moderné vertikálne kvetinové lôžkoFráza “vertikálne posteľ” znie trochu neobvyklé. Ale ak ste pochopili funkcie slová sa získavajú na popularite, nepochybujem o tom, nové obzory otvoriť ekologizácii svoje majetky pred každým záhradníka, pretože zvislé lôžok pochopiť rôzne vytiahnuť štruktúr: oblúky, stĺpy a nástennými maľbami rastlín, obrazoviek a pyramíd.

Pôvodne z Babylonu

Dnes, vertikálne záhony – to je skutočný trend v dizajne záhrady, ocenené a majitelia malých pozemkov, kde každý meter počíta, priestranné stavby a dokonca domy. Neobvyklý pohľad na terénne úpravy vám umožní zariadiť skutočnú záhradu, kde je miesto, možno na kvetináči.

Nepoužívajte vertikálne záhradníctvo niečo nové. Babylončania sa stali známymi svojimi závesnými záhradami pred dvoma tisíckami rokmi. A druhé narodenie nezvyčajného spôsobu zdobenia vesmírnych záhradníkov vďačí skutočným asketikom vertikálnych záhrad Patrick Blanc. Francúzsky špecialista na dizajn záhrad sa stal slávnym vďaka takým obytným domom, ako je toto múzeum v Paríži.

Fotografie vertikálnych kvetinových záhonov od tohto majstra jednoducho ohromujú fantáziu a zdá sa, že vytvoriť taký obyčajný záhradný pozemok, len málo na pleci. Toto stanovisko je však hlboko chybné. Ak chcete vybaviť, nechajte taký veľkolepý, ale rovnako krásny kvetinový záhon pod každou mocou, a to najmä preto, že táto záležitosť je jednoduchá a nevyžaduje špeciálne výdavky.

Ako vytvoriť vertikálne kvetinové záhony v krajine?

Okrem steny vertikálnych kvetinových záhonov existuje mnoho možností pre ich inštaláciu a na pôdu. Takéto kvetinové záhony zaberajú málo miesta a môžu sa stať jasným prvkom výzdoby akejkoľvek záhrady, zakryť nevzhľadné miesto, zamaskovať múr alebo plot.

varianty vertikálnych lôžok

Výhody vertikálnych záhonov:

 • Rôznorodosť formulárov a ich kompaktnosť vám umožňuje zelenú balkón.
 • Jednoduchosť zariadenia a starostlivosť.
 • Izolácia z úrovne pôdy bráni prístupu rastlín mnohým škodcom.

nevýhody:

 • Vzhľadom na malé množstvo pôdy, rastliny potrebujú pravidelné kŕmenie.
 • Takéto vysádzanie často zamrzne, takže konštrukcia by mala byť izolovaná, vyčistená na zimu v teple alebo zasadená na vertikálne kvetinové záhony rezistentné na ročné obdobia.
 • Vertikálne výsadby vyžadujú časté zavlažovanie.

Related  Pestujeme salvia zo semien na záhradné postele

Nedostatok vlhkosti môžete zabrániť dvoma spôsobmi:

 1. hydrogél, ktorý sa zavádza do pôdy, kde sú rastliny vysadené.
 2. zariadenie na kvapkanie zavlažovania. To je najefektívnejší spôsob, ale kvôli vysokým nákladom je oprávnený iba na veľké objekty.

Vertikálne záhony z fliaš

vertikálne kvetinové lôžko z plastových fliašJeden z najpopulárnejších a demokratických spôsobov zariadenia spočíva v použití jednoduchých plastových fliaš. Pred začatím procesu vytvárania kvetinových záhonov, fľaše by mali byť dôkladne umyť a odstráňte z nich všetky štítky a pokrývajú voľne zabalené do vzhľadu nadmernej vlhkosti, mohlo by to vypustiť cez vypúšťací otvor improvizované.

 • Pripravená fľaša sa rozreže na polovicu.
 • Na hornej strane fľaše urobte lano alebo drôtené upevnenie.
 • V hornej časti s vekom je naplnená pripravená pôda a vysadené sadenice.
 • Plastová nádoba s rastlinou je umiestnená na spodnej časti fľaše a konštrukcia je pripevnená k povrchu, ktorý má byť ozdobený.

zvislé lôžko fliašPodobne, z akýchkoľvek hrncov, plechoviek, iných domácich kontajnerov a samozrejme aj z fliaš, je ľahké vytvoriť vertikálne záhonové rastliny s vlastnými rukami a rozmiestniť akúkoľvek vertikálnu rovinu bez akýchkoľvek mimoriadnych nákladov.

Je pravda, že pri takom dizajne je lepšie robiť otvory z odtoku vody. A ak je to potrebné, také neobvyklé nádoby môžu byť natreté akrylovými alebo aerosolovými farbami.

Zhotovenie vertikálneho kvetinového závesu z PVC trubiek

Takéto kvetinové záhony sú vhodné na pestovanie veľmi proliferujúcich kvetinárskych rastlín, napríklad petúnie alebo nasturcia. A ak je to potrebné, na týchto stĺpcoch rastú jahody a mnohé zelené plodiny.

 • Štruktúra sa skladá z dvoch plastových rúrok s vyvŕtanými otvormi, vonkajšieho potrubného sadeníka a prostredníctvom vnútorného zásobovania vlhkosťou a hnojivami.
 • Napájacie potrubie je najlepšie zabalené vreckom alebo netkaným materiálom a jeho spodný koniec je pevne uzavretý fóliou alebo páskou.
 • Je dôležité starostlivo štruktúrovať konštrukciu vo vzpriamenej polohe.
 • Vo vnútri vonkajšieho potrubia je umiestnená zavlažovanie, vo vnútornom priestore je najprv naplnená malá hlinka a potom je pôda primárna.
 • Rastliny sú zasadené do otvorov na vonkajšej rúre.

Related  Zázrak s červenými vetvami – vrba fialová

Pôvodný kvetný stĺp môže byť konštruovaný z vystužujúcej siete vystuženej v hrnci, z plastovej fólie alebo z hustého vrecka na zber odpadu.

Vertikálne kvetinové dno z PVC

Pôvodná vertikálna záhonová kvetináč

kvetinové lôžkoNa pestovanie jednoročných kvetov je ideálne vhodné ideálne kvetinové záhony s kvetináčmi alebo inými nádobami.

Nádrže sú na vystuženej základni naskrutkované drenážnym otvorom v rozloženom poradí.

Vertikálne kvetinové lôžko z tašky

Táto možnosť bude vyžadovať minimálnu investíciu a čas na usporiadanie záhonov.

 • Do hustého vreca šiť silné rukoväte alebo iné upevňovacie prvky a naplniť nádrž živinami.
 • Na jednej strane sa vyrábajú odrezky na výsadbu sadeníc vo vzdialenosti približne 20 cm.
 • Taška je zavesená na trvalom mieste a rastliny sa vysádzajú.

Pre spoľahlivosť dizajnu vo vnútri vrecka môžete vytvoriť vložku z fólie a po naplnení vrecka so zemou ju stlačiť tak, aby sa zem nezasadila na dno.

Zhotovením vertikálneho záhonu vlastnými rukami namiesto vrecka môžete napríklad vziať staré z módnych tašiek.

Obývacia stena môže byť postavená pomocou netkanej textílie s vreckami, ktoré sú na ňom prišité.

Z vrecka vytvorte zvislé kvetinové lôžkoFoto z hotového vertikálneho kvetinového záhonu z tašky

Kvetinová clona rúr

Krásne zelené obrazovky sa získavajú z horizontálne vystužených odtokových potrubí alebo vykurovacích potrubí. Prvé sú vybavené bočnými zátkami a silným rámom, zatiaľ čo v druhej jamke sú vyvŕtané rastliny.

Vertikálne záhony potrubia fotografie

Vertikálne kvetinové lôžko potrubia

Vertikálny koberec pneumatík pre automobily

pneumatíkVytvorte vertikálne kvetinové záhony vo vidieckom dome ľahko a zo starých pneumatík. Konštrukcia nepotrebuje ďalší rám a rôzne spôsoby usporiadania pneumatík umožňujú vytvárať záhony všetkých tvarov a veľkostí. A skryť nevzhľadné čierne gumy, pneumatiky maľovať neškodný akryl.

Balkón na balkón starých paliet

z palet
Ide o originálne štýlové riešenie pre zdobenie každého balkóna, altánu alebo terasy.

 • Ako základ sú vhodné nepotrebné palety, drevené alebo plastové boxy.
 • Na zadnej strane škatule je pripevnená sieť, ktorá je zhutnená slabou alebo netkaným materiálom.
 • Nádoba je naplnená pôdou, do ktorej sa vysádzajú sadenice alebo semená.

Related  Ozdobte krajinu pred oknom pomôže dekoratívne jablone Nedzwiecki

Tipy pre vytvorenie vertikálneho záhonu

Zber rastlín pre vertikálne kvetinové záhony je dôležité si uvedomiť, že každá z nich dostane trochu výživnú pôdu.

Všetky druhy musia mať blízke životné podmienky. A je lepšie dať prednosť nenáročným rastlinám s dobrou schopnosťou ustúpiť. Môže ísť o alpské kvety, brečtanu a výhonky, mechy a čistiace prostriedky.

Video – vertikálne záhony