Malé ošípané na statkuÚčinnosť produkcie ošípaných závisí od správneho kŕmenia prasiatok od 1 do 6 mesiacov. Prvý mesiac dojčenia narastie do materského mlieka o 8-10 kg. V priebehu tohto obdobia prasiatka nasávajú maternicu a od piateho dňa sa pokúšajú s výplachmi do podávača s minerálnymi doplnkami. Zvýšené prasiatka z materského mlieka nestačia, kŕmenie sa vyžaduje.

Doba dojčenia prasiatok

Semiačka s prasiatkamiKaždé obdobie kŕmenia je spôsobené schopnosťou tráviaceho traktu dieťaťa trápiť krmivo. Na konci obdobia dojčenia v žalúdku mesačných prasiatok sa začína vyrábať kyselina chlorovodíková a strava sa rozširuje. Obdobia vývoja potomstva sa môžu podmienene rozdeliť:

 • mlieko;
 • odchov;
 • výkrm.

Výkrm mlieka trvá až dva mesiace. Ale po mesiaci mlieka maternica už nie je dostatočná a v tejto dobe sú určení vodcovia, ktorí odoberajú mlieko od slabších jedincov. Súčasne sa vytvára hierarchia stáda. Ak v budúcnosti všetci potomkovia spadajú na jedno miesto, ošípané už nebudú bojovať za vedenie.

Vo veku jedného mesiaca sú žalúdky prasiatok stále malé a kŕmenie prasiatka je 1 mesiac 6-7 krát denne. Od druhého mesiaca sa do menu vkladajú mliečne kaše, mliečne a kyslé mliečne výrobky.

Kŕmenie prasiatok od 1 mesiacaDoba chovu vrhu sa považuje za obdobie po odstavení prasiatok z maternice. Dvojmesačné ošípané vážia 20-25 kg a sú pripravené na kŕmenie suchými potravinami, zeleninou a koreňovou zeleninou. V tejto dobe musia byť vousy kastrované, ak sú potomky určené pre mäso. Aby sa ošípané odstavili, týždeň sa znižuje počet kalov po odstránení maternice z miestnosti, prasiatka sú ponechané na svojom obvyklom mieste ďalších 2 týždňov. V období od 2 do 4 mesiacov prasiatka rastú intenzívne.

Úlohou doby výkrmu bude čo najefektívnejšie používať krmivo a získať viac mäsa. V závislosti od plemena ošípaných a osobitného režimu výživy a výživy dostávajú:

 • mäsový výrobok;
 • slanina;
 • tuku.

Pestovanie prasiatok v súkromných farmách

Aktívne ošípanéRozrastať mesiace od mesačného ošípanej viac ako jeden miláčik, naozaj. Je potrebné, aby prasiatka boli správne od 1 do 6 mesiacov správne, aby sa vytvorili podmienky pre rýchly rast. Vyvážená výživa, včasné očkovanie a špeciálne doplnky prispievajú k produktivite zvieraťa. Chyby v starostlivosti na začiatku vývoja prísavky zabraňujú ďalšiemu zvýšeniu hmotnosti. Kŕmenie ošípaných doma je prospešné, pretože odpadové produkty potravín a náklady na mäso sú znížené.

Related  Celodenné kŕmenie moriek od prvého dňa – kľúč k úspechu

Ak kupujete ošípané na výkrm, je lepšie si kúpiť pár. Zvieratá sa cítia dobre v skupine. Ak sa ošípané kúpia v mesačnom veku, mali by vážiť najmenej 8-10 kg. Vykrmovanie prasiatok pre domáce mäso začína postupnou zmenou bežnej stravy. Kontrola vývoja ošípaných môže byť riadená denným ziskom. Sada 400-700 gramov denne sa považuje za bežnú pre odstavčatá 2 až 4 mesiace.

V prípade vysokokvalitnej výživy by mali mladé zvieratá dostávať rôzne krmivá a prísady. Koreňové plodiny je možné použiť vo varenej a surovej forme. Nedávajte ošípaným surové zemiaky. Čo je možné kŕmiť mesačnú prasiatku doma, ak na farme nie je krava? Mliečne prírodné produkty možno nahradiť zmesami:

 • fidolyuks;
 • laktózy;
 • sušené mlieko pre prasiatka;
 • sušená srvátka a podobné výrobky.

Premix pre prasiatka BorkaJe možné dať tráve ošípaným a aký druh? Od samého začiatku kŕmenia je bylinka zdrojom vitamínov. Najlepšie sú strukoviny. Pre dojčatá musí byť tráva pred rozdelením vrievaná s vriacou vodou a pripravený malý rez. Až dva mesiace by mali mať deti “premiéru” Piggy. Táto kompozícia kompenzuje nedostatok železa v tele a zabraňuje vzniku anémie. Neskôr bude zdravie prasiatka doplnené aplikáciou premixu “Borka”.

Veterinári odporúčajú v domácom dvore očkovanie prasiatok pred červami, leptospirózou a morom. Ošípané ľahko vnímajú infekčné choroby a očkovanie je opatrením na ochranu pred bežnými chorobami.

Podmienky pre vedenie komerčných hospodárskych zvierat

Trápne prasnice od 1 do 6 mesiacov na veľkých farmách sa vyznačujú špeciálnymi technikami. Cieľom je dosiahnuť najväčší prírastok hmotnosti použitím najnovších vyvážených kŕmnych zmesí. Stimulanty sa používajú na skrátenie času potrebného na získanie obchodovateľných výrobkov. Rozvinutá strava na kŕmenie prasiatok zahŕňa vitamíny na rast, premixy.

Rozširovanie hospodárskych zvierat na mäsoTu sa používa kŕmenie kvasníc, ktoré stimuluje chuť zvierat, čo znamená rýchle hromadenie. Vo veľkých farmách sa používa suchý spôsob kŕmenia hospodárskych zvierat, pretože je to menej časovo náročné. Po 4 mesiacoch sa výkrm ciciakov vykonáva intenzívne so ziskom 650-700 gramov denne. V priebehu polroka zbiera ošípaná kmeň živej hmotnosti. Pri produkcii bravčového mäsa je dôležité zabrániť hromadeniu zvierat, poskytnúť im chôdzu a zabrániť pádu fázy až na 4 mesiace.

Related  Pri odabiru krave za farme važno je znati koliko mlijeka dnevno daje

Správna výživa ošípaných počas výkrmu

Vyvážená strava zahŕňa skupiny krmiva:

 • proteíny;
 • tuky;
 • sacharidy;
 • vitamínov a minerálov.

Bielkoviny sú stavebným materiálom pre telo, nachádzajúci sa v bôboch, obilninách a odpadoch z potravinárskeho priemyslu. Mlieko sa tiež vzťahuje na bielkovinové potraviny.

Na aktívny rast a rýchly nárast hmotnosti sa ciciakom poskytujú špeciálne doplnkySacharidy sa vyskytujú v koreňových plodinách a zelených krmivách. Sú zdrojom energie. Vitamíny a minerály zvieratá sa získavajú v naturáliách alebo v špeciálnych prísadách, premixoch. Použitie premixov ušetrí až 15% krmív kvôli lepšej asimilácii.

Pri výkrme ošípané používajú rôzne prísady, ktoré aktivujú metabolické procesy:

 • amylosubtilín GZH – vo vode rozpustné liečivo, stimuluje prírastok hmotnosti;
 • etónium – zlepšuje chuť mäsa, zvyšuje svoj výnos, šetrí krmivo o 7%;
 • glukomát sodný – zvyšuje chuť ošípaných a zlepšuje chuť mäsa.

Stimulanty boli vyvinuté a ponúkame veľa, čo je najdôležitejšie, vybrať vhodný doplnok krmív a nesmie prekročiť odporúčané sadzby.

Je dôležité, aby ošípané mali stály prístup k vode. Počas obdobia výkrmu je potreba vody 6-8 litrov za deň.

Komoditná výroba bravčového mäsa je rentabilným podnikaním pri dodržaní podmienok riadneho chovu zvierat.

Správne kŕmenie ošípaných – video