Zariadenie zomrie - hnilé koreneVnútorné orchidey sú považované za ťažko sa starať a údržbu len preto, že veľa začiatočníkov kvetinárstva je zabitý stratou koreňového systému. Je to možné a ako opätovne oživiť orchideu, v ktorej väčšina koreňov kŕmiacich kvetina rozpadne alebo uschne?

Podzim – zimné obdobie je pre ľudí z tropických oblastí najviac nebezpečné, kde prakticky neexistujú sezónne výkyvy teploty, svetla a vlhkosti. V teplej sezóne, aktívne rastúce, kvitnúce orchidey cítia pohodlne v prírodných podmienkach, ľahko tolerovať nedostatok osvetlenia, vykurovanie a ďalšie navlhčenie vzduchu. (Phalaenopsis Orchid – Butterfly Flower)

Orchidey bez koreňov možno uložiťAle v zime sa obraz mení. Áno, rastlina výrazne spomaľuje rast, konzumuje menej živín a vlhkosť. Aký je dôvod, prečo orchidey zomierajú doma a ako zachrániť krásnu kvetinu?

Ak Kvetinárstvo čas nereagoval na zmenu sezóny, a to v znení neskorších predpisov týkajúce sa starostlivosti a životných podmienok, následky vo forme vlhkých, hnijúcich koreňom, uistite sa, že sa prejavujú.

Ako zachrániť orchid s hnilými koreňmi?

Poznamenať, že nedávna živá a zdravá kvetina stala apatická, stratí šťavnatosť listy, odumreté a dokonca zalievanie nepomôže rastlina obnoviť kvetinárstve by mala byť strážená. Čím skôr sa objavia ťažkosti, tým ľahšie bude resuscitovať orchideu, pretože bez koreňov sa kvetina nemôže podávať a nevyhnutne zomrie.

Chorobná rastlina sa musí dôkladne skontrolovaťPred opätovným oživením orchidey doma je potrebné posúdiť situáciu a zistiť stupeň poškodenia. Robte to s dôkladným preskúmaním koreňového systému.

 • Živé a zdravé korene sú vždy husté, s pružným, rovnomerným povrchom. Čím mladší sú odrezky, tým viac ich farby sú svetlejšie a keď sa ponoria do vody alebo po rozsiahlom zavlažovaní, výrazne sa zmení na zelenú.
 • Staré oddenky majú sivý alebo hnedastý nádych. Ale pokiaľ podávajú listovú ružicu a stopky, korene zostanú pevné, hladké a suché na dotyk.

Zhnité a mŕtve korene musia byť odstránenéOdstránením podkladu a umývaním podzemnej časti zariadenia sa ukáže celkový obraz lézie. Známka rozkladu, bakteriálnej alebo plesňovej infekcie je:

 • tmavnutie odrezkov;
 • vzhľad mokrých a klzkých plôch na nich;
 • prietok vody pri stlačení na koreň;
 • filiformný vzhľad zničených koreňov.

Related  Ohromujúce vlastnosti levanduľového oleja

Bohužiaľ, rozpadnuté korene nemožno zachrániť, takže sú odstránené, úhľadne prerezávajú na zdravé tkanivo. To isté platí aj so sušenými rizómami. Strata dvoch alebo troch koreňov, ak je rastlina riadne vyškolená, neovplyvňuje životaschopnosť.

Ale čo keď orchidey prehnali všetky korene alebo väčšinu z nich? Môžem vrátiť zdravie rastlín alebo so zeleným maznáčikom musím povedať zbohom?

Po odstránení všetkých problémových častí nechajte zariadenie sušiťPo odstránení problémových oblastí musia byť plátky zostávajúcich častí spracované s práškovým uhlím, aktívnym uhlím alebo mletou škoricou, ktorá tiež má výrazné dezinfekčné vlastnosti. Keď sú korene suché, je vhodné ich ponoriť do roztoku fungicídu počas 10-15 minút. Tým sa zníži riziko usadzovania oslabenej rastliny so škodlivými hubami.

Po dekontaminácii zvyškov koreňov, ktoré zabezpečujú ochranu rastliny, je dôležité, aby rastová zóna budúcich koreňov bola spracovaná ako rastový stimulant. To posilní imunity orchideí a urýchli ich zakorenenie.

Ako revitalizovať orchidey: dostupné doma

Zostávajúca orchidea by sa nemala zlikvidovať. S náležitou starostlivosťou a trpezlivosťou je tropická rastlina veľmi vytrvalá a milujúca. Skúsení pestovatelia odporúčajú zvážiť tri spôsoby revitalizácie:

 • v domácom skleníku;
 • bez skleníka, pomocou pravidelného zavlažovania a sušenia;
 • pristátie v normálnom substráte.

Ak má rastlina živé korene, je transplantovaná do čerstvého substrátuPred resuscitáciou orchidey je potrebné vyhodnotiť jej stav a zvoliť najúčinnejšiu a najrýchlejšiu cestu. V prípade, že kvetina, stratil menej ako 60% z koreňov, je možné obnoviť zdravie v uplynulom mesiaci, ktorý je úplne bez koreňového systému orchideí môže byť až jeden rok vyžadujú špeciálnu údržbu a starostlivosť.

Voľba možností, ako uložiť orchideu bez koreňov, závisí od:

 • od stavu postihnutého kvetu;
 • o počte a stave listov;
 • z prítomnosti základov koní vytvorených v spodnej časti zásuviek listov.

Veľmi dôležité sú podmienky, ktoré môže kvetinárka vytvoriť pre reanimáciu orchideí bez koreňov.

Ako obnoviť orchidey v skleníku?

V prípade, že pestovateľ má okno Teplička, v ktorom sa bude závod držal na trvale vysokou vlhkosťou a príjemnú teplotu, existuje silná možnosť spásy aj vážne oslabená kvetinu bez koreňového systému.

Related  Ako užitočný ananásový džús pre naše zdravie

Na starostlivosť o chorú rastlinu je potrebné vytvoriť osobitné podmienkyAko obnoviť orchidey, ak sú korene zhnité? V kontajneri, v ktorom má byť kvetina zakorenená:

 • nalejte tenkú vrstvu expandovanej hliny;
 • Na vrchu položte vrstvu vyčisteného, ​​opatrne napareného sphagnum.

Výstup z listov sa umiestni do vlhkého podkladu, kým sa neobjavia nové koreneSubstrát je jemne zvlhčený a do nej je vložená listová rozeta. Zatiaľ čo rastlina netvorí korene s dĺžkou 3-5 cm, bude kvetina neustále pod krytom:

 • pri teplote vzduchu 22 až 28 ° C;
 • pri vlhkosti vzduchu 70 až 100%;
 • s jasným rozptýleným svetlom po dobu 12-14 hodín denne.

Teplota pod 20 a vyššia ako 33 ° C bráni rastu koreňov, ale podporuje reprodukciu patogénnej flóry a húb.

Starostlivá starostlivosť pomôže rastline vybudovať nové koreneČo ak orchidey prehnali všetky korene? Je možné stimulovať tvorbu koreňov? Áno, môže to byť vykonané s pomocou kompetentnej starostlivosti o výtok listov umiestnený v skleníku. Podľa potreby je podklad mierne navlhčený a skleník je vetraný. To robí to najlepšie v noci, čo prispieva k nasýteniu vzduchu oxidom uhličitým a robí ho rýchlejšou tvorbou začiatkov zdravého budúceho koreňového systému.

Úspech zakorenenia závisí od dodržiavania teplotného režimu, udržiavania dlhého denného svetla a vlhkosti v byte. Zatiaľ čo orchidea je v skleníku, rozeta by mala byť pravidelne kontrolovaná, aby sa zabránilo vzniku ohniska hniloby.

Zariadenie s novými koreňmi je umiestnené za normálnych podmienokV štyroch z piatich prípadov pomocou tejto metódy je možné uložiť orchideu bez koreňov a prejavy vytvorenia nového koreňového systému sa stanú viditeľnými v priebehu 10-14 dní. A rastliny s koreňmi o dĺžke 3 až 4 cm sa vysádzajú v normálnom substráte a prenesú sa do obvyklých podmienok pre kvet.

Ako zachrániť orchidey bez použitia skleníka?

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je rastlina zakorenená pri teplote 20 až 27 ° C, na tmavom mieste priamych slnečných lúčov. Ale ako obnoviť orchidey v tomto prípade, keď nie je doma soldier alebo skleník?

Kvetenstvo orchideí v sklenenej nádobePredbežne upravená rozeta sa umiestni do hlbokej sklenenej nádoby. V tom ráno naleje mäkkú, varenú alebo filtrovanú vodu tak, aby sa jej povrch dotýkal len spodnej časti zostávajúceho koreňového systému a nezmáčal listy. V tejto forme zostáva orchidea až 6 hodín. Potom sa voda vypustí a kvetina sa vysuší až do nasledujúceho rána.

Related  Všetko o vyberaní tulipánových žiaroviek a pravidlá ich ukladania

Orchidea pestuje korene vo vode s medom alebo cukromExistuje jedna zvláštnosť, ako oživiť orchidey bez koreňov rýchlejšie a efektívnejšie.

Pridajte čajovú lyžičku medu alebo cukrového sirupu do vody na liter tekutiny. Okrem toho na navlhčenie substrátu alebo napájanie všetkých obnovených orchideí je užitočné použiť:

 • špecializované komplexné hnojivá vo veľmi slabej koncentrácii;
 • doplnenie železom;
 • mesačné úpravy regulátora rastu.

Ako oživiť orchidey, ktoré stratili nie všetky korene, ale len časť z nich? V tomto prípade je rastlina stále schopná kŕmiť bežným spôsobom, preto je možné pestovať chýbajúce korene kvapkaním kvetu do hrnca o priemere 6 až 8 cm s obvyklým substrátom. Osvetlenie počas 12 hodín a teplota 20-25 ° C spôsobí, že koreňové puky sa stanú aktívnejšími. V noci by sa teplota nemala znížiť a vlhkosť sa udržiavala na zvýšenej úrovni.

Orchidey s malým počtom živých koreňov sa vysadia v malom kontajneriNamiesto zavlažovania sa používa zavlažovanie vrchnej vrstvy substrátu v malých kvapkách alebo pol hodiny, umiestnite nádobu s orchideou do misky s malým množstvom vody. Znova zvlhčite pôdu až po úplnom vyschnutí. Rast nových koreňov začína v 1-4 týždňoch.

Video o tom, ako uložiť orchideu, ak korene prehnali, a rastlina stratila schopnosť prijímať vlhkosť a výživu, pomôcť objasniť všetky nuansy zložitého postupu. Starostlivá teoretická príprava neumožní robiť chyby v praxi a čoskoro sa milovaná kvetina opäť stane ozdobou domácej zbierky.

Video o zaujímavom zážitku z ošetrovateľských orchideí bez koreňov

Časť 1

Časť 2

Časť 3