbolestne tolerujú mrazy na -3 °, takže po pristátí nie je potrebný ďalší prístrešok.

Ak chcete zlepšiť prežitie rastlín na otvorenom teréne, pred ich výsadbou počas týždňa sa musí zmierniť.

Takže sme zistili, ako a kedy dať asters, teraz to zostáva prísť na to s následným odchodom.

Vonkajšia starostlivosť

ročné rastliny na kvetyPestovanie astra na otvorenom poli nie je zvlášť náročné. Pre jeho výsadbu sú najlepšie vhodné otvorené, dobre osvetlené oblasti s dobre odvodnenou pôdou. Táto kultúra tiež rastie najlepšie a vyvíja sa s ochranou pred studenými severnými vetrom.

Z hlavných opatrení na starostlivosť o jedného ročného starého človeka stojí za zmienku včasné pliesňovanie, uvoľňovanie pôdy a napájanie. Je tiež potrebné poznamenať, že pri pestovaní tejto plodiny nie je možné silno za- hlniť výsadbu. To vedie k vzniku rôznych plesňových ochorení.

Pristátie a údržba asteru v otvorenom teréne je nemožné bez zavedenia dodatočného hnojiva. Najmä ak sú rastliny pestované na následné rozrezávanie na kytice. Prvýkrát sa rastliny kŕmia dva týždne po výsadbe sadeníc. K tomu použite komplexné minerálne hnojivá pre kvety. Druhý vrchný obväz sa uskutočňuje počas začínajúcej fázy. Najlepšie je, aby si vybrala hnojivá s vysokým obsahom fosforu a draslíka. Po tretíkrát sa hviezdičky kŕmia po začiatku kvitnutia.

Ak chcete hnojiť astry, v žiadnom prípade nemôžete použiť čerstvý hnoj alebo inú organickú hmotu. Ich použitie môže prispieť k vzniku plesňových ochorení.

Bohatý a dlhotrvajúci rozkvet asterov je tiež uľahčený pravidelným odstraňovaním kvitnúcich kvetení. Keď sú systematicky prerezávané, rastliny si zachovajú svoje dekoratívne vlastnosti až do najhlbšej jesene.

Výsadba každoročne a jeho následnej starostlivosti na otvorenom teréne si nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti a je k dispozícii každému, kto chce. Najdôležitejšie je dať rastlinám náležitú pozornosť a primeranú starostlivosť. A potom určite poďakujú za množstvo veľkých a jasných kvetení a dlhého obdobia kvitnutia.

Video o výsadbe a pestovaní asteru