zelený plot rannej slávy fialovejUrčite ste videli krásne gramofóny na záhrade alebo v dome na rannom teplom ráno v pozadí srdiečkovitého lístia. Dnes ráno sláva fialová – jedna z rýchlo rastúcich každoročných lán, nenáročná v starostlivosti. Môžete dokonca povedať, že ide o druh buriny ako pohánka, ktorej dekoratívna hodnota je oveľa vyššia. Existuje mnoho druhov rastlín, ale najpopulárnejšia je ranná sláva fialová a trojfarebná.

Ipomea fialový raj hviezdy: fotografie a popis

úžasný rozkvet rannej slávy fialovejIpomea purpurea (Ipomaea purpurea), tiež nazývaná farbitída (v ľuďoch – gramofón, bundweed), patrí do rodiny koronerov. Jeho názov pochádza z gréckych ips, čo znamená “červ” a “homoios” v preklade – “spôsobom”. A pravda, odrod a stonky rastliny sú podobné dlhému červu. Rodiskom kvetu je južná a stredná Amerika.

Ranná sláva sa rýchlo rozvíja. Doslova počas noci môže zabaliť malú oporu a v krátkom čase stonky stúpajú na 3-4 m, v oblastiach s dlhým teplom, ich dĺžka môže dosiahnuť 7 m.

Identifikujte zariadenie pomocou:

 1. Stonka. Má pubescenciu a veľmi silné kučery.
 2. Zeleň. Má tvar srdca alebo vajcovitý tvar, je umiestnený na dlhej stopke a je sfarbený v jasne zelenej farbe.
 3. Púčiky. Sú to gramofóny s priemerom až 6 cm, sú usporiadané na krátkom stopke a sú sfarbené v rôznych farbách, napríklad fialové, modré, modré, fialové, fialové. Okrem toho môže byť farba buď monofónne, alebo škvrnitá. Veľkou dekoratívnou hodnotou sú froté a pruhované odrody.pestrá ranná sláva
 4. Blooming je bohatý, prichádza v posledných dňoch v júni a pokračuje až do mrazu. Zvláštnosťou rastliny je životnosť samotného pupku – iba jeden deň od skorého rána do 14-17.00 dní.

Rastlina je jedovatá!

Ipomoea purpurová, výsadba a starostlivosť

Ipomoea fialové sadeniceIpomea je nenáročná. Napriek tomu je potrebné sa o to postarať.

Osvetlenie a umiestnenie

Rastlina miluje svetlo, a preto by sa mala vysádzať na miestach s dobrým denným svetlom. V kvetinovej alebo tieňovej rastline sa kvetina neodporúča, pretože nedostatok svetla ovplyvňuje jej dekoratívnosť: púčiky stratia svoju jasnosť, kvet nie je taký bohatý. Ideálne umiestnenie – v juhovýchodnej južnej alebo juhozápadnej okná.

Teplotné podmienky

Ipomea fialová uprednostňuje teplo, nie chlad. A mrazy sú pre ňu úplne deštruktívne.

Related  Foto a popis krotonových druhov

vlhkosť

s náležitou starostlivosťouTento ukazovateľ však nie je dôležitý. Áno, vo vlhkejšej atmosfére sa rastlina cíti lepšie ako suchá. Pri nedostatku vlhkosti môžete jednoducho postrieľať rastliny z postrekovacej pištole.

Striekanie sa vykonáva opatrne, aby kvapky neklesli na pupene a netvorili horľavosť.

zalievanie

Ipomea fialová nestoja stagnácia vody. Preto to vyžaduje mierne napájanie. Prepad je škodlivý – koreňová hniloba a rastlina zomrie. Zároveň by v horúcom čase nemal vyschnút zemský kóma – to tiež povedie k smrti. S príchodom jesene – napojené iba vtedy, keď je zem dobre vysušená. Keď zistíte, že rastlina “zavesila” listy – mala by byť napojená.

pôda

Podklad pre farby by mal byť výživný aj drobivý. Tieto ukazovatele významne ovplyvňujú vývoj zariadenia. Substrát musí mať pH 6-7. Zároveň by nemala obsahovať veľa dusíka. V opačnom prípade bude hmotnosť listov dobre rásť a nebude sa očakávať hojný kvitnutie. Ak rastlinu pestujete v kvetináčoch (napríklad pri sadeníkoch), dajte prednosť univerzálnej pôde, zmiešajte sódy a listnaté pôdy a piesok.

kŕmenie

skorá ranná slávaPrebiehajú počas obdobia aktívneho rastu prípravkami na sukulenty alebo rastliny okrasných rastlín. Po prvom kŕmení po 2-3 týždňoch urobte sekundu.

Nuansy výsadby a ošetrovania rannej slávy fialového raja hviezdy:

 1. Kvety rastliny žijú len jeden deň. Spravidla spadá sám. Ale ak sa to nestane, musí byť rezané, predzberné semená.
 2. Pri nástupe prvých mrazov by mali byť stonky vyčistené a použité.
 3. 3-4 týždne po výsadbe je ranná sláva pevná.
 4. Ak má rastlina nevzhľadný vzhľad, je potrebné zachytiť špičky stonky. To spôsobí výskyt bočných výhonkov.
 5. Na jar, ak je hustý Bush, prerezávanie niektoré vetvy, zanechať na každom exempláre 1-3 stopky.

Zníženie teploty na 5 ° C je pre zariadenie škodlivé. Z tohto dôvodu by sa pristátie malo uskutočňovať s prihliadnutím na podnebie vášho regiónu.

rozmnožovanie

očkovacie kapsule Ipomoea purpleProces sa uskutočňuje metódou osiva dvoma spôsobmi.

Related  Očarujúce kvitnutie a nepríjemný charakter azalky

sadenice

Ipomoea semená hviezd fialového raja majú silnú škrupinu, takže sú stratifikované pred výsadbou. Zrážanie sa vykonáva v plastových pohároch naplnených substrátom (kokosové vlákno, vermikulit, listová zemina, rašelina v pomere 1: 1: 2: 1), ktoré boli predtým dezinfikované.

semená musia byť spracovanéSemená sú ošetrené fungicídom alebo manganistanom, premyté a namočené vo vode po celý deň. V každom pohári sa vysadí 2-3 semená do hĺbky 2,5-3 cm Zavlažovanie, pokrytie sklom alebo filmom. Pre klíčenie potrebujete teplotu 18-20⁰C a denné vysávanie.výsev semien v kvetináčoch

Po 10-14 dňoch sa objavia klíčky. semená rannej slávyPo druhom páre listov rastú, sú ponorené a prenesené do veľkého kontajnera. Po ústupe mrazu sa rastlina transplantuje na trvalé miesto do zeme, pričom medzi jednotlivými exemplármi je 20-25 cm.

Priamo do zeme

Vykonajte pristátie, akonáhle sa vytvorí stabilné teplé počasie s teplotou v deň 16-18⁰C a v noci nie nižšou ako 10⁰C. Nižšie sa substrát uvoľní a zasieva v drážkach (1,5 až 2 cm hlboký) na 2-3 semená, ktoré boli predtým skarifikované. Medzi semenami treba pozorovať vzdialenosť 20-25 cm.

Po tom, čo je všetko napojené hojne. Keď výhony rastú o výške 10-15 cm, pritlačte hornú časť, aby ste dosiahli rozvetvenie. Ďalej sa stará, ako obvykle.

Škodcovia a choroby

škodcovia rannej slávyRanná sláva Fialovej je veľmi slabá v zdraví. Len čo dôjde k porušeniu agrotechnických pravidiel, zariadenie sa ochorene. Najčastejšie pozorované:

 1. Biela hrdza. To môže byť zistené vzhľadom na okrúhle škvrny malé rozmery s bielym povlakom, kvôli prítomnosti huby. Na odstránenie tejto choroby je potrebné odstrániť postihnuté oblasti a vykonať liečbu fytosporínom.
 2. Mäkká hniloba. To je odhalené vzhľad mäkkosti na stonky. Jedinou cestou je roztrhnutie rastliny z koreňa a spálenie.
 3. Anthracnose. Zvyčajne sa prejavuje v dôsledku zvýšeného vývoja huby v prípade nesprávneho zavlažovania alebo dlhšieho dažďového obdobia. Problém identifikujte prítomnosťou malých hnedých škvŕn so žltým okrajom. V priebehu času sa zvyšujú vo veľkosti, zasahujú do procesov fotosyntézy, po ktorých list zomrie. Vyriešiť túto chorobu môže byť odstránením postihnutých častí a stoniek a ďalšou liečbou fungicídnymi prípravkami väzieb a pôdy.
 4. Zahusťte stonku a koreň hniloby. Zobrazujú sa pod vplyvom huby fusarium. Ochorenie je zistené výskytom postihnutých oblastí tmavo-hnedej farby s ostrým okrajom zdravých tkanív. Liečiť zariadenie nebude fungovať. Odoberá sa len s koreňmi a spáli.
 5. Čierna hniloba. Pri takejto chorobe na rastline sa objavujú zárezy tmavej farby s ružovým výbojom z nich. Bojujte odstránením postihnutých častí a následným postrekom fungicídmi.

Pri pestovaní rannej slávy musíme mať na pamäti, že existujú vírusy, ktoré ovplyvňujú rastlinu, ale nepodliehajú liečbe. Okrem toho sa prenášajú na mladú rastlinu pestovanú vegetatívne

Škodcovia rastlín nie sú strašné z dôvodu virulencie. Môžu sa zobraziť iba roztoče a vošky. Odstráňte z nich insekticíd alebo infúziu cesnaku, mydlový roztok.

Related  Pre nevestu študujeme odrody kalášov – kvety

Vo svete dizajnu

Okrasné záhradné dekorácieIpomea zdobí so svojou prítomnosťou záhradu. Ako instilled, je vysadený pozdĺž živého plotu, v blízkosti oblúkov, pavilónov pre krásny výhľad. Špeciálna šik je dosiahnutá pri výsadbe zmesi farieb rannej slávy a purpurových rajských hviezd.

Na stenách domov sa rastlina radí kvôli zlepšeniu mikroklímy v dome, čím zamaskuje južné okná.

Pri výsadbe v blízkosti stromov rastlina plátne kmeň a pobočky. Ak namiesto toho dôjde k vysušeniu, výsledok bude podobný topiary. Ale použitie gobelínov s grammafonchikami bude priaznivo a krásne oddeliť rekreačné oblasti.

Zdobením vašej záhrady s rannou slávou a s fantáziou môžete dať individualitu svojmu domu a okolitej krajine.