kaládiu rôznych typovAk chcete doplniť zber domácich rastlín v domácnosti by mal Caladium. Jeho veľkolepé srdce-tvarované alebo šípovité listy, rastúce od koreňov, vyzerajú elegantne aj v najskromnejšom interiéri. Luxusná farba tohto člena rodín Aroids prináša nenápadné náznaky každej miestnosti alebo skleníka. Toto majstrovské dielo prírody obdivujú najodľahlejší ľudia zo záhradníctva. Prečítajte si o: dlhodobej primule, jej pristátie a starostlivosť na otvorenom teréne.

Caladium odrôd Schomburg, Bicolor a HumboldtStojí za zmienku, že tento exotický exemplár je známy svojou “tvrdohlavou náladou”, preto je potrebné preskúmať všetky jemnosti domácej starostlivosti o kaladium. Taktiež nebude zbytočné brať do úvahy známe odrody druhu.

S týmto tropickým búškom môžete ľahko zdobiť záhon alebo trávnik. V tieni stromu s nie veľmi hustou korunou bude vyzerať úctivo.

Všeobecné charakteristiky

Prvá vec, ktorá zachytila ​​oči žien v domácnosti, je vzhľad vázy. Pozorne zvažujú jeho listy, rovnako ako kvetenstvo.

Tvar listov

akýsi ScarletV závislosti od odrody táto trvalka má inú formu listov. Najslávnejšie sú:

 1. V tvare srdca. Je známy mnohým pod ich druhým menom – “Kristovo srdce”.
 2. Čo najtenšie, takmer trojuholníkové.
 3. Ako šíp alebo oštep.
 4. Veľké a široké, ako uši slona.

Nemajú výraznú stonku. Listy rastú priamo z podzemky. V prirodzenom prostredí dosahujú 5 metrov a dekoratívne vzorky – len do výšky 30 cm.

Bojujte s farbami

odroda Caroline WhortonOceniť túto rôznorodosť Aroids za úžasnú kombináciu jasných farieb. Hoci zelená je veľmi malá, stále dominuje. V tomto prípade sú listy tmavé bažinaté a zeleno-biele tóny. Často zobrazujú “skladby” z:

 • vzory;
 • žilkovanie;
 • mozaikové ozdoby;
 • vzor mriežky;
 • abstraktné miesta;
 • Gradácia odtieňov (plynulý prechod z jedného do druhého).

kalád v záhradeVýrazným znakom niektorých druhov je kontrastná viacfarebná hranica. V zriedkavých prípadoch môže byť okraj listov mierne vlnitý. Okrem iného Caladium priťahuje svojou nezvyčajnou kombináciou jasných farieb, ako sú:

 • lila;
 • ružová;
 • strieborná;
 • malina;
 • žlto.

Toto nie je kompletný zoznam farebných variácií. Jediná vec, ktorá opúšťa, nikdy nepríde so modravým nádychom.

Rastlina je jedovatá. Požitie šťavy na pokožke môže spôsobiť alergickú reakciu (vyrážka, začervenanie). Váza by sa preto mala držať ďaleko od detí.

kvetenstvo

dvojfarebný kvetenstvoMôžu byť popísané v stručnosti: miniatúrne a jasné. Kvitnúce je pripomínajúci jasanový odtieň, zabalený v bledom palanquin. Zdá sa, že je v kukle. Pre fanúšikov exotických kvetencov sa bude spájať s divokými trópy.exotické kvitnutie

Related  Fotografie populárnych odrôd achiménov výberu Serge Saliba

Zber odrôd

výber druhov kaládovV domácnosti je až 15 populárnych odrôd kaládiového kvetu. Každá z nich má odlišný vzhľad, hľuzy a podmienky zadržania. Tu sú niektoré známe odrody.

Pôda by mala mať voľnú a hrubo vláknitú štruktúru, ale je dostatočne výživná. Kyslosť pôdy je neutrálna.

Schomburg

Odroda SchomburgTvar listov pripomína srdce. Dĺžka dosky je 15 cm a šírka 12 cm. Jej základňa má oválny alebo eliptický tvar.

Spodná časť listovej dosky je farebná v tmavých tónoch: biela alebo ružová. Na okrajoch je zelený okraj. Medzi ružovými žilami, zdobené tvary strieborného odtieňa. V ďalšom uskutočnení môžu byť žily krémovo sfarbené. Okraj závodu má jasne zelenú farbu.

bicolor

caladium bicolorĽudia to vedia ako dvojfarebný arum. Bezkonkurenčná kombinácia dvoch kontrastných odtieňov červenej a zelenej vytvára trojuholníkové listy vrcholom skleníka. Existujú odrody s bielou pigmentáciou.

Ružové škvrny na tmavom pozadí vyzerajú rafinovane a romanticky. Pre spálňu to bude výnimočná možnosť dekorácie.

Na tenkých stonkách elegantné listy vyzerajú skvele. Ich šírka je 10-19 cm a dĺžka je väčšia ako 30 cm. Táto dekoratívna kadičnatá kvetina dokonale zapadne do prázdneho rohu obývačky.opustí vínová farba bicolor

Humboldt

listy so strieborným odtieňomAko to naznačuje názov, ďalšia kovová farba na tmavozelenú je kovový odtieň striebra. Vzor tvoria beztvaré škvrny z rôznych kalibrov. Centrálne a bočné žily sú vždy zo zelenej.

Na vrchole rastu je dĺžka listov tohto druhu 8 cm a šírka 5 cm. Majú oválny tvar so zabudovaným okrajom. Keďže lístie sú malé, v jednej nádobe sa dá namontovať od 10 do 25 jednotiek.

nepravidelné listy kaláduSú to najznámejšie a najrozšírenejšie odrody. Okrem toho boli vzácne, ale zároveň aj najluxusnejšie druhy. Medzi nimi je Kaladium, niektoré fotografie sú uvedené nižšie:

 1. Florida “Sweetheart”, “Sunrise” a “Red Ruffles”.
 2. Carolyn Wharton.
 3. “Pink krása”.
 4. Fanny Manson.
 5. “Candy Land”.
 6. Scarlet Pimpernel.
 7. Rosalia.

Related  Fotografia popisujúca populárne odrody Astilba pre domáce pestovanie

kalád s ružovými listamiOdroda “Florida” sa vyznačuje podlhovastou formou listov. Šarlátové pruhy sú charakteristickou črtou skupiny. Unikátny pohľad na rodinu Aroids – Rosalia. Vďaka lesklému povrchu hnedo-červenej farby s tmavým okrajom táto kvetina vyzerá elegantne. 

Fani MansonAko už bolo uvedené, tieto exotické odrody sú veľmi náročné. Preto je dôležité poznať niektoré vlastnosti výsadby, ako aj starostlivosť o kalad.

Tajomstvo starostlivosti: od výsadby po hibernáciu

značka Candy LandDomáca starostlivosť o tento druh by sa mala starostlivo premyslieť a naplánovať. Vždy je potrebné pozorne sledovať:

 • stav pôdy;
 • teplota;
 • osvetlenie;
 • vlhkosť.

zloženie rôznych druhov kaladikuDávajte pozor na to, je potrebné vziať do úvahy, že pôvodnou krajinou tejto rastliny sú tropické lesy Amazonky. Toto porozumenie mu pomôže vytvoriť slušné podmienky.

Tajomstvo obsahu

Príprava pôdy na kvetHlavná vec, ktorú je potrebné urobiť pri starostlivosti o Kaladium doma (fotografia všetkých jemností je uvedená nižšie), je chrániť ho pred chladným a priamym slnečným žiarením.

Hrniec by mal byť umiestnený na oknách v západnej alebo východnej časti domu. Koniec koncov, táto odroda uprednostňuje tiché prostredie.

 

je potrebné do pôdy pridať piesokKvôli prudkému nárastu počtu rastlín je dôležité v norme neustále dodržiavať nasledujúce parametre:

 1. Teplota. V lete teplomer nesmie klesnúť pod 21-25 ° C av zime – 16 ° C.
 2. Vlhkosť. Musíme ju udržať čo najvyššie.
 3. Pôda. Pôda by mala obsahovať tieto prvky: rašelina, trvalé humus, listnatý odpad, piesok.
 4. Postrek rozprašovačom. Tento postup by sa mal vykonať tak, aby sa rosa plynule usadila na listoch. Preto musíte striekať okolo alebo nad ním, potom listy nebudú mať hnedú pigmentáciu.
 5. Zalievanie. Aby ste to dosiahli, musíte použiť stojatú vodu a najlepšie by mala byť mäkká.
 6. umelé hnojivo. Minerálny vrchný obväz je potrebný na jar av lete dvakrát mesačne. V období hibernácie by sa mal prerušiť.

kaladiový sprejOdpočivá sezóna začína v auguste, takže sa nebojte, ak listy začnú klesať. V marci sa objavia nové snímky. Ale že začali rásť, musíte pravidelne (1-2 krát za mesiac) navlhčiť hľuzy tak, aby sa nemrčili. V dôsledku toho budú na jar pripravené na transplantáciu.

Ideálnym spôsobom na udržanie vlhkosti pôdy je panvica. Môže sa naplniť štrkom, machom alebo expandovanou hlinkou.

rozmnožovanie

násobenie kaládiaMôže to byť vykonané dvoma spôsobmi: pomocou hľúz a semien. Samozrejme, v druhom prípade bude tento proces trvať dlhšie. Aby ste to urobili, musíte si vybrať nádobu s pieskovým podkladom a zasiať semená. Výsledná mini plantáž by mala byť pokrytá skleneným vekom. Ak vodu 2-3 krát týždenne a vietor, potom o mesiac neskôr klíčky vzrastie. Do septembra sa vytvoria samotné hľuzy.kaladickej hľuzy

Pri každoročnej transplantácii by sa mali prijať preventívne opatrenia proti oneskoreniu. Za týmto účelom sa môžu použiť fungicídy novej generácie.

Najrýchlejšou metódou reprodukcie sú hľuzy. Ich transplantácia by sa mala uskutočniť na konci zimy alebo skoro na jar. Zároveň je potrebné dodržiavať všetky jemnosti postupu:

 1. Opatrne oddeľte hľuzy. Veľké vzorky by mali byť rezané na dva alebo štyri kusy, v závislosti od počtu obličiek.
 2. Ako prášok na rezy sa môže použiť drevené uhlie.
 3. Pôda musí obsahovať piesok a rašelinu.
 4. Musia byť transplantované do väčšieho hrnca.
 5. Umiestnenie sadeníc je dôležité na teplom a dobre osvetlenom mieste.
 6. Zavlažovanie by sa malo uskutočňovať pri vyschnutí pôdy.

V zime môže začať kvitnúť kvetina. Poškodené plochy by mali byť odrezané a povrch ošetrený nejakým typom fungicídneho prášku.

Klírens kaládových hľúzTo všetko umožní, aby sa exotická rastlina cítila ako doma. Je však dôležité mať na pamäti, že jeho hlavným nepriateľom sú vošky. Po objavení tohto škodcu je dôležité dôkladne umývať listy pod tečúcou vodou. Po vyschnutí je potrebné ošetriť insekticídmi. šedá hniloba

Related  Prečo vaše kalatei suché a krútiť listy

S takouto starostlivosťou bude táto kvetina pochváliť svojich majiteľov už mnoho rokov. Vytvorí pohodu v izbe, rovnako ako nádherný výhľad do obývacej izby.

Video o vývoji kaládu