Zriedkavé stupne gloxinia zo semienGloxinia alebo Sinningia speciosa sú veľmi populárne medzi kvetinármi. Najčastejšie sa táto rastlina rozmnožuje vegetatívne, ale existuje aj iná možnosť – pestovať gloxínium zo semien doma.

Aj keď to bude vyžadovať trochu väčšieho úsilia, výsledok splní očakávania. Len tak môže kvetinárstvo:

  • stať sa vlastníkom vlastných vytvorených hybridov;
  • Vidieť na ich okenných kvetoch vzácne odrodové vzorky, ktoré nie sú k dispozícii miestnym fanúšikom interiérových rastlín.

Bohužiaľ, nie každý má trpezlivosť a vytrvalosť, aby dospelé kvitnúce rastliny z semien gloxinia. Niekedy je úspech brzdený nepríjemnými chybami v klíčivosti a starostlivosti. Ako sa im vyhnúť a kde začať, ak chcete reprodukovať túto miestnu kultúru pomocou semien? Najprv je potrebné ošetriť materiál osiva.

Ako získať semená gloxinia doma?

Semená odrodových a hybridných rastlínAk sa v obchode zakúpia semená odrodových alebo hybridných rastlín, nepotrebujú špeciálnu prípravu a sú úplne pripravené na zabudovanie do zeme. Ale keď je cieľom kvetinárstva získať hybridné materiály vlastného autora, budete musieť ísť celú cestu: od opelenia po zber zrelých gloxinia semien.

Keď sa peľ z jedného kvetu prenesie do paličky druhej, niekoľko dní neskôr kohúzia kohúti a budúci kmeň osiva ostáva na stopke. Vývoj a dozrievanie semien v závislosti od odrody a podmienok zadržania sa vyžaduje od 6 do 9 týždňov.

Semená sú veľmi malé. Preto, pred zasadením gloksiniya semená, musia sa snažiť zbierať. Hneď ako sa objavia známky otvorenia krabice, rozreže sa a starostlivo prenesie do samostatného suchého kontajnera. Takže bude ľahšie zhromaždiť hnedé semená potrebné na pestovanie v špicatom oválnom tvare.

Ako zasadiť semená gloxinia?

Kontajner na výsev semien gloxiniaVýsev sa uskutočňuje na povrchu vlhkého, voľného substrátu bez toho, aby bol zapustený do pôdy. V tomto štádiu nie je potrebné robiť špeciálnu zmes, stačí pridať trošku vermikulitu a nasekané drevené uhlie do hotového univerzálneho základného náteru na základe rašeliny. Dobré gloxínne sadenice sa tiež cítia v malých rašelinových tabletách.

Related  Božská kráľovná kvetov – Venuša papuče

Pôda pre očkované gloxíny doma je nevyhnutne sterilizovaná pomocou mikrovlnnej rúry, pece alebo mrazničky. V druhom prípade je potrebné minimálne 1-2 dni na odstránenie patogénov a škodcov.

Získanie výhonkov gloxinium zo semien doma môže byť vykonané v plytkých nádobách. Počas rastu sentimentov niekoľkokrát potápať, takže na výsev dosť pôdnej vrstvy nie je väčšia ako 3 cm.

Keď sú semená rovnomerne rozmiestnené na povrchu substrátu, navyše sa postrieka rozprašovačom, snažiac sa nevyplachovať jemné semeno. Potom je nádoba pevne pokrytá fóliou, aby sa zabránilo odparovaniu vlhkosti a umiestnilo sa na mieste s teplým svetlom na klíčenie.

Na uľahčenie rastu semien a starostlivosti o gloxín na jeseň av zime, keď je vývoj obmedzovaný nedostatkom svetla, musíte sa starať o dodatočné osvetlenie miestneho skleníka.

Svetlý deň, bez ohľadu na sezónu, by mal byť aspoň 12-14 hodín a teplota by mala byť 20-24 ° C.

Sadenice semien gloxiniaPo 7-10 dňoch na povrchu substrátu sa objavia drobné zelené výhonky, a následne gloxinia zo semien doma potrebujú zavlažovanie a niekoľko výkalov.

Ako pestovať gloxínium zo semien?

Získanie malých sadeníc gloxínu nie je tak ťažké, ako ich vyrastať z ich vlastných, schopných kvitnúť rastliny. Dosiahnutím dostatočného množstva svetla, tepla a vlhkosti v podmienkach skleníka sa výhonky naďalej rozvíjajú, až o mesiac neskôr sa na nich objavia skutočné listy a jednotlivé gloxíny sa nezačnú tlačiť navzájom.

Nakladacie klíčky gloxiniaV tejto dobe si mladé exempláre stojí za to potápanie. To je dôležité v kultivácii a starostlivosti o gloxiniu, postup aktivuje rast spomalený kvôli hustote výsadby, vďaka čomu rastliny rastú rýchlejšie.

Od výsevu až po výsadbu mladých predajní v samostatných hrncoch môže trvať od 3 do 4 kusov. Ich počet závisí od odrodových vlastností rastliny, vytvorených podmienok a hustoty výsevu.

Získané z gloxinia semená starostlivo odstránené zo starého kontajnera, snažiť sa nepoškodiť korene a korunu susedných rozeta. Prvá transplantácia sa uskutoční v čerstvom substráte na 10 až 15 kusov. A potom sa rastliny opäť umiestnia do skleníka pod lampami.

Related  Abutilónová miestnosť bola chorá. Ako pomôcť rastline?

Druhá prehltnutá gloxiniaV štádiu druhého a tretieho prehĺtania gloxinie je už možné transplantovať jednotlivé nádoby s objemom najviac 50-100 ml. Takéto odtoky sú už dostatočne pevné na to, aby mohli vytvrdzovať a postupne sa zvykli na vzduch v miestnosti.

Doplnkový vrchný obväz pre mladé gloxíniu zo semien sa nevyžaduje, pretože počas odberov sa prenesú do živného substrátu, ktorý zabezpečuje potreby malých sadeníc.

Do veku desiatich týždňov sa mladé kríky transplantujú do vlastných hrncov. Je lepšie odobrať malé nádoby s priemerom 9 – 10 cm, v ktorých je šírka rovná výške. Pre konštantnú vlhkosť pôdy môžete použiť jednoduchý knôt prechádzajúci drenážnym otvorom alebo izbový systém odkvapkávania.

S dobrou starostlivosťou, rast gloxinia zo semien prináša stabilne vysoké výsledky. A už vo veku troch mesiacov najsilnejšie sadenice zdvihnú prvé púčky.

Rastúca úžasná gloxinia zo semien – video