Kvitnúce záhradné muškátyRozsiahly rod pelarga zahŕňa viac ako štyri stovky druhov, ktoré rastú v prírode v mnohých častiach Európy, Ázie a Ameriky. Typy a odrody viacčlennej záhradnej pelargónie, ako na fotografii, sú nápadné v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách lístia, ale ich kvitnutie v porovnaní s odrodami miestnosti nemožno nazvať svieža. Kvetenstvo pozostáva v najlepšom prípade z dvojice korólov a ich gama je oveľa skromnejšia.

To však nebráni tomu, aby pestovatelia kvetov dali celú dušu záhradným pelargónom. Aká je krása týchto rastlín a aké druhy pelargónie sú pre majiteľov záhrad a domácich pozemkov najzaujímavejšie?

Jesenné lístie záhradné mušleMedzi dekoratívne kultúry pelargónie sú známe aj ich stabilita a nemilosrdnosť. Ak kompetentne zaobchádzate s výberom odrôd a druhov pelargónie, potom otvorené pracovné nenáročné púzdra si zachovajú svoje odvolanie za rôznych podmienok. Z desiatok pestovaných druhov sú určite rastliny, ktoré sa cítia skvelo na slnečnom trávniku alebo pod stromčekom stromov, pri rybníku, na alpskom kopci alebo pozdĺž parkovej cesty.

Okrem kvitnutia, odrôd celoročných záhradných pelargónie, ako na fotografii, prosím, pubescentné lístie, ktoré v jesenných dňoch začne trblietavé so všetkými farbami dúhy.

Geranium veľká koruna alebo balkánsky (Geranium macrorrhizum)

Kvitnúce veľké granátové muškátyHistória pestovania tohto druhu záhradného pelargónu sa začala v XVII storočí. Rastliny v prírode sa nachádzajú v horách Európy, našli uplatnenie v dizajne parkovacích miest. A dnes dlhodobé veľké korunované pelargónie je nenáročný druh pre záhradu, kvetinové záhony a obrubníky.

Geranium veľkoobjemové albumTento druh sa vyznačuje dlhým silným povrchom odrazom, ktorý vytvára nové rastliny. Výsledkom je, že pelargónie rýchlo rastie a vytvára husté záclony.

Päť alebo sedem prstové listy s priemerom 6 až 10 cm sú zdanlivo zúbkované pozdĺž okraja. Majú jasne zelenú farbu a viditeľnú hromadu. Kvety s priemerom do 3 cm sú zhromažďované v riedke kvetoch dáždnikov.

Farbenie korolov prevažne v červenkastých, ružových alebo purpurových odtieňoch, ale existujú aj odrodové odrody. Kvitnutie granátového granátu sa začína na začiatku leta a trvá asi mesiac.

Geranium himalájskej (Geranium himalayense)

Geranium himalayense GravetyeV prírode sa rastlina nachádza na úpätí Himalájí. Táto kultúra lúk bola použitá v kultúrnych výsadbách v druhej polovici XIX storočia.

Himalájske pelargónie trávne formy hustej výška Bush od 30 do 60 cm. To má päť prsty list tvoria veľké priemerom asi 10 cm. Stonky a listové dosky sú silne pubescentné. Kvety v porovnaní s inými odrodami záhradného pelargónu sú pomerne veľké. Corollas, umiestnený na dvojiciach stopiek, dosahuje veľkosť 4 centimetrov. Táto vlastnosť určuje druhý názov druhu záhradného pelargónie – veľkokvetý.

Farba kvety je prevažne modrastá alebo fialová. Na tomto pozadí sú jasne viditeľné kontrastné fialové žily. Kvitnutie začína v druhej polovici mája a trvá celé leto.

Geranium Himálajskej plénumDnes je početné kultúrne odrody himálajského pelargónu, sú tam aj kompaktné trpasličí formy, ktoré nepresahujú výšku 30 cm.

Obzvlášť dobre známa bola odroda herenayského plenu s dvojitými mäkkými kvetmi. Trvanie a intenzita kvitnutia je možné udržiavať pravidelným oddeľovaním vyblednutých kvetení.

Geranium krv-červená (Geranium sanguineum)

Známe pre európsku časť krajiny, Kaukaz a mnohé oblasti západnej Európy, druhy pelargónie sa pestujú v záhradách zo vzdialeného XVI. Storočia.

Kvitnúce geranium krv-červenáNázov rastliny je spôsobený zimujúcimi päťprstnými listami, ktoré na jeseň sú fialové alebo červené, čo dodáva príťažlivú lásku svetlým 60-centimetrovým kríkom tohto druhu záhradného pelargónie.

Geranium blood-red var. striatumStopky s červenými kvetmi, ktoré nie sú oveľa vyššie ako pôrod, takže sa zdá, že rastliny sú posiate kvetmi. Červené pelargónie sa cíti dobre v záhradách strednej kapely. Kvitne po celé letné obdobie, vytvára mnoho semien, ktoré ľahko dávajú semená. Mladé rastliny začnú kvitnúť už v nasledujúcom roku po vzniku a bez transplantácie na jednom mieste žijú až 15 rokov.

Pri konštrukcii obrubníkov je najzaujímavejším pelargínom krvavočervená variácia striatu, ktorá nepresahuje 15 cm na výšku, kvitne hojne a na jeseň oslavuje okrasné lístie.

Kvetina z pelargónie záhrada triedy AlbumAlbum odrody vyobrazené na fotografii záhradného pelargónu sa vyznačuje bielymi veľkými kvetmi a listnatými listami, ktoré sa na jeseň stávajú jasne žltou farbou.

Geranium nádherný (Geranium x magnificum)

Geranium nádherné v kveteKrásny hybridný druh záhradného pelargónu, ktorý vznikol pri prechode gruzínskych a plochých odrôd kŕdľov. Už dlhšie ako sto rokov slúžilo toto dlhoplantačné muško ako dekoráciu slnečných trávnikov, záhonov a iných miest.

Nevšimnite si Bush, ako na fotografii, pelargónie veľkolepé výšky 50 cm je jednoducho nemožné. Od začiatku leta sa kultúra začína kvitnúť a keš je pokrytý fialovými kvetmi obklopenými päťprvkovými listami. V jesenných dňoch bush nestráca dekoratívny vzhľad kvôli tým istým listom, ktoré sa zmenia na žlté, oranžové, víno-červené.

Hybridné druhy pelargónie nedávajú semená, takže je možné množiť rastliny iba vegetatívne.

Geranium les (Geranium sylvaticum)

Kvitnúce pelargónie v prírodeDomáca rastlina strednej kapely, ktorá sa vyskytuje v Európe a v ázijskej časti Ruska. Lesná pelargónia je pomerne veľký druh, tvoria trávnaté kríky až 80 cm vysoký.

Poloplné husto dospievajúce listy sú držané na vysoko vzpriatelných stopkách. Do konca augusta sa usadia, takže lesné pelargónie sa najlepšie vysádzajú v prostredí iných rastlín. Kvety sa odhaľujú v pároch, majú fialovú alebo fialovú farbu a ako kvitnutie sa výrazne mení odtieň chĺpkov. Kvitnutie v porovnaní s inými druhmi záhradných pelargónov je krátkodobé a trvá len tri týždne.

Lesná pelikánová albumLesné pelargónie bieleho albumu pestuje tieňové zákoutí záhrady vďaka dlhému sviežumu kvitnutiu a najvyššej výzdobe.

Lesný pelargón MayflowerSlávny druh lesného pelargónie Mayflower potešuje pestovateľa kvetov modrými farbami s ľahkým fialovým nádychom. Jadro kvetu je ľahšie ako hrany koruny. Kvitnutie je veľmi dlhé, od mája do augusta a bohaté.

Geranium pratense (Geranium pratense)

Lúkavá pelargóniaZvyčajne pre Európu a väčšinu ázijskej časti Ruska sa nachádza zariadenie 16. storočia, ktoré sa uplatňuje pri záhradníctve záhrad a parkov.

Meadow geranium je vysoká, dosahuje výšku 120 centimetrov. Pohybujúce sa o niečo vyššie ako pruhované sedemprsté vyrezávané listy. Ozdoba rastliny sa udržiava od apríla, kedy sa objavujú prvé listy a až do augusta, kedy krovy vyparujú. Kvitnúce lúčne pelargónie trvá asi mesiac a padá na vrchol leta.

Nezvyčajné kvety pelargónskej lúkyLúka pelargónie pre roky kultivácie v záhradách sa stala skutočne svetlou dekoratívnou kultúrou. Napríklad odroda celoročnej záhradnej pelargónie Flore Pleno, na snímke na snímke, s nádhernými semi-dvojitými kvetmi krásnych modro-modrých tónov.

Kvetinové kvety lúčneho pelargónuOkrem odrôd lúčneho pelargónu s rovnomernou farbou plátkov sa nachádzajú rastliny s pestrými koróliami. Príkladom je odroda Splish Splash s bielymi a modrými okvetnými lístkami.

Purple Haze viacročné záhradné pelargóniePurpurový opar, takzvané trvalé záhradné pelargónie, ktorého fotku zasiahnu ružovo-fialové kvety a tmavo purpurovo fialové vyrezávané lístie.

Zaujímavé fakty z histórie pelarga – video