kvety krokusy v zimeJemné krokusy kvitnú jeden z prvých a ukazujú, že sneh a mrazivá zima postupne ustupuje do jarného slnečného svitu. A viete, že môžete obdivovať ich kvitnutie aj vtedy, keď snehová búrka stále fúka na ulicu a je ďaleko od dnešnej jari? Poďme si na chvíľu predstaviť, že sme čarodejníci, ktorí podliehajú zmene sezóny, a my sa chystáme urobiť krokusy doma. Súhlaste s tým, že nie je nič viac krásne ako kvitnúce rastliny, a tieto primroses sú uznávané ako jeden z najlepších plodín, ľahko poddajný. Celá krása tohto postupu je schopnosť kontrolovať kvitnutie krokusov, čím sa približuje k požadovanému dátumu.

Takže, čo je to tento čarovný proces a ako kvitnúť kvety v správny čas? O tomto a dnes hovoriť.

Vyberáme výsadbový materiál

vyberte žiarovky na výsadbuZ toho, čo bude sadba, závisí nielen od kvality kvitnutia, ale aj od trvania procesu nútenia. Je zaznamenané, že najväčšie kvetenstvo v najkratšom možnom čase je získané z veľkých odrodových hlodavcov, ktoré kvetú hojnejšie.

Záhradné rastlinné rastliny, ktoré rastú na kvetinových záhonoch, sú tiež schopné nútiť, ale stojí za to zvážiť, že ich kvety budú plytké a rýchlo sa strácajú.

Najlepšie pre nútené v domácich podmienkach sú uznávané hybridné krokusy, ktoré patria najmä do holandského výberu.

druhy krovíkov pre núteniePri nákupe cibuliek je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

  • musia byť husté, tmavo hnedé;
  • na povrchu nie sú žiadne stopy mechanického poškodenia;
  • váhy absolútne zdravé, bez príznakov hniloby;
  • žiarovka by mala zostať v stave úplného odpočinku, to znamená bez klíčenia koreňov a stoniek (inak bude ťažké udržať jej kvitnutie na požadovaný dátum);
  • je najlepšie vybrať cibule s priemerom najmenej 7 cm, pretože množstvo sadivového materiálu závisí od počtu budúcich kvetenstiev.

Pokiaľ ide o populárne krokusy skupiny Chrysanthus (zlaté kvetinky), prakticky sa nepoužívajú na nútenie. Hoci sú veľmi pekné, ale charakter rastlín je dosť prekvapivý: najčastejšie nemajú “žiť dlhšie” pre začínajúce a okamžite zomrieť.

Príprava centier pre nútenie

vysielame žiarovky na chladné miestoDemontáž kríkov zabezpečuje správnu prípravu žiaroviek, pretože bez nich je veľmi ťažké a takmer nemožné zvládnuť kvitnutie. Najskôr po zakúpení materiálu na sadenie nechajte ležať týždeň pri izbovej teplote. Potom pokračujte v “procesoch kalenia” a postupne znižujte teplotu a prenášajte cisy do chladnejšej miestnosti.

Related  Prečo váš Croton suchý a spadajú listy

Nakoniec by všetko malo skončiť tým, že krokusy sú v pivnici alebo v chladničke, kde teplota vzduchu sa pohybuje v rozmedzí 3-9 stupňov tepla (nie vyššia ani nižšia). Tam musia zostať aspoň 20 dní, alebo dokonca celý mesiac.

Pred naplnením chladničky by žiarovky mali byť zabalené do papiera.

Kedy a ako postupovať s nútením?

sadenie krokusov v miskeNačasovanie výsadby žiaroviek priamo závisí od konkrétneho dátumu. Vo všeobecnosti je potrebné riadiť sa tým, že 70 až 90 dní prechádza od výsadby po kvitnutie.

Ak chcete vyhnúť krokusy do 8. marca, musia byť vysadené v prvej dekáde decembra.

Crocusovia kvitnú do 8. marcaNa výsadbu je lepšie vziať širokú misu – v nich sú krokusy lepšie zakorenené. Na dne misky musí vyplniť drenáž a naplniť ju živnou pôdou.

Ak sa účel núti len kvitnúť (bez ďalšieho použitia žiaroviek na reprodukciu), namiesto pôdy, môžu byť umiestnené do expandovanej hliny alebo piesku.

Pri vynútení krokusov doma sú žiarovky vysadené tak, aby neprichádzali do styku s vázou alebo navzájom a úplne sa pokryli zeminou alebo iným materiálom, pričom zostali malý chvost. Takže stonka rásť rovnomerne. klíčenky na chladnom miestePotom je hrniec umiestnený na chladnom tmavom mieste až do klíčenia krokúnov.

Príprava krokusov na kvitnutie

kvitnúce krokusyKvitnuté kríky s hustými výhonkami až do výšky 5 cm sa dostanú na svetlo. Teplota obsahu by mala byť od 14 do 20 stupňov Celzia, inak kvitnutie príde rýchlo a tiež rýchlo skončí.

Nepoužívajte ich viac ako 3 krát za týždeň, aby sa žiarovky nerozkladali. Zriedkavé postrekovanie je povolené. Po skončení kvitnutia môžete nechať krokusy v banke, nechať ich vyblednúť a potom uložiť až do jarného pristátia na kvetinovom lôžku.

Ako môžete vidieť, vypuknutie krovíkov doma nie je veľký problém. Riadenie ich kvitnutia je dosť jednoduché a výsledok poteší aj tých najnáročnejších pestovateľov kvetov, pretože hrniec s úžasnými kvetenstvami je dokonalým darčekom na jarné prázdniny pre blízkych. Experimentujte a vychutnajte si prácu!

Related  Reprodukcia úžasnej diffenbachie v izbových podmienkach

Demontáž krokusov – video