Lithops v prírodeTam, kde horiaca a bezvodá púšť spája všetko živé na povrchu, evolúcia vytvorila počas tisícročí rastlinu prispôsobenú chýbajúcej vlhkosti a horiacemu teplu. Dlho je známy ako biologický druh kaktusov, obyvateľov púští. Nový rastlinný botanik nazývaný lithops, v preklade podobný kameňu alebo živému kameňu. To bolo objavené náhodným prieskumníkom povahy Burchell v roku 1811, keď sa posadil na odpočinok na horúcej plošine v blízkosti hromady kameňov. Ukázalo sa, že to nie sú kamene, ale rastliny, ktoré sa podobajú na skaly a dokonca opakujú svoj vzor.

Nezvyčajné vlastnosti litov

Amazing LithopsZnáme pre všetkých, kaktusy sa nazývajú sukulentné rastliny, ktoré môžu trvať dlhú dobu bez vlhkosti, pretože ich časť tvorí sukulentné mäso, v ktorom sú veľké zásoby vody. Lithops patrí do rodiny aisov, čo znamená, že voda pre nich je smrteľná. Preto rastlina netoleruje ani kvapku vody na jej povrchu. V púštiach Južnej Afriky, Namíbie, Južnej Afriky a Bostanu sú prírodné lity.

Lithops kvitnúŽivé kamene litopusov rastú pri extrémnom nedostatku vlhkosti, ktorý nepresahuje 200 mm za rok. Teplota v púšti v lete dosahuje 50 . V takýchto podmienkach rastlina produkuje dva mäsité listy, od medzery medzi ktorými prichádza kvetina, ktorá sa v štruktúre označuje ako klinček. V období, keď je vzduch úplne suchý, kvety listy vyživujú rastlinu a postupne sa vzdajú svojich výživových zásob na dva nové listy, ktoré nahradia tie staré. Reprodukcia sa dosiahne, ak namiesto novej dvojice listov sa objavia dva.

Lithops mení listy a násobíNa fotografii sú pri výmene listov zreteľne viditeľné lípky. V procese rastu rastlina nadobúda farbu, aby zodpovedala okolitej prírode, napodobňuje. Navyše v prírode v nepriaznivom období môžu korene preniesť rastlinu do zeme, skryť ju.

Vytvorenie kamennej záhrady

Neobvyklý LithopsV kultúre majú živé kamene 37 odrôd. Klasifikácia zariadenia sa vykonáva:

  • na farbu plechových dosiek;
  • hĺbka rezu medzi listami;
  • farba kvetov a doba kvitnutia.

Pre milovníka bude ťažké najprv určiť nielen stupne “kameňov”, ale aj rozdiel medzi lýkopom a konopytom. Odlišujú sa v hĺbke rezu medzi listami. Podľa hĺbky rezu môžu mať rastliny malú dutinu v hornej časti a oddelenie listov od povrchu pôdy. Výška dvoch listov nad zemou nie je väčšia ako 5 cm, rovnako ako v sekcii. Pre milovníkov záujmu je farba a vzor na listoch, a tiež veľký, s jemnou vôňou, kvetina lithops. Kvetenstvo sa najprv otvorí niekoľko hodín denne, ale nakoniec prestane v noci zatvárať.

Chov a následná starostlivosť o rastliny v skleníku by mala byť čo najbližšie k prírodným podmienkam. Potom môžete získať kvety, semená a zdravé lietky.

Jemné kvety LithopsV prírode je koreň rastliny kľúčový a hlboko klesá. Ak chcete vytvoriť záhradu kameňov, musíte mať veľkú kapacitu, pretože sa rozšíri koreň. Odtoková vrstva by mala byť dostatočná na to, aby v blízkosti koreňa nedošlo k stagnácii vlhkosti. Top s malým štrkovým lôžkom. Substrát musí obsahovať rozdrobenú zem a piesok a piaty diel celkovej kompozície by mal byť hlina. Pred naplnením pôdy sa miska udržiava jeden deň v silnom roztoku manganistanu draselného.

S metódou reprodukcie osiva sú rastliny odolnejšie voči vonkajším faktorom. Semená lístkov sa udržujú pred výsadbou v slabom roztoku manganistanu cez noc. Zem je vyrovnaná a v malých záhyboch sa osivo položí na krátku vzdialenosť, aby sa semená nedotýkali. Prostredníctvom odvodnenia sa zem dodáva s vodou manganistanom draselným, nádoba pod sklom sa umiestni na teplé a svetlé miesto. Vyjadrené snímky sa ponorí iba o rok neskôr. Pri transplantácii sa vrchný obväz vykonáva s superfosfátom a korene sa narovnávajú v miske.

Starostlivosť o litomy je vytvorenie dobrého zimného osvetlenia, chladných teplôt, 10-12 stupňov a bez zavlažovania suchým vzduchom. Keď sú rastliny vegetované, zalievanie by malo byť mierne, nie je možné replantovať lípky často.

Z odrôd, ktoré sa často vyskytujú, sa niektoré pomerne ľahko prispôsobujú umelému chovu. Typy lípcov sú v kompilácii špeciálne pre takéto.Druhy Lithops

Veľký záujem medzi zberateľmi je spôsobený týmito druhmi, ako je krásny Litopes. Vytvára niekoľko párov žltohnedých listov a kvetenstvo biely, voňavý.Litopes krásneOddelená lípóza vytvára niekoľko párov listov z jedného koreňa. Farba listovej dosky je zelená, žltý kvet listuje bez vône z hlbokej štrbiny. Litopse rozdelené

Falošný Litope je dvojpodlažná rastlina s mramorovým vzorom na povrchu. Farba listov sa líši v závislosti od okolitej krajiny a môže byť od šedej až po ružovú s tmavým vzorom na povrchu.Pseudostratifikovaný LitopeKultivovať takú záhradu s kameňmi môže byť len veľmi trpezlivým amatérom, po celú dobu čaká na bezvýrazný rozvoj rastlín. Ale odmena bude kvitnúcim kvetom litipov.

Tipy pre starostlivosť o lithops v domácnosti – video