sedmokrásky sedmokráskaMedzi všetkými druhmi kvetov na usporiadanie záhonov a záhonov, moderné záhradníci často vyberajú sedmokrásky. Drobné, jemné a neuveriteľne krásne sedmokrásky, výsadby a starostlivosti v otvorenom poli, ktoré nevyžadujú veľa úsilia, dokonale kombinovať záhonu s tulipánov, narcisov a fialiek a poteší svojou sviežou kvitnutia od skorej jari do polovice jesene.

červená sedmokráskaSedmokrásky patria do rodiny rastlín Compositae. Vyznačujú sa rôznymi dekoratívnymi tvarmi a farbami a sú známe svojou vysokou odolnosťou voči mrazu. Môžu sa pestovať v kvetináčoch na balkóne, ktoré sa používajú na vytváranie alpínskych šmýkačiek a vysádzajú sa na otvorenom teréne.

Ako a kedy môžete sadiť sedmokrásky?

sedmokrásky v záhradeMnohí záhradníci sa pýtajú, ako sa starať a kedy môžete sadiť sedmokrásky na otvorenom pozemku, aby boli spokojní s ich divokým kvitnutím. Odpoveď na túto otázku do značnej miery závisí od zvolenej metódy reprodukcie rastlín.

výhonky sedmokrásky na otvorenom teréneExistuje niekoľko spôsobov, ako rozmnožiť sedmokrásky, najmä:

  • rozdelenie kríkov;
  • rezne;
  • rastúce zo semien.

Prvá metóda rozmnožovania sedmokrásky rozdelením kefy je prijateľná iba pre dospelé rastliny. Zvyčajne je Bush rozdelený na tretí rok vývoja celoročných sedmokrásky. Predpokladá sa, že v tomto čase rastlina už rastie dostatočne a vyžaduje omladenie. Rozdelenie púšte a sadenie sedmokrásky na otvorenom teréne sa vyskytuje uprostred leta, kedy je rozkvet rastlín pozastavený. Z jedného krbu sa môže dostať až 10-12 nových rastlín.

Zchátralie plemená sedmokrásky v máji až júni. Na to dosiahnete, aby dospelé rastliny odrezali bočné plechy a nechali ich na otvorenom teréne. Spravidla sa korene objavujú po 14 dňoch, ale mladé rastliny začnú kvitnúť až po roku.

vyraste daisyVýsadba sedmokrásky na otvorenom území so semenami sa uskutoční koncom júna. V dobre zaočkovanej pôde sa osijú semená, po ktorých sú posypané trochou pôdy. Prvé výstrely sa objavia po 10 dňoch. Sadenice sa rýchlo rozvíjajú a vyžadujú vyberanie.

Vysadené sadenice na posteli môžu byť už v auguste, ale rastliny kvitnú až budúci rok.

Výsadba sedmokrásky

sedmokrásky na kvetinovom lôžkuNa kvety sedmokrásky v tomto roku, semená by mali byť zasadené vo februári v jednotlivých kontajneroch, a vysadené sadenice by mali byť zasadené na jar na jar. Výsadba sedmokrásky v pôde na jar sa uskutočňuje spolu s hlinenou hrudkou v malých dierach vo vzdialenosti 20 cm od seba.

Semená na výsadbu je možné zozbierať počas celého obdobia kvitnutia sedmokrásky, ale mali by byť zhromažďované iba z odumierajúcich a dobre sušených kvetov.

zbieranie semien sedmokrásky

Vlastnosti starostlivosti

Sedmokrásky sú vysoko cenené krajinnými dizajnérmi nielen pre svoju mimoriadnu krásu, ale aj pre svoju vytrvalosť a ľahkú starostlivosť. Tieto miniatúrne kvety sú považované za nenáročné rastliny, takže vlastnosti výsadby a starostlivosti o sedmokrásky na otvorenom teréne budú schopní dokonca aj začínajúci záhradník.

zalievanie

svetlé kvety sedmokráskySedmokrásky vyžadujú pravidelné bohaté zalievanie. Ak je zavlažovanie pôdy nepravidelné, najmä počas horúcej sezóny, kvety sedmokrásky sa stanú malými a stratia ich nádheru a zamatové. Po každom zalievaní uvoľnite pôdu.

Ďalšie hnojenie

jemné kvety sedmokráskyNa sedmokrásky potešené svojim veľkolepým kvitnutím, musia byť kŕmené dvakrát ročne. Na hnojenie komplexného hnojiva vhodného pre kvitnúce rastliny.

Choroby a kontrola škodcov

sedmokrásky na miniatúrnom lôžkuSedmokrásky sú extrémne zriedkavé a vystavené škodcom. Avšak niekedy sú prípady ochorení kvetov s múčnatkou alebo ich poškodenie húsenicami a roztočmi.

Príčiny ochorení rastlín môžu byť nasledovné faktory:

  • nedostatočné alebo nadmerné zavlažovanie sedmokrásky;
  • zavedenie nadmerných hnojív;
  • prudký pokles denných a nočných teplôt.

V prípade choroby sa choré vzorky odstránia a zdravé rastliny sa ošetria špeciálnymi roztokmi.

Príprava sedmokrásky na zimu

kompozície so sedmokráskyVýsadba a starostlivosť o sedmokrásky na otvorenom teréne na jeseň zabezpečuje prípravu rastlín na chladnú zimu. Koniec koncov, zimy sú vážnym testom pre všetky farby. Preto, aby sa chránili kvety pred mrazom, najčastejšie sa vykonáva mulčovanie pôdy. Potreba tohto postupu sa zvyšuje, ak rastliny majú koreňový systém vystavený. Zvyčajne je prístrešok pre zimné sedmokrásky na otvorenom teréne vykonávaný pomocou pilín, rašeliny alebo humusu.

Hrúbka vrstvy mulčovacej pôdy pre sedmokrásky by nemala presiahnuť 7 cm.

Nenápadné starostlivosť a rastúce sedmokrásky sa môžu stať jedinečnou výzdobou dokonca aj najkrajšieho dizajnu krajiny. Mrazuvzdorné a neuveriteľne krásne, sú vhodné na dekoráciu kvetinových záhrad a nádrží. Rešpektom k základným pravidlám sedmokrásky pristávajúcich v otvorenom teréne, a starať sa o ne, a to aj pre neskúsených záhradkári umožní rast nádherné kvety na záhon a užiť si svoje nádherné kvety v priebehu celej sezóny.

Najzaujímavejšie o sedmokráte – video