Yucca vláknitý v prírodeSkúsenosti s pestovaním juky v Rusku majú viac ako sto rokov. Ale ak sa na konci pretekov XIX storočia zdobí parky paláca, dnes výsadbu a starostlivosť o juka, na snímke, ktorý sa konal aj v dvorcoch a mestských parkov.

Rastlina, prirodzene sa vyskytujúca v subtropickej a tropickej zóne amerického kontinentu, so všetkým exotikou vzhľadu, nebola taká rozmarná. Jukka, ktorá sa zvyčajne vyprázdňovala prudkými teplotnými poklesmi, sa dokázala aklimatizovať aj v strednom páse. Je pravda, že pri prechode len nepatrných mrazov na otvorenom teréne rastliny potrebujú dobrý zimný kryt. A v južných oblastiach krajiny sú často pestované bez akýchkoľvek obmedzení. Dva typy sú vhodné na pestovanie a starostlivosť o juku na otvorenom teréne. Táto vláknitá yuka, pomenovaná tak kvôli dlhým vláknam visiacim od okraja tvrdého listov, a yucca je slávna. Prvý druh prevažuje v ruských plantážach, pretože sa vyznačuje vyššou zimnou odolnosťou.

Yucca záhradaVeľká stálezelená rastlina je ľahko rozpoznateľná ostrými, kopijovitými listami, ktoré tvoria hustú ružicu. So šírkou dĺžke jednej vrstve 3-6 cm, môže dosiahnuť 50-70 cm. Vzhľadom k tomu, spodného radu listy vädnú a zasyhaya SAG, tvoriaci akúsi sukňu okolo kufra. Ak je záhradná yucka v dobrých podmienkach, nezmrazuje a netrpí nadmerným namočením, kvitne ročne. Výkonné až 1,5-2 metrové stopky nemožno prehliadať. A keď sa otvoria od 80 do 150 bielej, žltkastých alebo ružových zvoncov s priemerom do 6 cm, pohľad na yuku zasiahne predstavivosť každého záhradníka.

Ako pestovať juka?

Uprednostňuje slnečné a priestranné miesto

Yucca je nenáročná a vytrvalá. Nebojí sucho, teplo a vietor, hlavným nepriateľom závodu je nadmerné namáčanie a ťažké pôdy, kde hrozí riziko stagnácie vlhkosti.

Pre zjednodušenie starostlivosti o záhradnú juhu, na fotografii, výsadba sa vykonáva na dobre vetranom, slnečnom mieste. Pri výbere stránky pre exotickú krásu by ste sa mali vyhnúť nížinám a rohom záhrady s hustým tieňom. Dlhý pobyt penumbry ponecháva značku na vonkajší vzhľad kultúry. Listy stratia svoju bývalú hustotu, kmeň je roztiahnutý. V dôsledku toho rastlina vyzerá dosť nepríjemne, aj keď dostáva celú starostlivosť.

Related  Tráva pre trávnik: odrody a vlastnosti výberu

Zloženie pôdy v juku nemá žiadne osobitné požiadavky. Hlavná vec je, že korene získajú dostatok vzduchu a voda neostáva v zemi. Preto, pred výsadbou juky, v oblastiach s hustým černozemom alebo hlinkou sa k podkladu doplní piesok na plnenie jamy. Na dne je potrebná drenážna vrstva a na substrát sa pridáva humus, najmä na chudobných pôdach.

Napriek nenáročnej kultúre nemožno po vylodení juky na otvorenom priestranstve urobiť bez starostlivosti.

Ako sa starať o kvet na záhrade yucca?

Po výsadbe, rastliny potrebujú byť veľmi mierne zalievanie, sanitárne spracovanie, je odstrániť opadané lístie a zvädnuté stonky, vzácne hnojenie a prerezávanie.

Zalievanie sa vykonáva koreňov tak, aby nedošlo k vyplneniu výstup jadra, ako dlho tu zostať, voda je hlavnou príčinou rozpadu koruny a potrebe drastické prerezávanie yucca.

Zvláštnosť štruktúry listov yucca je vláknitáZvyčajne je záhradná yucca zriedka postihnutá škodcami alebo chorobami as dobrým prístreškom dobrej zimy aj v moskovskom regióne. Na korene rastlín, aby sa aktívne dýchať, zatiaľ čo zostane pod husté ružice vlhkosti nespôsobuje hnitiu spodné listy a korene, priestor pod yucca záhrade pravidelne uvoľní, súčasne odstránenie buriny vegetácie a opadu dosku.

Ak je miesto pre kultúru pôvodne zvolené nesprávne, zariadenie do troch rokov môže byť prevedené na inú vhodnejšiu lokalitu.

Ako transplantovať yucca? Hoci rastlina patrí k stálezeleným plodinám, jej biologické procesy zomierajú na zimu a nové vegetačné obdobie sa začína až na jar. Táto doba a použitie na transplantáciu záhradnej yucca, starostlivosť o ktorú v takejto situácii je komplikovaná niekedy bolestivou závislosťou na novom mieste pobytu. Pri prenášaní kríkov je dôležité pokúsiť sa zachovať celý koreňový systém rastliny a neumožniť jeho vyschnutie. Na tento účel sa počas transplantácie používajú akékoľvek prostriedky na mierne navlhčenie koreňov vyťažených rastlín.

Baby juka záhradaTransplantované vzorky nie sú kŕmené asi mesiac, a zvyšok juka v záhrade je potrebné hnojiť na jar a potom v lete, pred kvetom a po zavädnutí kvetenstvo.

Po 3 až 4 rokoch bude rastlina vychutnávať jej kvitnutieZa 3-4 roky prvýkrát kvitne yucca a kŕmna kvitnutie zachováva svoj dekoratívny tvar asi mesiac. Podpory sily rastliny pomôžu pri obliekaní komplexných zlúčenín s prevahou dusíka. Hnojivo sa zastaví mesiac pred pádom jesene. To umožní jukke pripraviť sa na zimu a úspešne prežiť mrazy.

Related  Foto a popis bežných druhov a odrôd vŕtacích listov

Prístrešok na záhradnú juku na zimu

Klesajúci na jeseň alebo na jar náhle zasnežené rastliny sa prenášajú bez straty, hlavnou vecou je to, že sa roztopí počas niekoľkých dní. Ale stabilné chladné a zasnežené zimy pre záhradnú yucku sú smrteľne nebezpečné.

Po prvé, bod mrazu ovplyvňuje rastový bod v jadre ruže a potom vegetatívny koreňový systém. Zabezpečenie kultúry pomáha skrývať rám, čo predstavuje veľkú krabicu vo výške s dospelými rastlinami.

Než zakryjete lístie, je yucca zdvihnutá a pevne zabalená do trvanlivého povrazu. Potom zhora je rastlina pokrytá krabicou a sypaná bohato s lapnika alebo padlými listami. Celá konštrukcia je obalená krycím materiálom a upevnená lepiacou páskou. Kontrola stability konštrukcie. V tejto podobe rastlina bez problémov strávi zimu, obzvlášť to bude pohodlné pod vrstvou snehu.

V teplých regiónoch juka nie je chránená pred zimouOdstráňte rám a odstráňte listy príchodom stabilných pozitívnych teplôt. Ak oneskorenie s “uvoľnením väzňa” hrozí nebezpečenstvo vzniku plesní a prela v dôsledku aktivácie dýchania a začiatku vegetácie rastliny v uzavretom priestore.

Ako šíriť juka?

Oddelenie detí na reprodukciuHoci s príslušnou starostlivosťou po výsadbe, záhradná yucca, ako na fotografii, kvitne, nebude možné čakať na svoje semená v strednej kapele. Ako šíriť juku pestovanú v záhrade? Ak chcete získať mladé nezávislé rastliny, existuje niekoľko spôsobov. Najčastejším používaním sú dcérske zásuvky, ktoré tvoria základy dospelého Bush. Je lepšie prijímať vrstvy s už vyvinutým vlastným koreňovým systémom. To urýchli aklimatizáciu a umožní rastlinám rýchlo sa rozvíjať na novom mieste.

Dcérske výstupy sú pri transplantácii záhradnej yucky ľahko oddelené, starostlivosť o ne sa nelíši od toho, čo získajú ostatné rastliny. V tomto prípade nezabúdajte, že miesta plátkov sú najviac náchylné na všetky druhy infekcií a napadnutia škodcami. Preto sú mierne vysušené a posypané drveným uhlím alebo škoricovým práškom.

Pri transplantácii jarnej zdravých silných koreňov možno rezať niekoľko rezne v dĺžke od 5 do 10 cm. Boli spracuje s aktívnym uhlím, a zasadil do teplichke mierne prisypaya vlhký piesok a zmes rašeliny. Tvorba výhonkov sa v tomto prípade vyskytuje na úkor spánku.

Related  Pestovanie a starostlivosť o pestovanie v rôznych regiónoch krajiny

Ďalšou metódou, ktorá umožňuje nielen oživenie rastliny, ktorá sa rozrástla a stratila jej kompaktnosť, ale aj množenie exotickým hosťom, je prerezávanie. Ako urobiť yucca viac načechraný a získať kvalitný sadivový materiál?

Ako odstrániť yucca?

Najlepšie je prerezávať rastliny prerezané na jar, keď je uvoľnené iba zo zimného úkrytu. Vzhľadom k tomu, yucca má len jeden rastový bod, potom odrezanie stonky, záhradník úplne zastaví svoj vertikálny vývoj. A napriek tomu život kvetu neprestane, pľuzgiere spiace na stonke sa zobudia a dajú niekoľko nových rozet.

Prerezávanie je skvelý spôsob, ako omladiť kvet, získať robustné sadenice zo záhradnej juky a tiež zachrániť vzorky zasiahnuté hnilobou alebo mrazom.

Prerezávanie juky pre reprodukciuPred rezaním yucca, niekoľko dní pred operáciou, sa rastlina napojila. Rez je vyrobený s veľmi ostrým čistým nožom tak, aby:

  • na jeho mieste neboli žiadne stonky stonky, poškodenie alebo exfoliácia kôry;
  • klesol o 8 – 10 cm pod líniu rastu listov.

Keď miesta výsekov trochu vyschnú, sú na peci, aj na vrchu ošetrené fungicídom a práškom z dreveného uhlia.

VPo orezaní juky sa konope môže zakryť záhradníctvom, čo poskytne dlhodobú ochranu na záhrade.

Na staré rastliny pokryté z horiaceho slnka sa po 2-3 týždňoch objavia nové výhonky. Ak je jukka silná, 3 až 5 obličiek zostáva na pni. Malé kópie nemôžu podporiť rast viac ako dvoch mladých vrcholov.

Starý vrchol nie je vyhodený, ale používa sa na výsadbu záhradnej yucky, ktorej starostlivosť sa veľmi líši od situácie, keď sú dcérske zásuvky prenesené na zem. Predtým však musí byť sadenica zakorenené. Najlepšie je to urobiť v skleníku, uistite sa, že sa netvorí kondenzácia a že pieskový substrát má mierny obsah vlhkosti.

Yucca vlákno – video