Špargľa v dizajne krajinyNenápadné špargľu v miestnostiach, ktoré sa v mnohých apartmánoch vyzdvihujú na policiach a okenných parapetoch, je trvalými všadeprítomnými z veľkej rodiny. V tejto špargle sa rodine Asparagaceae, ktorá spája rôzne kultúry ako dracena, muscari, aspidistra, hyacint a yucca, vďačí za svoje meno.

Celkovo je v prírode približne tri druhy druhov špargle, z ktorých niektoré sú bylinné rastliny. Medzi zástupcami rodu sú veľké kríky, plazivé druhy a liany. Zdá sa, že to môže byť zaujímavé v rastlinách, už asi sto rokov pestovaných vnútornými záhradkármi, nenáročné, dlho študované a opísané?

A napriek tomu zaujímavé fakty spojené so špargľou vyžadujú nový pohľad na tohto zeleného obyvateľa domu.

Unikátna štruktúra rastlinnej špargle

Štruktúra rastlinnej špargleZačína sa podrobným preskúmaním štruktúry samotnej rastliny. Čo mnohí floristov a milovníkov flóry považujú za tuhé elastické stonky a ihličnaté listy špargle sa vlastne nazýva phyllocladia alebo cladodia. V skutočnosti je celá zelená časť – je upravený stonky, ktorý každoročne objavujú biele alebo ružové, malé kvety a zrelé červené, oranžové, alebo, v závislosti od druhu, čierne bobule sa semenami vnútri.

A kde sú listy? Ak sa pozriete pozorne, môžete ich tiež nájsť. Jedná sa o vysušené trojuholníkové váhy na stonkách, u niektorých druhov majúcich tvar tŕnia.

Nemenej zaujímavá je aj podzemná časť špargle pozostávajúca z podlhovastých hľuzovitých hľúz a tenkých koreňov. Vďaka hľuzám môže špargľa hromadiť a zadržať vlhkosť, živiny a množiť sa.

Kde je miesto narodenia špargle?

Reprezentant rodu špargľa sa nachádza v Indii, na pobreží Stredozemného mora v Európe, na Ďalekom východeZvyčajne je krajina chleba naznačená južným alebo východným regiónom Afriky. V skutočnosti takmer všetky druhy pestované ako domáce rastliny pochádzajú z týchto miest. Ale v divokej povahe zástupcu rodu chřest možno nájsť v Indii, na pobreží Stredozemného mora Európy, na Ďalekom východe a dokonca aj v európskej časti Ruska.

V strednom páse a v južných oblastiach krajiny možno nájsť až osem druhov špargle v lúkach a v podrastku listnatých lesov, z ktorých najznámejšia je špargľa. Jedná sa o divoký druh špargle, ktorého mladé výhonky sú považované za diétnu zeleninu a pochúťku. Vďaka silným hľuzovitým koreňom tento druh špargle úspešne spánkuje, zatiaľ čo nadzemná časť prameňa, ktorá zomrela v zime, sa rýchlo obnoví.

Related  Fotografia popisujúca populárne odrody Astilba pre domáce pestovanie

Špargľa sa ľahko prispôsobí rôznym podmienkam, čo vedie k rýchlemu rozptýleniu rastlín. Proces šírenia chleba po celom svete podporuje vtáky, ktoré konzumujú bobuľové rastliny a rozširujú veľké čierne semená na mnoho kilometrov.

Plody špargleNapríklad uznané juhoafrické okrasné druhy, ktoré sa vyvážajú do Ameriky, Austrálie, tichomorských krajín alebo iných afrických štátov, sú tak ľahko začlenené do biocenózy, ktoré sú dnes uznávané ako buriny. A v niektorých prípadoch na štátnej úrovni sa prijímajú rozhodnutia o kontrole chřestových rastlín, ktoré zaberajú plochu poľnohospodárskych plodín.

Špargľa formy racemosus má liečivé vlastnostiJedinou výnimkou je špargľa racemosu. Rastlina, objavená v Indii v roku 1799 a potom objavená v iných oblastiach, napríklad v Nepále, bola dnes na pokraji vyhynutia. Dôvodom sú užitočné vlastnosti špargle, ktoré miestne obyvateľstvo nazýva “shatawari”. Ak preložíte meno, ktoré sa skladá z dvoch slov “shatum” – “sto” a vari – “liečiteľ”, ukáže sa, že tento druh je známy ako “liečiteľ sto chorôb”. Navyše, energia špargle je mimoriadne priaznivá, to je názov rastliny v oficiálne uznanej klasifikácii.

Dnes uznávaný ako Ayurveda a tradičnej medicíne z hrubé hľuzovité korene rastlín, ktoré majú byť známe po celom svete, takže divoké špargľa hrozno sú stále vzácne.

Zaujímavé fakty z histórie špargle

ŠpargleNajstarším kultúrnym druhom je špargľa, liečivá, liečivá alebo obyčajná, často označovaná ako špargľa. Áno, diétne špargle, tak populárne u francúzskych, anglických a iných národov, je špargľa, už mnoho tisíc rokov sa pestuje v Egypte a Stredomorí.

Je zrejmé, že prvý grafický obraz rastliny špargle patrí do obdobia rozkvetu egyptskej civilizácie. Chrípkové výhonky ozdobili fragment z maľovaného vlysu, ktorý našli archeológovia, z tretieho tisícročia pred novej éry.

V literárnych prameňoch sa najskôr spomínala špargľa Apicius, slávny rímsky kulinársky spisovateľ, autor prvej knihy o jedle “De re coquinaria” na svete. Samozrejme, Rimania mali takú vášeň pre jemné výhonky, že neodmietli obľúbené jedlo ani počas vojenských kampaní v Alpách. Na zásobovanie rímskej šľachty sa vytvorila špeciálna flotila, ktorá priniesla stonky z plantáží v kolóniách do metropoly. Špargľa sa stala najdôležitejšou kultúrou pre ríšu, čo dokazuje skutočnosť, že pestovanie špargle v roku 160 pred nl bolo napísané Cato starším, významným štátnikom tej doby.

Related  Všetko o dracene marginálnej a starostlivosti o ňu

Dekoratívne špargľaNa rozdiel od špargle sa dekoratívny špargľa začal kultivovať účelovo len o niečo viac ako sto rokov.

Takéto rôzne špargle

Doma sa pestujú rôzne druhy šparglePrvým radom domácich rastlín tohto druhu bol chřest densiflorus. Avšak vzhľadom na vážne zmätok v klasifikácii rastlín, on bol dlhý čas sa odkazoval na ľalia a volal Asparagus Sprengeri. Už v posledných desaťročiach rodina chleba prešla vážnou reformáciou a špargľa Sprenger prestala byť samostatným druhom. Teraz je to druh densiflorus, nesúci meno Carl Sprenger, ktorý priniesol prvé exempláre z Afriky a venoval polovičný život popularizácii rastlín medzi milovníkov vnútorných kultúr.

Pokiaľ tento typ možno nazvať najpopulárnejší na svete, rastliny nadýchaný špargle – jedná sa o druh veľkosti majstri ihly platyclade, ktoré sú veľmi tenké a sú oveľa kratšie ako u iných druhov. Rastliny špargľovité sú veľmi žiadané na východe, v Číne a Japonsku, pretože sú dobre tvarované a používajú sa v tradičných miniatúrach kompozícií, bonsai.

Najväčší špargľa, aj keď potrebuje aj prerezávanie, nemôže byť dokonca ani desiatky rokov premenený na malý strom. Asparagus polmesiaca je domorodým obyvateľom Južnej Afriky, kde jeho silné výhonky rastú na 6-8 metrov. V pôvodnej krajine špargle sa rastliny používajú ako živé ploty na poli a poľnohospodárske plodiny. Nielen, že trvalá kultúra bez ťažkostí rastie rýchlo, jej stonky ľahko opletené podporujú a sú vybavené hrotmi, ktoré zabraňujú narušiteľom a divokým zvieratám vstúpiť do postele.

Špargľa odrody MeyeriNajbližší príbuzný Sprenger špargľa, špargľa odrôd meyeri lúčna vyslúžil prezývku pretože jeho vysoko rozvetvených výhonov tak husto, na ktoré sa vzťahuje platyclade, že centrálna časť stonky nemôže byť videný. Riedené výhonky skutočne pripomínajú chlupatý chvost líšky a robia túto rastlinu špargle najzaujímavejším zo všetkých kultivovaných druhov.

Hybridná špargľa s bielymi výhonkamiZvláštnu ornamenčnosť chřestovej rastliny tohto druhu je spôsobená chovateľmi, ktorí dostali hybridy s úplne bielymi výhonkami.

Related  Študujeme vlastnosti pestovania a hodnoty mliečnych húb

Chřest druhov virgatus je veľmi podobný chřestovej rastline, ale jej výhonky sa nedajú nazvať pochúťkou. Sú úplne nepoživatelné, ale načechrané stopky majú veľký komerčný význam a aktívne sa pestujú pre potreby floristov. Needle Phyllocladia chřest môže udržať čerstvosť až na dva týždne a perfektne odraziť krásu najluxusnejších kvetov v kytice.

Kvety špargle: znaky a význam

Pokiaľ ide o farby špargle, majú vzhľad elegantných hviezd, ale sú tak malé, že ich vzhľad nie je príliš nápadný a dekoratívny. Ale s takou nenápadnou udalosťou, doma k tej istej udalosti je nepravidelná, bola príčinou vzniku rôznych predsudkov a chýb.

Biele delikátne špargľové kvetyJeden z znakov o kvetu špargľa hovorí, že sa to stane s problémami v dome a dokonca smrťou jedného z členov domácnosti. Je nepravdepodobné, že táto povera má reálny základ, pretože flower power nebude nič negatívne, a škoda špargle je možné iba v prípade, že človek alebo zviera žerie červené bobule dozrievajú po odkvitnutí. Plody rastliny obsahujú toxické saponíny, ktoré dráždia žalúdok a pažerák a spôsobujú hnačku, zvracanie a iné nepríjemné symptómy.

V plodoch špargle sú toxické saponínySúčasne ešte viac užitočných vlastností pre špargľa je oveľa viac, a v populárnom jazyku viktoriánskej éry, špargľová vetvička ponúkaná niekomu má zvláštny význam. Význam kvetu špargle, ktorý je súčasťou malej kytice alebo je zobrazený na suvenír, určite osloví mladého človeka, pretože skromné ​​hviezdy symbolizujú prírodné kúzlo.

Špargľa video