Dievčatá v klietkeRastúci počet majiteľov domácej záhrady je presvedčený, že držanie sliepok za vajcia alebo mäso je prospešné a nie tak znepokojujúce, ako sa zdá. Najdôležitejšou a najdôležitejšou etapou v tomto prípade je pestovanie kurčiat, ktoré si vyžadujú obzvlášť opatrný postoj a osobitný kŕmny režim.

Ako si vybrať jedlo a vytvoriť podmienky pre rast mladých zvierat? Ako sa starať o kurčatá? A aké metódy sú preferované doma?

Starostlivosť o kurčatá v prvých dňoch života

Novorodenca musí starostlivo starať o majiteľaBudúci vývoj a zdravie kurčiat závisí od mnohých faktorov. Ale dokonca aj vytvorením vtáka všetky podmienky pre rast, je ťažké čakať na dobré výsledky, ak sú kurčatá na začiatku slabé. Preto pri výbere z inkubátora sú mladí striktne roztriedení a berú na seba len tie najzákladnejšie osoby na ďalšie kultivovanie.

Prvé dni života sú najťažšie a najdôležitejšie obdobie pre chov a chovateľov hydiny.

Starostlivosť o denné kurčatá, ktoré sú najzraniteľnejšie voči chorobám a často trpia nesprávne vybranou stravou, by sa mala zamerať na vytvorenie a udržiavanie:

 • požadovaný teplotný režim;
 • optimálna vlhkosť vzduchu;
 • režim osvetlenia a vetrania;
 • vyvážená strava a dávkovanie.

Sušené sušené kurčatá z inkubátora sa prenesú do broodora s podmienkami vytvorenými pre pohodlné hniezdo kurčiat alebo umiestnené pod experimentálnu hydinu.

Podmienky chovu kurčiatZákladné požiadavky na miestnosť, kde sa nachádza kurčatá, sú:

 • suchosť a čistotu;
 • udržiavanie správnej teploty a vlhkosti;
 • správne zvolený režim osvetlenia a vetrania.

Pred tým, než kurčatá budú voliéry jeho čisté, dezinfikuje, pokladaného za sucha voľný posteľnú bielizeň, zistiť dostupnosť ochrany proti hlodavcom, je vybavený všetkým potrebným pre udržanie života domácich zvierat.

K takémuto zariadeniu nesú len lampy a vykurovacie zariadenia, vlhkomery a teplomery, ale aj podávače a nápojové misy. Ich dizajn by sa mal vyberať takým spôsobom, aby bolo bezpečné ich používať a množstvo sa určuje na základe počtu hospodárskych zvierat. Na merači plochy pri údržbe kurčiat v domácich podmienkach seljat nie viac ako 12 kurčiat.

Related  Chov králikov doma na pozemku domácnosti

Neskôr sa izby pravidelne umyjú, staré podstielky sa čistia, dezinfekcia a vetranie sa vykonávajú.

Teplota vzduchu a osvetlenie pri pestovaní kurčiat

Kurčatá v broodderoviPrvé dni a týždne života mláďat často trpia hypotermiou alebo naopak príliš vysokou teplotou. Faktom je, že do jedného mesiaca sa organizmus kurčiat nemôže dostatočne rýchlo a účinne prispôsobiť meniacim sa vonkajším podmienkam.

Preto v starostlivosti o kurčatá v prvých dňoch života nevyhnutne zahŕňajú prísnu kontrolu nad teplotou v chove hydiny alebo brooder:

 1. Prvý deň by kurčatá mali byť držané v atmosfére blízkej atmosfére v inkubátore. A vzduch na to zahriať na pohodlné 35 ° C.
 2. Nasledujúci deň sa miestnosť začne chladne postupne. V prvom týždni môže mať vzduch teplotu 30-32 ° C.
 3. Takéto vykurovanie je potrebné nielen v priebehu dňa, ale aj v noci, najmä pozorný chovateľ hydiny musí byť v oblačnom počasí a chladnom období.
 4. Od druhého týždňa sa teplota zníži o niekoľko stupňov a hydina sa už cíti jemná pri teplote najmenej 21 ° C.

Meranie teploty je vhodné pomocou teplomeru umiestneného vo vnútri domu. Je lepšie, ak je prístroj upevnený mierne nad podlahou, na úrovni kurčiat. To dáva pracovníkovi hydiny presný obraz o pohode vtáka.

O tom, či sú kurčatá pohodlné, keď si ich udržiavajú doma, možno tiež posudzovať podľa ich správania:

 1. Nudí sa pod lampou alebo vedľa seba navzájom dievčatá jasne zmrazia.
 2. Z tepla z peria a krídel vtáčieho šupky sa stávajú neaktívne a klesajú na podlahu.

Malé kurčatá potrebujú celodenné podsvietenieNie je menšia ako teplota, kedy sú kurčatá pestované, správne osvetlenie domu je dôležité. Prvé dni sa lampa vôbec nevypne. Toto plemeno hydiny tlačí zvieratá aktívnejšie na jedenie, pohyb a rast. Potom kurčatá začnú postupne zvyknúť na tmu, najprv vypnú osvetlenie 15 minút a potom pol hodiny, zvyšujú čas odpočinku každý deň.

Related  Оптимална температура за држање пилића у првим данима живота

Kŕmenie kurčiat pri raste doma

Jednodenné kurčatá si môžu vybrať vlastné jedloVyvážená strava, vybraná podľa veku a potrieb, je zárukou dobrého zdravia a aktívneho rastu kurčiat. Prvé kŕmenie kurčiat pri ošetrovaní a pestovaní doma sa vykonáva krátko po objavení sa mláďat na svetlo. Čím skôr mladým bude ponúknuté jedlo, tým skôr sa aklimatizujú.

Zvyčajne sa schopnosť nezávisle vybrať potravu od kurčiat objaví vo veku 8 hodín. Do tejto doby môžu ponúknuť drvené, tvrdé varené kuracie vajcia. Je zahrnutá v menu po dobu 3-4 dní, postupne pridáva do stravy všetky nové užitočné produkty.

Prvou prísadou sú varené obilné zrná, potom sa v menu objaví drvená pšenica a drvená kukurica. Výber týchto dvoch obilnín je výsledkom dobrej stráviteľnosti, ktorú nemožno povedať o ovse alebo jačmeni. Hrubé škrupiny ich semien spôsobujú podráždenie tráviaceho traktu a vedú k hnačke u mláďat.

Na kŕmenie kurčiat kukurica a pšenica sú drvenéPestovanie kurčiat doma predpokladá, že pri kŕmení by sa mali používať nielen suché potraviny, napríklad obilniny, ale aj zelené, mliečne výrobky, minerálne doplnky, zemiaky. Zelená rastlina, ktorá má priaznivý vplyv na trávenie, padá do krmív už v prvých dňoch. Môže to byť:

 • ďatelina;
 • zaparená a nasekaná žihľava;
 • zelená cibuľa, obsahujúca okrem vitamínov, minerálnych solí, vlhkosti a vlákniny a tiež užitočná pre fytóny;
 • koreňovej zeleniny z mrkvy, ktoré sa podávajú kurčatám v drvenej forme.

Nezastupiteľným zdrojom bielkovín v ranom veku je tvaroh, srvátka, kyslé mlieko, cmar. Pridávajú sa do mokrých potravín a zmesi obilia.

Komfortný vtáčový podávač pre kurčatáŠtvrtý deň, v miestach kurčiat doma umiestniť kontajnery s jemným štrkom, mušle a krieda pridané do krmiva mäsokostnej múčky alebo ryby sú vynikajúcim zdrojom živočíšnych bielkovín.

Pri pestovaní doma sa kuracie múke môže ponúknuť jemne nakrájané mäsité slivky alebo nasekané dážďovky. Spotreba bielkovín je obzvlášť dôležitá, pokiaľ ide o pestovanie plemien s kuracím mäsom.

Pri starostlivosti o denné kurčatá sa kŕmenie vykonáva v dvojhodinových intervaloch, pričom sa pokrývajú jedlá na plochých listoch alebo paletách. Potom sa množstvo jedla zníži na 6 a po 2-3 týždňoch na štyri. Podrastný vták sa živí ráno a večer.Strava kurčiat

Related  Uzgajališta za kokoši na farmama

Ako pestovať sliepky doma, ak sa narodili v chladnej sezóne, keď nie je dostatok zeleného krmiva? V tomto prípade sa vtákovi ponúka kŕmené semená obilnín, vrátane veľkého množstva rastlinných bielkovín, vlákniny a vitamínov. Bylinná múka bude tiež dobrou pomôckou.

Vynikajúce výsledky pri pestovaní kurčiat ukazujú, že sa kŕmia hotovými zmesami. Častejšie sa tieto zmiešané krmivá delia na štart, rast a konečnú úpravu a líšia sa veľkosťou frakcie a zloženia.

Okrem krmiva a minerálnych doplnkov musí byť v dome vždy k dispozícii čistá voda v miestnosti. Taktiež sa kurčatám pravidelne podáva roztok manganistanu draselného, ​​čo je druh prevencie proti črevným ochoreniam. Tekutina sa denne mení spolu s dôkladným opláchnutím nádob. Krmidlá pre kurčatá by mali byť bezpečné. Vzhľadom na to, že hypotermia je plná smrti kurčaťa, nemalo by byť povolené, aby sa vták namočil pri pití alebo vniknutí do vody.

Vlastnosti držania kurčiat doma

Kurčatá na trávePočas pestovania kurčiat doma sa osobitná pozornosť venuje vtákom, ktoré zaostávajú vo vývoji, slabým nárastom hmotnosti a menej aktívne než kŕmením vrstevníkov. Aby sa zabránilo ešte väčšiemu útlaku zo strany silných súperov, takéto kurčatá sa vysadia a poskytnú im osobnú starostlivosť.

Od týždňa-starobe, pri držaní kurčiat doma, sú dovolené chodiť. Pobyt na slnku je dôležitou súčasťou prevencie rachotov a iných chorôb spôsobených nedostatkom vitamínov a metabolických porúch.

Prvé prechádzky trvajú nie viac ako hodinu a pol, ale rastúce mláďatá s časom môžu všetci zostať na palube dlhšie. Hlavná vec je, že priestor pre prechádzky je bezpečný, dobre vetraný a osvetlený. Pre vtáka, je lepšie poskytnúť naň baldachýn a poháre a kŕmidlá.

Správna výživa a obsah kurčiat – video

Časť 1

Časť 2