Domáca špargľaMedzi domácimi rastlinami sa chřest vyznačuje nenáročnou morálkou, dlhovekosťou a veľmi rýchlym rastom koreňového systému. Ak sa pozriete do hrnca, v ktorom rastú domáce špargle, môžete zistiť tesne previazané spleteniny z množstva pretiahnutých šťavnatých hľúz a tenkých spojivových koreňov.

Vzhľadom na túto štruktúru koreňového systému je rastlina schopná ukladať živiny a vlhkosť pre budúce použitie, čaká na obdobia sucha a tiež s dobrou starostlivosťou rásť a rýchlo sa množiť.

Transplantácia špargle

Je potrebné previesť zariadenie do priestrannejšieho hrncaPestovanie špargle doma, dostať sa do živnej pôdy, začne aktívne skúmať objem hrnca.

Zatiaľ čo korene a hľuzy rastliny nevyplnia celý kontajner, nie je potrebné čakať na klíčky zelene.

Toto správanie je charakteristické pre všetky odrody domáceho špargle, či už ide o mladú semenáčku novo získanú zo semena alebo o dospelú vytrvalú vzorku. Preto pri výbere hrnca na špargle sa neprestávajte pozerať na veľký kontajner v nádeji, že bude trvať mnoho rokov. Správnejšie je, že priemer nového hrnca bol o pár centimetrov širší ako predtým. V tomto prípade sa mladé špargle do 4-5 rokov zvyčajne transplantujú ročne a staršie exempláre nemôžu byť transplantované viac ako o dva až štyri roky neskôr.

Priamy frekvencia závisí od stavu zvieraťa a množstvo zvyškového zeminy v kvetináči, ktoré rastú korene špargľa nemilosrdne tlačiť je zo zasunuté objemu hrnca.

Napriek vytrvalosti, nie všetky špargľa bezbolestne tolerovať manipulácia nový pokrm, takže s tým, že rastlina netrpia uzatvorení hrnca, je lepšie opustiť transplantáciu, a ak je to možné naplniť čerstvý substrát a kŕmiť špargle domov.

Existujú však situácie, kedy sa nemôže zabrániť špargle bez transplantácie. Tento postup je potrebný, ak sa zariadenie zakúpi len a nachádza sa v prepravnej nádobe s malým množstvom rašeliny.

V takomto prípade je potrebné nielen preniesť rastlinu do výživnej voľnej pôdy, ale aj na opláchnutie koruny teplou vodou. Takáto sprcha pomôže umyť látku podobnú vosku z fyllocidie, ktorá je ošetrená špargľou pred odoslaním do predajnej siete. Výrobok chráni korunu pred odparovaním vlhkosti a stratou dekoratívnosti, ale ak sa neodstráni, bude to viesť k rýchlemu rozptýleniu domáceho špargle.

Related  Ako pomôcť fialovej, ak jej listy žltnú

Po zakúpení je špargľa transplantovaná do iného výživového vzorcaAk je rastlina transplantovaná koreňmi vychádzajúcimi z drenážnych otvorov, je ľahké poškodiť koreňový systém, čo predlžuje aklimatizáciu a komplikuje zakorenenie. Extrahujte špargľu z hrnca pomôže hojnému zalievaniu. Za týmto účelom sa zemný hmôt opatrne navlhčí a zabezpečuje sa, aby voda bola nasiaknutá celá. Môže to byť vykonané niekoľkými spôsobmi, ktoré neustále vypúšťajú vodu, ktorá padla do odkvapkávacej misky.

Namočené korene sú pružnejšie ako suché, takže nielen ľahšie sa dostanú von z hrnca, ale ľahšie sa roztiahnu. Toto je obzvlášť dôležité, ak sa transplantácia špargle skombinuje s rozdelením rastliny na niekoľko nezávislých sadeníc:

  • Pred transplantáciou odstráňte všetky staré, žltajúce alebo sušiace stopky zo špargle.
  • Malé množstvo pôdy sa naleje na drenážnu vrstvu, na ktorú je umiestnená špargľová rastlina, ktorej korene môžu byť posypané teplou vodou.
  • Zvyšné medzery na bokoch sú pokryté podkladom, z ktorého je potom vytvorená horná vrstva.
  • Potom sa špargľa napája a v prípade potreby sa mulčuje malým množstvom substrátu.

Pôda pre domácu špargľu

Najlepší čas na transplantáciu špargle doma je na jarNajlepší čas na transplantáciu špargle doma je na jar. Začínajúc novým vegetačným obdobím, závod jednoducho prevedie postup a rýchlo sa presunie do rastu.

Vnútorný kvet, ktorý nie je náročný na zloženie pôdy, môže rásť vo výživnej, organicky bohatej, voľnej pôde.

Ako takýto substrát je možné vziať zmes:

  • 2 kusy záhradnej pôdy;
  • 1 časť humusu;
  • 1 časť piesku, ktorú možno nahradiť perlitom alebo vertikulitom.

Ak sa pôda zmieša samostatne, všetky zložky prírodného pôvodu sú dôležité na dezinfekciu a sterilizáciu, aby sa zabránilo vniknutiu škodcov a patogénov do hrnca špargľou.

Ak nie sú k dispozícii potrebné komponenty, vymeňte ich pod silou univerzálneho základného náteru pre vnútorné rastliny s malým prídavkom perlitu. Pri transplantácii špargle nesmieme zabúdať, že rastlina potrebuje drenáž, ktorý je vyrobený z malej expandovanej hliny alebo štrku.

Obľúbená dospelá rastlina sa môže vynásobiť vydelením kefaSkôr či neskôr rastúci maznáčik prinúti majiteľa myslieť nielen na transplantáciu, ale aj na rozmnožovanie domácej špargle. Najčastejšie sa na tento účel dospelý keš rozdelí počas transplantácie, ale ak je to žiaduce, je možné získať mladé rastliny pomocou odrezkov alebo semien.

Related  Jedinečné vlastnosti jojobového oleja a odporúčania na jeho použitie

Reprodukcia špargle rozdelením Bush

Správne rozdelenie špargleV metóde, ako sú chovné hľuzy alebo korene špargle, množstvo výhod. Po prvé, rozdelením spoločného koreňového systému je možné rýchlo získať niekoľko nezávislých rastlín s vlastnými koreňmi.

Po transplantácii sa špargľa napája a vystaví sa v tieniAklimatizácia týchto špargľov trvá oveľa menej ako čas potrebný na koreň špargle rozmnožený odrezky alebo počkať, kým rastliny rastú.

Niektoré suché hlinené izba odstránené z hrnca, načo odstránené zvyšky zeminy a prípadne zmáčacie korene špargľa, ak je to potrebné, rozdelené do jednotlivých sadeníc Bush. Pri vykonávaní tohto postupu musíte byť opatrní, pretože veľa druhov špargľa trčí a môže poškodiť kožu na dlani.

Hlavná vec je, že všetky časti určené na rozmnožovanie špargle majú zdravé korene a tiež aspoň jeden rastový bod.

Keď sa táto práca vykonáva, rastliny sa vysádzajú v hrncoch pripravených vopred pre špargľu s vybavenou drenážnou vrstvou a výživnou pôdnou zmesou. Po transplantácii sa špargľa napoja a ukladá na tieňované miesto, kde sa ponor nebude poškodený prievanmi a priamym vyžarovaním slnka.

Aklimatizácia trvá asi mesiac, počas ktorého je rastlina stredne napojená, ale nie kŕmená, aby nedošlo k spáleniu poškodených koreňov.

Rozmnožovanie domácej špargle odrezaním

Šírenie špargle odrezanímZískajte z rastliny chřest vhodný pre reprodukciu odrezkov môže byť od konca februára do júna. Načasovanie je podmienené tým, že od prameňa začína aktívna vegetácia kvetu a na zakorenenie streľby trvá najmenej jeden a pol mesiaca. Počas jarnej transplantácie je vhodné odrezať výhonky, zatiaľ čo je lepšie venovať pozornosť nie mladým phyllocladia, ale minuloročnému. Na zakorenenie sú vhodné odrezky s dĺžkou najmenej 10-15 cm bez príznakov ochorenia alebo vädnutia.

Odrezané výhonky sú pochované v zmesi mokrého piesku, perlitu a rašeliny. Objem hrnca na špargľu by nemal byť veľký, po prvýkrát kapacita nie je väčšia ako 100 ml. Na zníženie vlhkosti z povrchu substrátu sú nádoby s odrezkami určenými na reprodukciu pokryté vreckami alebo plastovými košíčkami.

Related  Dracena Sander a jej úžasné vlastnosti

Je lepšie, ak na zakorenenie odrezky sú kladené na osvetlený okenný parapet, kde nie sú žiadne priame slnečné svetlo a prievan. Teplota tejto doby by mala byť v rozmedzí 20-22 ° C. Pôda je pravidelne navlhčená rozprašovačom a výsadba je denne vetraná a snaží sa zabrániť kondenzácii.

Korene špargle sa objavia v priebehu mesiaca, čo je viditeľné, ak sú odrezky vysadené v transparentných pohároch. Následne môže byť životaschopná prevádzka prenesená do trvalého bydliska.

Propagácia domácej špargle pomocou semien

Semená špargleNa zaočkovanie sú vhodné nielen osivá zakúpené v sklade, ale aj získané nezávisle, ako výsledok umelého opeľovania bieleho malého kvetu špargle.

V prvom prípade je mimoriadne dôležité venovať pozornosť dátumom vypršania platnosti osiva, ktoré rýchlo strácajú svoju klíčivosť. Ale čerstvé semeno priamo z púšte zriedkavo prináša a rýchlo klíčky, ale bohužiaľ nezachováva rodičovské vlastnosti, ak sa vynásobí špargľou hybridného pôvodu.

V pôde sú čierne skôr veľké semená uzatvorené vo februári alebo marci, predtým, než sa namočia v teplej vode počas 24-48 hodín. A potom sa na povrchu zmesi zvlhčenej rašeliny a piesku položia opadané semená špargle a posypeme malým množstvom rovnakého substrátu.

Pre plodiny, ktoré sa majú udržiavať pri konštantnej vlhkosti, sú nádoby pokryté fóliou alebo sklom a umiestnené na tmavom mieste:

  • Optimálna teplota pre očkovanie semien špargle je 18-23 ° C.
  • Aby sa zabránilo tvorbe plesní a pôdnych kalov, denne sa ventiluje špargľa rozmnožená semenami.
  • Zavlažovanie sa vykonáva pomocou postreku, ktorý neumožňuje umyť pôdu a poškodiť koreňový systém výhonkov.

Mladá rastlina zo semienSadenice špargle rozmnožené semenami sa objavujú po 20 až 40 dňoch. A hneď ako sú viditeľné zelené ihly nad povrchom pôdy, rastlina potrebuje prenos na svetlo. A ak je to potrebné, je tiež vybavené dodatočným osvetlením, takže klíčky nie sú príliš pretiahnuté a slabé.

O mesiac neskôr, keď malé rastliny získané zo semien špargle dosiahnu výšku 10 cm, môžu byť ponorené do malých hrncov a ďalších 120 dní do hrncov pre dospelé rastliny.

Špargľa zo semien – video