sadenice hortenzieHortense nie je jednoduché. Výsadba hortenzie na jar v otvorenom teréne a následná starostlivosť o dekoratívny ker si vyžiada pozornosť a starostlivosť zo strany záhradníka. Ale keď dedinčan zvládne krásu krásy, rastlina reaguje sviežou a neuveriteľne veľkolepou kvitnutím.

V záhradných oblastiach sa pestuje niekoľko druhov hortenzií, ktoré sa líšia druhom kvetenstva, veľkosťou a tvarom listov. Avšak všetky tieto rastliny kombinujú lásku k teplu, slnku, úrodnú a dobre zvlhčenú zem. Na to, aby rastlina hortenzie a starostlivosť o ňu na otvorenom poli bola úspešná, musia byť tieto požiadavky brané do úvahy.

Príprava na výsadbu hortenzie v otvorenom teréne

dekorácia hortenzieHortenzia v letných chatkách je vysadená ako solitéry na kvetinových záhonoch alebo ako živé ploty. Pre fotofilné rastliny sú vhodné pre slnečné alebo polostín, chránené pred vetrom. Klesá do tieňa stromov alebo budov, hortenzia tvorí menej púčikov. Ale pri priamom slnečnom svetle potrebuje krík ochranu. Letné slnko rýchlo zomrie kvetenstvo, potlačuje rast bush.

Umiestnenie sadeníc je plánované vo vzdialenosti 120-240 cm od najbližších kríkov a stromov. Pre zaistenie, výsadba hortenzie s panicle do otvoreného terénu sa vykonáva v zákopu, ponecháva 70-80 cm voľného priestoru medzi kríkmi.

V hortenze sa koreňový systém rozširuje do šírky, takže jamka pod kríkmi je vykopaná do hĺbky 40 až 50 cm a ich šírka by mala byť o 10-20 cm viac.

Na miestach s záplavami alebo stagnáciou vlhkosti sa studne prehlbujú, aby sa dosiahlo silné odvodnenie piesku, expandovanej hliny alebo rozbitých tehál.

Vysádzanie hortenzie do otvoreného terénu

svieža kvetová hortenziaBez ohľadu na pôdu na mieste, na výsadbu hortenzie v otvorenej pôde na predmestí alebo v inej zóne poskytujú najviac výživné voľné substrát, ktorý je schopný udržať vlhkosť dobre. Pôdna zmes pre hydrangea zahŕňa:

 • 2 časti humusu;
 • 2 kusy záhradnej pôdy;
 • 1 časť piesku;
 • 1 časť rašeliny.

Related  Starajte sa o krotón, zvážte jeho zvyky a preferencie

Optimálna úroveň kyslosti pôdy je pH 5,2 až 6,0, takže rašelina alebo zarastené ihly sa v pôde miešajú. Ak je to zanedbané, rastliny prestanú absorbovať železo, blednú, rast a kvitnutia sa znižujú.

Pridajte k podkladu:

 • 25 gramov močoviny;
 • 25 gramov draselných solí;
 • asi 70 gramov superfosfátu.

výsadba hortenzie do otvoreného terénuVopred pripravená pôda s kužeľom sa naleje do drenážnej vrstvy. Kryty s otvoreným koreňovým systémom sú umiestnené na pôde tak, že korene rastliny sú narovnávané a jej koreňový krk je na úrovni alebo pár centimetrov pod úrovňou zásypu. Starostlivosť o hydrangeas na otvorenom teréne po zasadnutí na jar začína v zhutňovaní pôdy a zalievanie. Pre každú sadenicu by mali mať 8-10 litrov vody. A potom sú kmene husto premiešané rašelinou alebo pilinami.

Pred plným zakoreňovaním a výskytom nových výhonkov potrebuje hydrangea ochranu pred vetrom a priamym slnečným žiarením.

Kedy rastú hortenziu na otvorenom teréne

dokončujeme výsadbu hortenzieDekoratívne a ovocné kríky sú vysadené skoro na jar alebo na jeseň. V prvom prípade sa rastliny aklimatizujú a raz vstúpia do rastu. V druhej hortenze by mala byť v čase, aby sa zakorenila, a vegetačné obdobie začína až na jar.

Kedy sa rastú hortenzie na otvorenom teréne? Špecifické dátumy závisia od klimatických charakteristík regiónu. Na jar sa ker sa prenesie do záhrady, keď prechádza čas mrazu, pôda sa úplne prebudí a zohreje. V strednej skupine najlepší moment prichádza na začiatku mája. Na jeseň sa výsadba uskutočňuje v septembri. Ale na severe, hortenzia má menej času na jesennú aklimatizáciu. Preto na Sibíri výsadba hortenzie v pôde na jar poskytuje lepšie výsledky ako na jeseň.

Starostlivosť o záhradnú hortenziu na otvorenom teréne

prerezávanie hortenziíVeľké bush Akumulácia sily a rastu si vyžaduje čas. Preto v prvých dvoch rokoch po výsadbe hortenzie na otvorenom teréne, na jar v starostlivosti o rastlinu patrí odstránenie púčikov. Kvetenstvo sa odtrhne, kým ich veľkosť nepresiahne veľkosť mince rubeľu.

Related  K orchideu Dendrobium potešený s kvitnutím, učíme sa jej starať

Okrem toho hortenzie potrebujú pravidelný vstup, ktorý zahŕňa:

 • zavlažovania;
 • uvoľňovanie a čistenie kruhov buriny z buriny;
 • vrchný obväz;
 • sanitárne a tvarovacie prerezávanie;
 • príprava na zimovanie.

Na jar začína starostlivosť o Bush s obnovou mulčovania pod hortenziou. Vrstva rašeliny, pilín alebo štiepky až do hrúbky 8 cm chráni výsadbu pred šírením burín a zachováva vlhkosť pôdy.

Starostlivosť o hydrangea na otvorenom poli nevyhnutne zahŕňa letné zalievanie. Rastlina, ktorá netoleruje suchosť pôdy, v teple a pri absencii prirodzených zrážok, je napojená aspoň raz za týždeň. Ak je leto vlhké, bude od jari do zimy stačiť 4 až 5 zalievaní. Pre jedno zavlažovanie, ktoré je lepšie stráviť ráno alebo večer, každý keš dostane 15-20 litrov vody.

Pretože prevencia hniloby v zavlažovacej vode pravidelne pridáva fytosporín, mangán alebo iný podobný prípravok. Mokrá pôda sa uvoľní do hĺbky 5 cm.

Ak bola pôda oplodnená na jar, pri výsadbe hortenzie na otvorenom teréne, ošetrovanie na dva roky nezahŕňa vrchný obväz. Potom sa stávajú pravidelnými:

 • do júla sa rastliny oplodňujú zlúčeninami dusíka a draslíka, ktoré stimulujú tvorbu zelene, koreňového systému a kríkov;
 • Od druhej polovice leta do jesennej hortenzie by mali dostať zmesi draslíka a fosforu.

jarné prebudenie hydrangeasHnojivá sa zavádzajú každé dva týždne do októbra. Prvý jarný obväz sa uskutočňuje s dusíkatými hnojivami, potom sa tento prvok veľmi opatrne zavádza. Jeho prebytok spôsobuje rast mladých výhonkov a nedovoľuje, aby sa rastlina dobre pripravovala na zimu.

Na udržanie vysokej kyslosti pôdy počas obliekania môžete použiť zmesi pre azalky, citróny a rododendrony. A z popola z dreva, jemne deoxiduje pôdu, je lepšie odmietnuť.

Príprava na chlade: starostlivosť o hortenzie na otvorenom teréne

ochrana hortenzie v zimePo ukončení kvitnutia sa kríčky vyrežú a odstránia kvetenstvo, ktoré už nie je potrebné. Potom by rastliny mali byť pripravené na zimu. Dokonca aj pri správnom výsadbe na otvorenom priestranstve a starostlivosti o hortenzie v oblasti Jaroslavl, v moskovskom regióne av iných oblastiach stredného pásu trpia zimnými mrazmi.

Related  Vyberte alokázu podľa opisov a odrôd fotografií

Najdôležitejšie je, že veľká listová rastlina je zmrznutá, čo je lepšie nepokrývať na jeseň, ale prenášať ju pod strechu. Ostatné kríky, najmä mladé, musia byť chránené mulčovaním alebo prístreškami.

Až do chladenia z kefa, opatrne odstráňte všetky listy. Rastlinné zvyšky sú starostlivo očistené a kruh kmeňa je pokrytý silnou vrstvou mulčovania a postrieka sa stredom kroviny. Vetvy kríkov v závislosti od odrody a veľkosti rastliny:

 • sklon k zemi a zakrytie sochorom;
 • pripojiť, takže bolo jednoduchšie položiť drôtovú kostru nad krížom a naplniť ju ihličkami alebo lístiami.

Prepojenie výhonkov potrebuje pružný materiál, ktorý za niekoľko mesiacov nepoškodí korunu. Do zimy sa pružné vetvy nezvyšujú, sú pritlačené na zem kovovými sponami. Film pre prístrešky sa používa úhľadne kvôli riziku preligny a rozpadu dreva.

hortenzia trpiaci jarným prechladnutímV strednej uličke úkrytu sa odstráni v druhej dekáde marca. Po 1 – 2 týždňoch odstráňte lístky a lístky. Na Sibíri, na severozápade, v Urale, sú hortenzie na otvorenom teréne často postihnuté jarnými zimami. Ak k tomu dôjde, keb môže kompenzovať leto, ale nebude kvitnúť. Hortenziu môžete chrániť udržaním pevnej netkanej textílie, ktorá dokáže odolávať nízkym teplotám, pruhovaniu alebo fóliu.

Video o výsadbe sadeníc hortenzie na jar v otvorenom teréne