v krajineKľudový výrast, výsadba a starostlivosť v otvorenom teréne, za ktorou sa, nie obzvlášť ťažko, môže stať vrcholom nudnej jesennej krajiny na vidieckom statku. Táto rastlina kvitne koncom leta a jesene, v čase, keď väčšina okrasných plodín dlho vybledla.

 Budlei – čo je?

budlea kveteBudlei patrí do rodiny Noricnikov. Jeho vlasťou je Ázia, Južná Afrika a Amerika. Názov závodu bol prijatý v mene botanikov Adam Badle.

V ľuďoch sa budlíka nazýva jesenným šeříkom za podobnosť tvaru jej kvetenstva s tradičným šeříkom. Kvety rastliny majú silnú medovú vôňu, ktorá priťahuje rôzne druhy hmyzu vrátane motýľov. Preto sa tento keň často nazýva motýľ alebo motýľový magnet.

biele kvety budleiPestovatelia kvetov vedia viac ako 100 druhov budlíkov, či už stálezelených a listnatých. Môže ísť o bylinné rastliny alebo kríky, ktoré niekedy dosahujú výšku 3 metre. Tvar, farba a veľkosť kvetenstva sú tiež veľmi rozmanité. Kvitnú rastliny dlho: od polovice neskorého leta až do neskorej jesene.

Na bush budle môžete vidieť súčasne otvorené kvetenstvo, iba vznikajúce púčiky a už viazané ovocie.

oranžové kvety budleiNapriek tomu, že rodná krajina rastliny je krajina s teplým podnebím, je tiež možné vyčleniť rozpočty a starostlivosť na otvorenom území v chladnejších oblastiach. Na zimu je potrebné zakryť púšte tak, aby pozemná časť zariadenia nebola ovplyvnená mrazom.

Ako šíriť puding

Reprodukcia pukov je možná dvoma spôsobmi. Každý z nich má právo používať.

Reprodukcia semenami

sadenice budlýchJe to veľmi namáhavá metóda. Semená je možné zakúpiť v špecializovanom obchode alebo zozbierať z neskorého jesene. Len to, či semená zozbierané vlastnými rukami budú závisieť od toho, či dospeli dostatočne dobre. Faktom je, že napr. Pristátie buduly a starostlivosť v Sibíri v otvorenom priestore za ním je možné. Ale čas na dozrievanie semien v chladnom prostredí nestačí. Preto je lepšie uprednostňovať zakúpené semená.

Related  Bežné ochorenia a spôsoby ich kontroly

Pôda používaná na siatie musí mať neutrálnu kyslosť. Semená, pretože sú veľmi malé, sa lepšie miešajú s pieskom. Oni sú vysiate na voľnej zemi a mierne lisované. Kontajner je pokrytý filmom alebo sklom. Zavlažovanie sa vykonáva pomocou striekacej pištole. Kontajner je umiestnený na teplom a svetlom mieste.

Rastlinný materiál by mal byť pravidelne vetraný a navlhčený. Prvé výstrely sa objavujú v deň 14-21. V štádiu vzhľadu 3-4 listy sadeníc sa ponorí do samostatných hrncov. Iba pri nástupe pretrvávajúceho tepla na jar začne pristátie a starostlivosť o buduli v zemi v prírode.

Reprodukcia pomocou odrezkov

stonka budlei pre reprodukciuNa rozmnožovanie pomocou výrezov môžete použiť mladé jarné výhonky dlhé 15-20 cm alebo nakrájané na jeseň, zubaté vetvičky. Na odrezky sa odstránia spodné puky a spracuje sa rastový stimulátor. Pružiny sú v zemi uložené na 3-5 cm a pokryté filmom. Zakorenenie sa uskutočňuje dva mesiace. Film sa odstráni až po výskyte nových výhonkov.

Bez ohľadu na to, akú metódu násobenia rastlín vyberiete, je lepšie vyrábať prvé štádiá klíčenia a zakoreňovania doma. Vysádzanie a starostlivosť o otvorený priestor na otvorenom priestranstve je možné len po nástupe tepla.

Vlastnosti výsadby a starostlivosti o buduli

slnečné miesto pristátia budleVýber lokalít pre vylodenie kríkov budley by mal byť slnečný a chránený pred silným vetrom a prievanom.

Pôda uprednostňuje pôdu vlhkú a dobre oplodnenú.

mladý Bush budleiVzdialenosť medzi kríkmi budleigh by mala byť pomerne veľká (približne 1-1,5 metra), pretože rastlina rastie rýchlo.

Pri výsadbe a opustení na otvorenom teréne musí byť pupen pravidelne odrezaný. V prvom roku po výsadbe sa mladé výhonky krátia na polovicu. V nasledujúcom roku ostré stonky sú prerezané. Odporúča sa, aby opustili dve obličky.

Prerezávanie nielenže pomáha vytvoriť ker v požadovanom tvare, prispieva k dlhšej životnosti rastliny a stimuluje aktívny kvitnutie.

Zimné kríky budle

bush budlei po zimeAk chcete získať elegantný kvitnúce Bush, nestačí vám poskytnúť pohodlnejšie pristátie a starostlivosť v teréne. Zimovanie v teple je hlavnou podmienkou pre dobrý rast a bujnú kvitnutie. Budlei je veľmi náročný na zimné podmienky, pretože vo svojom rodnom svite nemá prakticky žiaden vážny mraz. V klimatických podmienkach centrálneho pásu sa suchá časť tejto južnej rastliny (ak nie je pokrytá) úplne zamrzne v zime. Iba korene, ktoré sú skryté v zemi, zostávajú nažive, schopné poskytnúť nový rast na jar za výhodných podmienok.

Related  Tajomstvo bezchybnej krajiny je jalovcová skala

Aby bolo možné obdivovať farby púčiky na jeseň, výsadba a ošetrovanie na predmestí predpokladá vytvorenie špeciálnych podmienok pre zimovanie. Približne od konca júla je potrebné zastaviť akékoľvek ďalšie hnojenie rastliny vrátane mulčovania kmeňov s kompostom. Taktiež sa neodporúča používať popol a iné hnojivá z tohto obdobia. Toto je potrebné, aby sa závod pripravil na zimu.

budleya v hrnciSignál na skutočnosť, že rastlina je čas na pokrytie, slúžiť, začala čierne listy. Stáva sa to väčšinou v októbri alebo novembri. Ak chcete zakryť Bush, mali by ste zvoliť suchý, slnečný deň. Prístrešok by mal byť postavený v nasledujúcom poradí:

  1. Posypte kefu so suchou zeminou na úroveň tretej obličky.
  2. Vystrihnúť vyčnievajúce stonky a nechať vetvičky asi 20 cm dlhé.
  3. Zakryte krík vetvou.
  4. Zakryť štruktúru na vrchole veľkej drevenej krabice.
  5. V hornej časti schránky položte striešku alebo bridlicu na ochranu prístrešku pred dažďom.

Pre bezpečné zimovanie domu musí byť dostatok vzduchu v útulku. Preto sú fólia a piliny nevhodné na izoláciu. Pod nimi môžu byť zlomené vetvy rastliny, rovnako ako ich korene.

Konštrukcia zimných prístreškov umožňuje pestovať a starať sa v otvorenom priestore buduly v Uraloch a dokonca aj na Sibíri. V týchto regiónoch so studenými zimami je udržanie zariadenia oveľa zložitejšie, ale napriek tomu je to možné. Najdôležitejšie je čakať na silné jarné teplo bez mrazu a až potom otvorte krov. Je to aj sneh, ktorý pomáha prežitiť tepelne milujúcu rastlinu dobre. Zachováva teplo dobre vo vnútri prístrešku.

Pestovanie budleju v nezvyčajných podmienkach v dôsledku jeho ťažkých podmienok je nevyhnutné vsadiť na divoké rastliny pestované zo semien. Semená tiež je žiaduce, aby boli zhromaždené z kríkov pestovaných v strednom pásme a nie v horúcich krajinách. Táto skutočnosť v kombinácii s náležitou starostlivosťou a správnou organizáciou zimovania vám pomôže vytvoriť na záplete nádhernú exotickú rastlinu.

Related  Úžasné odrody thuja zložené obsadia dôstojné miesto v prímestskej oblasti

Pestovanie Budley zo semien – video