Štít a mravceDonedávna zdravý citrón oslabuje a narastá, listy na mladých výhonkoch sa zmenšujú. Pri takýchto príznakoch by majiteľ závodu mal premýšľať o dôvod – pochvary na citróne a ako sa zbaviť votrelca?

Ako identifikovať prítomnosť tohto škodcu na izbovom strome? Na rozdiel od iného hmyzu lezajúceho alebo lietajúceho, je dospelý štít prakticky nehybný. To však nebráni tomu, aby vážne poškodilo konkrétnu mladú rastlinu.

Na prvý pohľad je pochválenie na citróne veľmi ťažké zistiť, pretože vyzerá ako malý voskový rast o veľkosti 3 až 5 mm. V závislosti od typu škodcov sa nachádzajú na zadnej strane listov, na bočných výhonkoch a kmeňoch, kde sa môžete pevne pripevniť k povrchu.

Bez náležitej pozornosti sa škvrny na citróne rýchlo množia a sanie šťavy z výhonkov a listov oslabuje rastlinu.

Lístia citróna zasiahnutá škvrnouPrečo majú citróny žlté listy? Je to niekoľko dôvodov. V priebehu života vytvára hmyz lepivý substrát, ktorý postupne pokrýva všetko okolo. Honeydew pomáha nielen rozpoznať škodcu, ale:

 • uzatvára stomata na listových listoch a narúša proces dýchania tkanív;
 • sa stáva živnou pôdou pre čiernu hubu, ktorej prítomnosť je detegovaná charakteristickými čiernymi škvrnami na listových listoch a mladých stonkách.

Štít spôsobuje nenapraviteľnú škodu rastlinePorušenie procesu fotosyntézy, deplécia v dôsledku výživy rastúceho počtu škodcov, ako aj pridanie sprievodných infekcií – to sú hlavné faktory vedúce k žltnutiu, vädnutiu a strate listov. Po listoch je to prechod zelených výhonkov. Ak sa citrónové choroby spoja s hmyzom, rastlina je ohrozená smrťou.

Škodcovia sú kolonizovaní na rastline kolóniamiAko sa môžem zbaviť pochvy na citróne? Pevný štít bezpečne zakrýva hmyz od pozorných očí človeka, pomáha maskovať a vážne brzdí boj proti škodcom. Je to preto, že takéto brnenie liečba insekticídmi nedáva požadované výsledky. Navyše niekoľko druhov je parazitovaných na miestnej kultúre, líšia sa veľkosťou a vzhľadom. Niektorí z týchto škodcov sú v karanténe, ale môžu zostať v krajine s ovocím alebo vo vnútri rastlín.

Related  Ako je bazalka na ľudskom tele a aké je jej použitie

Aby ste sa zbavili pochvy na citróne, mali by byť detekované čo najskôr a mechanicky odstránené dospelé hmyz.

Škodcovia obývajú kolónie nachádzajúce sa na stonkoch a zadných častiach listov. Niekedy je možné identifikovať váhy na vaječníkoch. Preto sú tieto časti podrobené obzvlášť dôkladnému preskúmaniu.

Miestom upevnenia váhy na citróne sa utrie kvapalina obsahujúca alkohol a potom sa celá rastlina ošetrí systémovým insekticídom. Jeden postup nestačí. Pretože škodca môže byť umiestnený na rastline v rôznych stupňoch vývoja, ošetrenie sa opakuje niekoľkokrát s intervalom 7-10 dní.

Ako preventívne opatrenie by citrusové plody mali:

 • Monitorovať čistotu pôdy pod rastlinou;
 • čas na odstránenie mŕtvych a oslabených výhonkov, najmä priťahovanie škodcov;
 • spracovať plátky a iné rany pomocou záhradného vosku;
 • zorganizujte mesačnú karanténu pre všetky nové rastliny alebo plodiny, ktoré sa vrátili na okennú parapet z letnej dovolenky na záhrade.

Mravce jedli kmeň citrónaPri dodržiavaní týchto jednoduchých pravidiel nemôžete len vážne znížiť riziko objavenia sa na citrónových črevách, ale aj chrániť zelené zvieratá pred napadnutím iným nebezpečným hmyzom:

 • falošné škrabáky;
 • -Miner pláva;
 • vošky;
 • Žltačka;
 • Červcovité;
 • roztoče roztočov.

Zníženie rýchlosti rastu, žltnutie a lístie padajú, zlyhanie plodnosti je podporované narušením podmienok citrusov.

Napríklad nadmerná suchosť vzduchu v miestnosti vedie k rozmnožovaniu roztočov. Mikroskopický škodca nie je o nič menej nebezpečný ako pochváreň na citróne, môžete sa ho zbaviť podobným spôsobom pomocou domácich liekov a moderných akaricídov. Je však dôležité opraviť chyby pri odchode.

Je potrebná naliehavá rastlinná úpravaOkrem hmyzu a roztočov je zdravie citrónu napadnuté škodlivými hubami a patogénnymi baktériami. Tieto patogény citrónových chorôb sa prenášajú kvapkami vody, vetra alebo sa dostanú na zdravé vzorky z už infikovaných rastlín. Významnú úlohu pri šírení a rýchlosti reprodukcie mikroorganizmov ovplyvňujú podmienky zadržania.

Poškodenie listov citrónov patogénnymi baktériami a škodlivými hubamiA na listoch a plodoch postihnutého citróna sa tvoria hnedé, čierne alebo šedé škvrny, na ktorých tkanivá postupne zomierajú:

 • listy sa strácajú a padajú;
 • výhonky prestávajú rásť, stavajú sa slabými, nerealizovateľnými;
 • plody strácajú kvalitu alebo spadajú na fáze vaječníkov.

Related  Jedinečné liečebné vlastnosti vŕbovej kôry a kontraindikácie jej použitia

Plody infikovaného citrónaChoroby domáceho citróna, spôsobené patogénnou mikroflórou a hubami, podliehajú liečbe fungicídmi, ale je veľmi dôležité, aby bola starostlivosť o kultúru upravená a vrátená do správnych podmienok. Aby sa doma citrón rýchlejšie zotavil po ochorení, všetky puky a kvety, rovnako ako nezrelé ovocie, sú z nej odstránené. Uistite sa, že vykonáte sanitárne prerezávanie a po podaní liečby.

Video o jednoduchom spôsobe boja so štítom na citrón