plávajúce vŕba vo voľnej prírodePlávajúce vrba je veľký strom, ktorý sa často nachádza v blízkosti riek a vodných plôch v miernom podnebí. Pri posudzovaní skutočnosti, že rastlina sa cíti výborne vo voľnej prírode a toleruje teplo a mráz, nebude ťažké sa o ňu starať doma. Willow vyzerá skvelo v parkoch, rekreačných oblastiach alebo dokonca na nádvorí domu.

Strom môže vyrastať až 25 metrov a žiť 100 rokov.

Aké sú druhy vŕby?

vŕba v parku pri rybníkuPlávajúce vrba v dizajne krajiny je nezvyčajným rozhodnutím. Medzi druhmi vŕbových stromov nájdete plnohodnotné stromy so silným kmeňom a dekoratívne kríky. Odrody sú odlišné, pretože sú prispôsobené na život v rôznych klimatických podmienkach:

 1. Biela vŕba je strom, ktorého výška môže dosiahnuť 25 m. Životnosť odrody je asi 100 rokov. Biela vŕba sa volá, pretože zo spodnej strany sú listy lakované vo svetlej farbe. Rastlina sa cíti dobre na brehoch riek a nádrží, môže byť tiež vysadená v blízkosti umelého rybníka.
 2. Plávajúca biela vŕba má aj nezvyčajnú farbu, ale líši sa tvarom koruny. Jeho vetvy sú dlhé, pružné, spadnuté na zem. Kôra stromu má bohatý žltý nádych.
 3. Babylonská vŕba má aj plačúcu korunu. Vo výške môže dosiahnuť 15 m a viac, životnosť je asi 100 rokov. Listy sú ľahké, ale bez striebristého sfarbenia. Strom rýchlo rastie a dosahuje svoj vrchol. Najpohodlnejšie podmienky pre jeho život sú dobre osvetlené brehy nádrží.
 4. Chvostná trpasličí vŕba je ker, ktorý nepresahuje 2 metre. Jeho listy sú odlišné od tých, ktoré rastú na bežnej vŕbovej vode – zaoblené a pokryté ľahkým chmýřom. Táto rastlina môže tvoriť korunu neobvyklého tvaru, pretože výhonky sú silné a vyrastajú. Bush ľahko toleruje zimné mrazy, uprednostňuje rast na vlhkej pôde.
 5. Koža vrba – druh stromu, ktorý je často vysadený v parkoch a rekreačných oblastiach. Výhonky smerujú nadol a na nich rastú malé listy okrúhleho tvaru. Kvitnú sa na jar, počas tohto obdobia sa strom rozširuje sladkú medovú arómu.

Related  Druhy pomarančov, ktoré sa používajú na zdobenie domácich pozemkov

Existujú aj iné odrody takého stromu ako vrčiaca vrba. Môžu mať úplne odlišné vzhľad, ale všetky patria do rodiny vŕby. Sú to nielen veľké stromy s vetvami k zemi, ale aj malé kríky s neobvyklým tvarom listov. Pri správnej starostlivosti a napájaní vŕba rýchlo rastie a rezaním je možné na ňom vytvoriť korunu požadovaného tvaru.

Pravidlá výsadby a starostlivosti

úžasná biela vŕbaNie je ťažké sa starať o dekoratívnu vrchnú vŕba. Jediné, čo stojí za to venovať pozornosť, je zloženie pôdy a jej obsah vlhkosti. V prírodných podmienkach strom vyrastie na piesočnatých alebo piesočnatých plochách a stále získava potrebné množstvo vody z nádrže. Ak vyradíte vŕbu z prirodzených zdrojov vlhkosti (rybníka alebo rieky), budete ju musieť neustále napojovať. V suchých, horúcich letných dňoch bude vhodné posypať listy.

Zariadenie nepotrebuje ďalšie hnojenie. Dokonale sa prispôsobuje teplotným zmenám a toleruje teplo aj mráz. Môžete však pravidelne hnojiť pôdu organickými hnojivami – humusom alebo kompostom.

Najviac pohodlné je plávajúce vŕba rastú na trvalo vlhkej pôde. Rastú rýchlejšie, ak je podzemná voda vysoká.

Reprodukcia vŕby

plačú kožu vrbaV prírodných podmienkach sa strom rozmnožuje semenami, doma, odrezky alebo sadenice. Rezy zozbierané na jar alebo na jeseň sú vhodné pre stredné časti mladých konárov, ktoré nie sú staršie ako 2 roky. Potom musia byť pripravené na pestovanie:

 • optimálna dĺžka odrezkov je od 20 do 30 cm;
 • vysadené v pôde v skleníku alebo inej teplej miestnosti;
 • kým sa sadenice nie sú silné a pripravené na transplantáciu, často by sa mali napojiť, oplodniť a uvoľniť okolo zeme;
 • mladé stromy nie sú vysadené na ulici v prvom roku, musia stráviť prvú zimu v horúčave.

Výsadba plávajúcej vŕby na otvorenom teréne vzniká na jar, keď sa sneh úplne roztopil. Do tejto doby bude mladý strom musieť úplne tvoriť koreňový systém. Môžete ho tiež spustiť na jeseň, keď šťava už vyčerpala. V takom prípade musí byť pôda pokrytá listami alebo slamou, a strom samotný s lapnikom.

vetvy a listy plávajúcej vŕbyV zeme je potrebné kopať plytkú jamku (do hĺbky 60 cm). Počas výsadby by mal byť strom oplodnený, aby sa rýchlo zakorenil. Dolná tretina jamy je naplnená zmesou pôdy, rašeliny a humusu a zvyšný objem je naplnený zeminou. Pôda je zasadená na sadenice takým spôsobom, že tvorí kopcovitú plochu, okolo ktorej bude vyblokovanie na zavlažovanie. Po vysadení sa do závodu naleje 2 vedrá. Trpasličí vŕba nie je menej odolná voči meniacim sa poveternostným podmienkam ako plný strom.

Ak je sadenica vysoká a nestabilná, bude to vyžadovať ďalšiu podporu. Vedľa neho postavte kolík a mladý strom je voľne fixovaný lanom.

Pestovanie na stonke

vŕba na stonkePlávajúce vrba na stonke bude ornamentom akejkoľvek záhrady. Stlačené stromy sa nazývajú stromy, v ktorých sa dekoratívna koruna, vlastná alebo vrúbľovaná, odchyľuje od priameho kmeňa bez konárov (v skutočnosti stopky). Na tieto účely je vhodná odroda, akou je napríklad koza. Môže byť štepený na stonke, ale existuje ďalší spôsob, ako ho rozmnožiť originál:

 • po pristátí si vyberte silný a silný únik a pevne ho pripevnite k podpore;
 • Ako stonka rastie, kmeň je zviazaný vyššie, takže roste vzpriamene a nemá vetve;
 • bočné výhonky v lete musia byť skrátené o tretinu, aby sa živiny dostali do hlavného kmeňa a rastú silnejšie;
 • na jeseň sa zostávajúce časti výhonkov úplne odstránia, takže konope je dlhé 0,5 cm.

Related  Zasadenie zimolez jedlé v krajine a starostlivosť o rastliny

Keď doraz dosiahne požadovanú výšku, podložka sa odstráni. Ďalším krokom je vytvorenie jednotnej silnej koruny, ktorá padne smerom nadol. Ak to chcete urobiť, postačí ho orezávať tak, aby všetky vetvy rástli späť. Ich konce sú ošklbané a výhonky začínajú dať nové vetvy.

vŕba pri rybníku pri chateNa fotografii plačivá vrba, pestovaná na stonke, vyzerá originálne. Ako zamestnanci môžete použiť iné stromy so vzpriamenými odrodami a zaštepenie kozieho vŕby ako dekoratívnu korunu. Najprv je potrebné vysadiť stonku, aby sa v čase očkovania podarilo silnejšie a zakoreniť. Postup je najlepšie vykonať na konci jari alebo na začiatku leta. Keď je pripravený na očkovanie, na jeho vrchole sa vytvorí štrbina, do ktorej bude zasadená vŕba vŕby. Zvyčajne sa dobre darí, ak sú na jar očkované. Výsledkom je, že strom roste hladko a vysoko zospodu a na jeho vrchole je plačúca koruna.

Predtým, ako si na záhrade položíte nový strom, mali by ste si prečítať popis plávajúcej vŕby a uistiť sa, že klimatické podmienky sú pre ňu vhodné. Neponúvajte ho na miestach, kde je stôl podzemnej vody nízky, pretože bude musieť vyrábať denne zalievanie. Ak je to možné, vyberte miesta v blízkosti prírodných alebo umelých vodných plôch. Výsadba mladých stromov nie je ťažké ani pre začínajúceho záhradníka, ale príprava odrezkov môže byť predĺžená. Najlepším riešením je kúpiť mladé sadenice pripravené na pestovanie vo veku 1 alebo 2 roky, ktoré už majú koreňový systém. S náležitou starostlivosťou a vhodnými podmienkami strom bude žiť aspoň 100 rokov.

Willow plač v krajine design – video