Nesushki v slepom domeTak skúsení, ako aj začínajúci chovatelia hydiny nie sú poistení proti problémom. Choroby nosníc doma často spôsobujú obavy majiteľovi domu. Na infekčné, parazitárne a iné choroby nespôsobili vážne poškodenie hospodárskych zvierat, je dôležité čo najskôr rozpoznať ich symptómy, zaviesť opatrenia karantény a začať liečbu.

Čo by malo správanie a vzhľad vtáka najprv upozorniť na hydinu?

Keďže ochorenia z kurčiat majú často rýchly vývoj av mnohých prípadoch vedú k smrti, všetky odchýlky v obvyklom správaní by sa mali stať príčinou poplachu.

Patria medzi ne:

 • letargia;
 • ospalosť;
 • neustále zdržanlivosť sa pohybuje, zatiaľ čo vtáky sedia so zavretými očami;
 • znížená chuť do jedla alebo celkové odmietnutie potravy;
 • apatia, ktorá sa strieda s obdobiami nadmerného vzrušenia a úzkosti.

Po pohľade na kurčatá môžete vidieť, že robia nezvyčajné zvuky, dýchajú ťažko. Požadovanie okamžitej liečby chorôb nosníc je dané:

 • hlien a zápal očí a dýchacieho systému;
 • zhoršenie kvality chvosta, jeho strata alebo nepríjemný, špinavý vzhľad;
 • charakteristické pre mnohé choroby hnačky.

Izolácia hlienu z nosných dier kurčiatV niektorých prípadoch sa chovatelia hydiny stretávajú s vydukaním brušnej a brušnej oblasti, záchvatmi a ďalšími problémami končatín. Na náhlu masovú smrť nespôsobili nenapraviteľné škody, tieto príznaky by v žiadnom prípade nemali byť ignorované!

Fotky o chorobách nosníc a ich ošetrení sú navrhnuté tak, aby pomohli začiatočníkom pri identifikácii rušivých znakov.

Infekčné choroby nosníc sliepok a ich ošetrenie

Kurčatá sú náchylné na rôzne ochorenia, ktorých patogény sú patogénne mikroorganizmy, vírusy a baktérie.

Medzi najčastejšie choroby – pasteurellosis, čo vedie k smrti 95-100% hospodárskych zvierat. Prečo sliepky umierajú, keď sú infikované touto chorobou? Dôvodom je rýchly vývoj infekcie, sprevádzaný horúčkou vtáka, vzhľad peny z zobáku a nosných otvorov, dýchavičnosť a silná slabosť. Nepríjemný vták je žíznivý, hrebeň a náušnice sú šedé alebo získajú modrastý nádych. Stopy krvi sa nachádzajú v podstielke nezdravých farieb.

Pseudomor hydinyĎalšou nebezpečnou chorobou nosníc je pseudomor hydiny, ktorý postihuje vtáky všetkých plemien a vekov. V takomto prípade môže chovateľ hydiny čeliť bleskovo rýchlemu smrteľnému výsledku bez akýchkoľvek viditeľných symptómov. Ale častejšie si majiteľ hydinárne všimne všetky príznaky choroby nosníc, ktoré sú potrebné pre diagnostiku a liečbu. Sú to:

 • letargia;
 • tekuté výkaly kvapalín;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • Pretiahnuté z krmiva a plynov;
 • objavenie hlienu z nozdier a zobáku;
 • kyanotický hrebeň;
 • dýchavičnosť, sprevádzaná tupou alebo inými nezvyčajnými zvukmi.

Related  Садржај и разблаживање нутриа код куће

Kiahne u nosnícPre sliepky, ktoré sa vyskytujú doma, nosnice nosníc obsahujú kiahne. Dospelí kurčiat ovplyvnená kožných ochorení druhov, čo má za následok objavenie prvé farby, a potom v ďalších častiach nažltlé, ale po začervenanie zaoblené škvrny pokrýva mozole výrastky. Po celý čas chorí vtáci sú depresívni, roztrúsení, takmer nejedia. V prípade komplikácií môže zrak zomrieť a zomrieť.

Keďže infekčné ochorenia majú veľa bežných symptómov a predstavujú nebezpečenstvo pre celé stádo a dokonca aj pre ľudí, rozhodnutie o diagnostikovaní a liečbe chorôb nosníc sliepok musí byť vykonané špecialistom.

Pri detekcii alarmových signálov sa vysadia podozrivé vtáky, miestnosť a zariadenie sa dezinfikujú a starostlivo monitorujú stav zostávajúcich kurčiat pred liečbou.

Choroby nosníc spôsobené parazitmi

Vážnym nebezpečenstvom pre nosnice sliepky sú parazitizujúce hlísty, kliešte, chyby a iné škodcov na vtákoch. Choroby spojené s násobením červov v tele sa často spájajú s poškodením trávenia, letargiou, odmietaním vtákov, vyčerpaním a smrťou vtákov. Ak sa ctižiadostivý chovateľ hydiny pýta na otázku: “Ako liečiť hnačku u nosníc?” Bez toho, aby vedel príčiny príznaku, nemal by sa ponáhľať vybrať si liek.Nebezpečná oblasť pre kurčatá ohrozuje infikovanie hlístom

Podobné príznaky možno nájsť v nepríjemnej, ale nie nákazlivej gastroenteritíde alebo otravách a pri askaridóze alebo heterokeridóze. V tom a v inom prípade, bez toho, aby prijali naliehavé opatrenia, netrpí ani jeden vták, ale obyvatelia celého domu, vrátane moriek, kačiek a husi.

Krvné chyby a roztoče spôsobujú kožné lézie sprevádzané svrbením a nebezpečnými sekundárnymi infekciami. Navyše, najmenší hmyz sa stal nosičom iných chorôb, viedol k oslabeniu, útlaku vtáka, poklesu produkcie vajec a niekedy k smrti. V domácnosti sa ochorenia sliepok vrstiev tohto rodu výrazne zvýšili:

 • s nudným obsahom;
 • pri neuspokojivom hygienickom stave buniek a kureniec;
 • keď sa v stáde objaví infikovaný vták.

Prašné kúpele proti puhoedov, blchy, klieštePokiaľ ide o červov a ďalších parazitov je nutné uplatniť preventívne opatrenia, pravidelne čistiť miesta zadržania a všetkým vybavením, zmeniť voľného výbehu, nahradí smeti, čisté hniezda a úkrytov.

Pri prvých príznakoch parazitov by mal byť vták úplne ošetrený. inak existuje možnosť nielen zasiahnuť celú populáciu, ale aj osoba, pre ktorú sú červi a roztoče roztoč nebezpečné.

Aby sa zabránilo násobeniu ektoparazitov, jesť a perie, v hydinárňach a na prechádzkach sa usporiadajú spaľovacie kúpele.

Related  Koja je potreba za proljetnom hranom pčela?

Neinfekčné ochorenia nosníc nosníc a liečby

So všetkým nebezpečenstvom parazitov a infekčných chorôb najväčšia škoda na hydine, podľa štatistík, spôsobuje neprenosné choroby. Ich vývoj spôsobuje porušenie podmienok na udržiavanie vtáctva, nevhodné alebo iracionálne kŕmenie.

Takéto choroby nosníc, ich príznaky a liečba by mali byť pod najprísnejšou kontrolou chovateľa hydiny, ktorý chce získať stabilný počet vajec a sledovať živé a zdravé hospodárske zvieratá.

Medzi ochorení spôsobených zlou kvalitou, hrubých alebo kontaminovaných krmív a nepravidelné kŕmenie, keď sú vtáky nútené dychtivo prijímať veľké časti zmes atónia struma. V dôsledku toho, že stráca schopnosť bránenia sliepky, oslabuje a prestáva niesť sami bez pomoci zomrie na udusenie. Uloženie sliepku môže byť úvod do úrody malými dávkami rastlinného oleja, masáže a odstránenie obsahu zdvihnutím vtáka za nohy.

Avitaminóza u nosnícGastroenteritída, vyjadrené v podráždenie a zápaly zažívacieho systému, hnačka, slabosť, letargia a dôjde hydina, keď systematická príprava podpriemerné skazeného krmiva, znečistená voda alebo nedostatok vitamínov a minerálnych doplnkov. Ak chcete vyprovokovať ochorenie môže ostrú zmenu stravy, množstvo potravín bohatých na vlákninu. Vo väčšine prípadov sa situácia môže byť opravené normalizáciou silu a zavedenie probiotiká do menu, ale v prípade, že choroba začala, sa nezaobíde bez antibiotík pre nosnice.

Rovnaké opatrenia sa používajú, ak má vták zápal v oblasti kloaky alebo kloakety. Tu sa antibiotiká používajú na ošetrenie postihnutej sliznice a okolitých oblastí.

Nijako menej škodí, než potraviny s nízkou kvalitou prinášajú vrstvy feeder bez zohľadnenia zvýšených požiadaviek na vitamíny a minerály. S nedostatkom vápnika, základných vitamínov A, D, E, B2, B6 sa môžu vtáky vyvinúť žltkastú peritonitídu. Symptómy vznikajúce pri chorých domácich chorôb sú:

 • v prudkom poklese výroby vajec;
 • v letargii a strate chuti do jedla;
 • pri odmietnutí pohybu;
 • pri zvyšovaní objemu žalúdka a všetkých príznakov poklesu.

Related  Známky chorôb moriek a spôsoby ich liečby

Chovatelia hydiny, ktorí majú záujem o to, prečo nosnice sú plešaté, sa môžu v praxi stretnúť s touto chorobou, čo pri peritonitíde stráca perie v bruchu. Zabrániť ochoreniu môže byť trvalým zahrnutím do menu vitamínových doplnkov a mušlí.

Zápal vajcovodu u nosníc sliepkyKeď stav vtáka zostáva dlho neobsadený, zápal je komplikovaný hnacou silou a môže sa vyvinúť do závažnejšej, čo vedie k štádiu smrti z infekcií. A je málo na prispôsobenie stravy a starostlivosti o vtáka. Ak choroba získala infekčnú povahu, nedá sa vyhnúť nosnicím bez antibiotík.

Podobné príčiny sú salpingitída, ktorá sa často vyskytuje paralelne so žltačnou peritonitídou. Dôvodom bolestivého zápalu vajcovodu je prechod veľkých vajec alebo mláďat sliepok. V tomto prípade možno pozorovať, že kurčatá nesú vajcia s neformovanou škrupinou alebo bez nej. V tomto prípade murivo vyzerá ako odtok kvapalného alebo purulentného obsahu vajcovodu.

Vzhľad vajíčok pri zápaloch vaječníkovOtázka “Prečo sliepky rastú plešatá?” Je jedným z najaktuálnejších pre začínajúcich chovateľov hydiny. Nezáleží na tom, či sa vták len vrhol. V tejto situácii jej pomôže úvod do stravy bohatej na minerály a vitamíny krmív, ale kuracie kanibalizmus je ďalšou záležitosťou. V tomto prípade sú perá navzájom odtrhnuté samotnými kurčatami a nie sú obmedzené na toto, ale začnú jesť uložené vajcia, spôsobiť rany a zranenia slabým susedom.

Kanibalizmus u kurčiatČo keby sliepky sliepky zomreli na agresívne správanie svojich príbuzných? Medzi príčiny kanibalizmu – podvýživa, stlačenie vtáka, nedostatok chôdze, nadmerné svetlé umelé osvetlenie. Ak chcete zmeniť situáciu, často stačí zaistiť starostlivosť a vstúpiť do stravy doplnkov vápnika hydiny, rybieho tuku a kostnej múčky, zeleniny, kŕmnej síry a malého množstva soli. Dobré výsledky sa dosahujú pri podávaní kvasníc pre nosnice sliepok. Rany získané z piercingu vtákov musia byť ošetrené a dezinfikované.

O chorobách sliepok – video