rozmarín na otvorenom priestranstveRozmarín je aromatická korenina, ktorá sa používa pri príprave mäsa, rýb a zeleniny. Môžete si kúpiť korenie v mnohých supermarketoch a koreniach, ale budeme hovoriť o zaujímavejšom lekcie – nezávislom rozmaríne rastúcom na otvorenom priestranstve.

Ako pestovať?

Rozmarín možno pestovať tromi spôsobmi:

  • semená;
  • rezne.

Výber metódy výsadby závisí od osobných preferencií záhradníka. V každom prípade s riadnou výsadbu a starostlivosť o rozmarínu v otvorenom poli budú môcť pestovať nádherné kríky až 150 cm. Rozdiel je len v tom, koľko času a úsilia bude vynaložených na pestovanie.

Pestovanie prostredníctvom semien

Semená rozmarínovSemená rozmarínu sa pestujú vo februári až začiatkom marca v malých kontajneroch s pôdou.

Osadenie semien priamo v otvorenom teréne nemôže byť, pretože teplota vzduchu v určenom čase roka je spravidla stále príliš chladná.

Pred vysadením je žiaduce nasiaknuť semená na deň vo vode, pretože zvyčajne trvajú ťažké a dlhé. Je potrebné starostlivo vysadiť každé osivo oddelene a rovnomerne rozložiť rozmarín po obvode nádoby. Takže viac vysadených semien príde dole.

výhonky rozmarínových semienSemená obvykle klesajú po dobu 6-8 týždňov, ale v závislosti od výrobcu môže byť časovanie o niečo väčšie alebo o niečo menej. Nepokúšajte sa zarmútiť, ak sa semená nezostanú dlho. Kultivácia rozmarínu zo semien je povolaním pre pacienta.

Výsledné kríky by mali byť zasadené do záhrady alebo do záhrady, aby im poskytli väčší priestor na rast.

Rozmarín pomocou odrezkov

odrezky rozmarínuPestovanie rozmarínu v otvorených zemiakoch trvá menej času, takže ak je možné rezať vetvu z dospelého rastliny – je lepšie ho použiť. Spodné listy rozmarínu z odrezkov by sa mali odrezať a na vrchole pobočky zostať len niekoľko listov. Pripravené odrezky vložte do vody až do vytvorenia koreňového systému, ku ktorému dochádza po 3-4 týždňoch. Tekutina by mala neustále pokrývať približne tretinu dĺžky odrezkov.

Je lepšie používať filtrovanú vodu z prírodných zdrojov, nie však vodu z vodovodu.

Pripravené rozmarínové kríky v kvetináčoch je možné zakúpiť v obchodoch. Takáto rastlina je už pripravená na transplantáciu do otvoreného priestoru. Gardener by nemal zabúdať len na prípustnú teplotu pre rast rastlín (najmenej 10 stupňov Celzia). Pestovanie rozmarínu na otvorenom teréne na Ukrajine je prijateľné od marca.

V pôde môžete pridávať piesok, rašelinu (len neutralizované), ako aj kompost a hnojivá. Rovnako ako mnohé iné rastliny rozmarín miluje voľnú pôdu.

Čas vylodenia

Rozmarínová sadenica je pripravená na transplantáciuV miernom podnebí je možné pestovať rozmarín na otvorenom mieste približne od polovice jari, keď teplota pôdy nie je nižšia ako 5-10 stupňov Celzia. V severných oblastiach Ruska, najmä na ďalekom severe, rozmarín presadené do pôdy To nedáva zmysel, pretože z vlastností klímy, takže je lepšie pestovať rastliny vo veľkých kvetináčoch v skleníkoch alebo skleníky.

presádzanie rozmarínu do otvoreného priestoruTreba mať na pamäti, že pri teplote -5 stupňov Celzia rozmarínu rastlín umiera a zasadil v čase, keď môže teplé počasie dramaticky zmeniť, neprijateľné. Takže rastúci rozmarín vonku na predmestiach je lepšie prax po 20. apríli.

Rosemary neustále rastie po celý rok. Periódy aktivity rastu sa líšia v závislosti od podmienok rastu a sezónnosti.

Obriezka a starostlivosť

rozmarínExistuje niekoľko základných princípov pestovania a starostlivosti o rozmarín v záhrade:

  1. Nepotrebujete vodu príliš často, pretože sa jej nepáči stagnácia vlhkosti. Počas obdobia dažďov sa nemôžete ani obávať zavlažovania.
  2. Orezať kríky na odtrhnutie špičky stonky, takže sú ešte viac rozširujúce.
  3. Výsadenie rozmarínu je žiaduce na slnečnej strane, pretože rastlina je veľmi slnkom milujúci.

prezimovanie

rozmarín v hrncochAk sa pestuje vonku, rozmarín neprežije zimu. Koreňový systém rastliny začne zmrznúť pri nástupe prvého mrazu, takže zimné kríky musia byť transplantované do hrncov.

Majte rozmarín v mrazivom počasí je lepšie v chladných izbách s priemernou teplotou 10-15 stupňov Celzia. Takže pre zimné kríky je možné prepraviť do suterénu alebo do miestnosti bez vykurovania alebo s minimálnym ohrevom. Ak držíte rastlinu vo vhodných podmienkach, nie je tu žiadna možnosť, môžete ju umiestniť do obývacej izby. Pri izbovej teplote môže rozmarín úspešne prežiť aj zimu. Opäť, rozmnožovanie rozmarínu v otvorenom priestore v regióne Rostov môže začať už od prvého apríla.Rozmarínové kvety

Ak skladujete kríky v zime za najvhodnejších podmienok, vo februári až marci budú kvitnúť s krásnymi modrými kvetmi.

Rozmarín je viacročná rastlina. S náležitou starostlivosťou si rozmarín udržia svoju kořenú chuť a vôňu dlhú dobu, ale ak údaje v odporúčaniach článku nie sú splnené, bude náchylné k ochoreniu a môže zomrieť.

Video o pestovaní a rozmnožovaní rozmarínu