snehovo biele anafalis na záhradeAk chcete dať svojej záhrade svoju originalitu a šarm, mnohí pestovatelia pestujú anaphalis. Milovali ho za svoje jemné kvetenstvo, pripomínajúce perlový náhrdelník, pre jeho nenáročné temperament a ľahkú starostlivosť. Blízka zoznámenie s touto rastlinou vám pomôže oceniť to.

Atraktívny vzhľad

anaphalis na kvetinovom lôžkuAnaphalis je viacročná záhradná rastlina. V prírode je 35 druhov. Avšak v centrálnej zóne Ruska sa najčastejšie nachádza anafylaktická perla, ktorá sa vyznačuje sviežimi bielymi kvetmi so žltým stredom.

Stonka rastliny je potiahnutá bielymi vlasmi. Dávajú anatemu do nezvyčajného odtieňa. Preto názov tejto odrody je perlou. To rastie na 50 cm, trpasličí druh až do výšky 30 cm sú obzvlášť ocenení pestovateľmi kvetov.

kŕmna anafalitída kvetenstvoNa vrchole stonky v teplej sezóne sú kvetenstvo s malými bielymi kvetmi. Zvyčajne nevyžarujú vôňu, ale pozornosť ich priťahuje kôš tkaný zo suchých listov. V strede kvetenstva sú jemné žlté kanáliky. Oni vystupujú vyvážene na bielom pozadí.

Anaphalis má listy s predĺženým tvarom, ktorých horná časť je rozvetvená. Z vnútra sú namaľované v šedej farbe, čo je naozaj radosť.

Prvé kvetenstvo anaphalis sa objavuje už začiatkom júna. Posledné kvety zmiznú v septembri. Ak existuje túžba obdivovať bujné ozdoby na záhrade celé leto, potom anafalis je vynikajúcou voľbou.

Zvláštnosťou tohto záhradného ornamentu je koreňový systém, ktorý môže rýchlo dať výhonky. Každý rok sa zvyšuje na 30 cm, vďaka čomu sa rastliny anafalis nebavia burinami. Skúsení pestovatelia používajú tieto perlovité náhrdelníky na ochranu svojich pozemkov. Krásne a s výhodou. anaphalis v krajinnom dizajne

Populárne typy anafylitídy

Ruská pestovatelia kvetov sa už niekoľko desaťročí dotkla krásy tejto záhradnej perly. Jej krehké klastre miniatúrnych kvetov s šustotavými listami priťahujú nielen jednu generáciu.

V dávnych dobách sa anafalis používal na liečivé účely. Aj dnes je súčasťou niektorých liekov. Hoci v prírode existuje veľa druhov tejto rastliny, kultivovaný nie je toľko. Populárne sú tieto odrody:

  • perla;
  • trohzhilkovy;
  • nepálsky;
  • kistenosny.

Fotky anaphalis uvedené nižšie pomáhajú vidieť rastlinu v celej svojej sláve.

anaphalis perlaAnaphalis perla migrovala do Ruska zo severnej časti amerického kontinentu. Rastú na výšku 40 cm. Stonky rastliny a veľa lineárnych listov sú pokryté bielym plsteným strieborným odtieňom. Kvety, vo forme košov, sa zhromažďujú v kvetenstvách, ktoré sa nachádzajú na samom vrchole výhonkov. Zahŕňajú miniatúrne biele kvety, okolo ktorých je niekoľko radov suchých listov.

Táto odroda sa neboja z chladného počasia, preto je to počas zimnej sezóny príjemné.

anaphalis three-lobedAnaphalis tri laloky sa dostali do našich kvetinových záhrad od vrcholov Himálajských vrchov. Zvyknutý na rast na skalnej pôde, perfektne zakorenil v úrodnej pôde.

Táto trvalka rastú až do výšky 50 cm. Stonka je rovná s listami kopijovitého, sivý odtieň. Kvetenstvo bielej farby s jemným strieborným odtieňom je v perličkových boxoch na vrcholoch vzpriamených stoniek.

anafalis nepaliRodiskom Nepálu Anaphalis sú vrchoviny známych hôr. Rastú na 30 cm. Listy nachádzajúce sa pri koreňoch majú oválnu podlhovastú formu. Tí, ktorí sú na výhonkoch – sa zúžili na okraj s bielym okrajom.

Kvetenstvo béžovej alebo bielej rastú vo forme kefiek od 1 do 15 kusov. Anaphalis kvety Nepálu v neskorom lete.

anatematózna cystickáCystický vzhľad anaphalis má obzvlášť veľké kvetenstvo. Často dosahujú priemer až 1,5 cm. Pre túto krásu je tento druh anaphalis cenený. Je mimoriadne vzácny, preto sa považuje za exkluzívny druh.

Výsadba a starostlivosť o perlovú krásu

anaphalis na vysokom kvetinovom lôžkuVzhľadom k tomu, anaphalis je zvyknutý rásť v extrémnych podmienkach, dokonca aj amatérsky záhradník môže pestovať to. A potom až do jesene zdobí kvetinovú záhradu. A sušené púčiky budú užitočné pre domáce dekorácie.

Pri výsadbe anapalickej perly a starostlivosti o ňu je dôležité zvážiť tieto body:

  • táto rastlina je vytrvalá;
  • odolné voči suchu;
  • rád slnečné záhradné záplaty;
  • dáva prednosť dobre odvodnenej pôde.

Zdá sa, že pravidlá nie sú zložité na pestovanie perla krásu vo svojej vlastnej prednej záhrade.

Keď sa rastlina dostane do koreňa, nepreplávajte ju. To môže viesť k smrti anaphalis, čo je veľmi smutné.

Rastlil rastlinu tromi spôsobmi: zasiatím semien, odrezkov a rozdeľovaním kefa.

Sejacia sejačka

sadenice semien anaphalisSemená anaphalis sú malé veľkosti, takže sa pred zasiatím miešajú s hrubým pieskom. Potom jemne položte na zem v malých kontajneroch, ktoré sa nelejú nad zem. Ďalším krokom je pokrytie kapacity skla a pravidelné striekanie. Keď sú výhonky, ponorte ich do škatúľ alebo hrncov. Sadenice rastlín v septembri.

výstrižky

Reprodukcia je od konca jari do septembra. Preto vezmite odrezky nie dlhšie ako 10 cm, ktoré sú odrezané zospodu o 1 cm od obličiek a nad 2 cm nad nimi. Nechajte len dva horné listy, zvyšok sa rozbije. Rastliny položte do piesku a pokryte nádobu sklom alebo fóliou.

V zime by ste mali ostrihať v chladnej miestnosti, chránenej pred mrazom.

Na jar, keď sa odrezky zakorenia, pristajú na záhrade.

Rozdelenie kríkov

mladý krík anafalisSpôsob rozmnožovania anafylázy pomocou rozdelenia kríkov strávi na jar alebo neskoro na jeseň. Ak chcete urobiť, kopať Bush, nakrájame na časti, snaží sa udržať v každom koreň a stonku. Potom môže byť rastlina vysadená na varenom mieste.

Keď sa rastlina zakorenuje na záhrade, je ľahké sa oň starať. Blízko k nemu je len málo burín, preto nie je potrebné ho často burčať. Je pohodlné nosiť sucho, znamená to, že ju musíte merať mierne. A pretože sa nebojí mrazom, nemôže byť chránený pred zimou.

Hlavná starostlivosť o anaphalis zahŕňa pravidelné jesenné prerezávanie. Robí sa pod koreňom, na úrovni s pôdou. A tiež raz za 5 rokov by sa kríky mali riediť.

Rastlina je zriedka chorá alebo postihnutá škodcami. Preto takmer vždy vyzdobí domov miesto s jeho bujný kvet.

Zoznámenie sa s anaphalis – video