Dospelé vietnamské ošípanéMedzi americkými a európskymi chovateľmi hospodárskych zvierat sa vietnamské ošípané slávili až koncom minulého storočia. V Rusku sa tento druh domácich ošípaných objavil až neskôr, ale záujem o nezvyčajné zvieratá bol obrovský.

Aký je rozdiel medzi vietnamskými a cudzími prasiatkami z tradičných ošípaných a dôstojnosťou zvierat tohto plemena? V porovnaní so starými plemenami domácich ošípaných, možnosti a potenciál týchto zvierat neboli úplne preskúmané a chovatelia pracujú na zlepšení existujúceho materiálu. Je však jasné, že vietnamskí ľudia so štyrmi nohami majú veľkú budúcnosť.

Charakteristické znaky vietnamských ošípaných

Asijské alebo, ako sa hovorí, vietnamské ošípané vyniknú:

 • predčasnosť;
 • stabilné prírastok hmotnosti;
 • nenáročný výber potravín;
 • nenáročné v obsahu;
 • čistota.

Malé ošípané na trávnikuPokojné ženy sú považované za pečujúce matky, ale skôr plodné. Sexuálne dozrievanie mužov nastáva v šiestich mesiacoch veku a u žien niekoľko mesiacov skôr. V priemere sa ošípané dostávajú dvoma vrhami ročne, z ktorých každý môže mať až 18 prasiatok.

Vo vlasti vietnamských ošípaných žijú vo vlhkom subtropickom a tropickom podnebí, ale to nebráni tomu, aby sa zviera úspešne prispôsobí drsnejšie podnebie stredného pásma Rusko.

Ošípané dokonalá imunita, ľahko odolávajú bežné choroby domácich zvierat, as dobrou starostlivosťou, vietnamských ošípaných v chove ešte výhodnejšie než mnohé už zavedeného plemena. To je uľahčené tým, že zvieratá sú charakterizované silnou postavou, hovoriac o orientácii na mäso a ich mäso je šťavnaté, množstvo slaniny je malé.

Ako vyzerajú vietnamské prasiatka?

Vietnamské ošípané majú veľmi nezabudnuteľný vzhľad. Medzi charakteristické vlastnosti plemena:

 • prevažne čierne sfarbenie zvierat;
 • široký hrudník, mohutný chrbát a silné krátke nohy, čím sa ošípané stáhli;
 • skrátená štruktúra papule;
 • malé, vztýčené uši.

Názov plemena je spôsobený inou črtou – objemnými objemnými žalúdkami, ktoré sa objavujú medzi rastúcimi vietnamskými prasatami.

Kŕmenie vietnamského prasaTakýto “ornament” u dospelého kanca môže takmer dosiahnuť úroveň pôdy, čo však nebráni zvieratám v udržiavaní mobility a závideniahodnej činnosti.

Zaujímavý vzhľad mladých vietnamských ošípaných, ako na fotografii, niekedy priťahuje pozornosť milovníkov dekoratívnych zvierat. V tomto prípade však musíme pamätať na to, že napriek čistote zostávajú prasiatka predstavitelia ich druhov a miniatúrne ošípané sa rýchlo stávajú silnými zvieratami. V období puberty dosahujú zvieratá váhu 30-35 kg a dospelá chovná kanica alebo prasnice vážia až 150 kg.

Related  Časté ochorenia dospelých prepelíc a mladých zvierat

Obsah vietnamských prasiatok

Pre pohodlie starostlivosti pri chove vietnamských ošípaných sa zvieratám podáva suchá, teplá, vetraná miestnosť. Podlaha v prasiatke by mala byť plochá, silná, vhodná na viacnásobné čistenie a dezinfekciu. Najlepšie je betón. Pod podlahou je vyhotovená dlažba.

Malé jahňacie a prasiatkoV porovnaní s inými plemenami, ázijské ošípané nie sú dostatočne veľké, takže nevyžadujú veľa priestoru na ubytovanie. Stroje sú vyrábané s ohľadom na možnosť ich denného čistenia. Koľko si ponechá vietnamské ošípané na farme, rozhodne majiteľ dobytka, ale na pero s rozlohou 4 až 5 metrov štvorcových by malo byť:

 • pár dospelých žien;
 • jeden muž;
 • jedna prasnica s potomkom.

V zime v miestach ázijských ošípaných vybaviť vykurovanie, obzvlášť dôležité pre udržanie tepla, keď trochu prasiatka, ktorých imunita a ochranu pred nepriaznivými faktorov životného prostredia závisí iba na príjem materským mliekom a ľudskej starostlivosti.

V teplom období sú zvieratá vybavené paddockom. Dvor musí byť chránený pred vetrom. V prípade dažďa je isté, že usporiadať spoľahlivé baldachýny, vo výške rastu ošípaných plnená dosiek, na ktorých si môžete poškriabať chrbát vyberte kŕmidlá a nádoby s vodou.

Stravovanie na chov vietnamských ošípaných

Vietnamské ošípané milujú trávu, zeleninuNovosť plemena vytvára veľa nie najpresnejších informácií vrátane výživy zvierat. Niekedy sa odporúča vybudovať strave vietnamských ošípaných výhradne na zelených krmivách. Samozrejme, objem žalúdka a charakteristiky tráviaceho systému ošípaných môže absorbovať veľké množstvo trávy, ale nie je potrebné čakať na dobrý prírastok hmotnosti a kvalitu mäsa. Zelení budú nútiť zvieratá, aby jedli obrovské množstvá krmív na výrobu veľa odpadu, ale účinnosť takéhoto stravovania je nízka.

Čo sa živí vietnamskými ošípanými doma? V súkromných domácnostiach je dávka chovu ošípaných postavená na vysokokalorických obilných zmesiach so zahrnutím zelených rastlín, čo je obzvlášť opodstatnené v lete. Namiesto hrubých krmív, ktoré sa zvyčajne získavajú ošípanými, napríklad slamami alebo koreňovými plodinami, vizuálne invazívne vietnamské ošípané ponúkajú seno.

Related  Dekoratívne domáce králiky zdobia váš život

Zmes obilia na obilniny sa vyrába s dôrazom na jačmeň a pšenicu. Sú dobre trávené a poskytujú zvýšenie telesnej hmotnosti typu slaniny. Tieto obilniny by mali tvoriť až 70% objemu krmiva.

Prasacie pasienkyTvrdé stráviteľné obilniny, napríklad ovos, hrach a kukurica, sú zahrnuté do krmív vo výške 10% z celkovej hmotnosti:

 1. Všetky druhy zrna sú predbežne rozdrvené a naliate do vriacej vody, aby sa získala výživná mokrá zmes.
 2. Pre 8-9 litrov vody by mala byť polovica objemu obilnín a malá lyžica soli.
 3. Po 10-12 hodinách parenie je jedlo pripravené.
 4. Na zlepšenie účinnosti stravy sa do potravy pridávajú vitamínové prípravky, tráviace stimulátory a rybí olej.

Prasnice v očakávaní potomka a už starostlivosť o ošípané urobiť ponuku pestrejšie, pridaním zmesi mliečnych výrobkov, jednosmerného, ​​nasekané varené vajcia.

Dobré výsledky sú kŕmenie vietnamských vizuálne osviežujúcich ošípaných s hrubými obilninami. V zime, predvarené tekvice, mrkva sa zavedú do stravy. Zvieratá, ako napríklad vitamínové seno na báze strukovín, napríklad lucerna, wiki, ďatelina. Až 15% krmív, najmä v chladnej sezóne, môže byť varené zemiaky

Chov vietnamských ošípaných

Nezávislé chovanie vietnamských ošípaných si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. Pri párení sa vyberú ženy staršie ako 4 mesiace, váha presahujúca 30 kg a samce od šiestich mesiacov. Zvieratá by teda nemali pozostávať z úzko súvisiacich spojení.

Pripojenie kvete na prasa je možné pri výskyte jej známok lovu:

 • nechodí strach;
 • opuch alebo výtok v oblasti sexuálnej slučky.

Vietnamské ošípané v domácom riedení sa po zákroku po 114 – 118 dňoch po párení dovolia z bremena. O blížiacom sa pôrode niekoľko dní pred udalosťou ošípané varujú s neklidným správaním, snažia sa rozdrviť vrh a stáť si hniezdo.

Ak šľachtiteľ bude venovať pozornosť vzhľadu ženy, zaznamená príznaky zníženia brucha, jasne označených segmentov mlieka a zväčšených bradaviek, vypršanie kolostra.

Biela PrasiatkoRozhodujúcu úlohu pri úspechu chovu vietnamských ošípaných zohráva starostlivosť o dobytok od prvých dní života. Pre pôrode a pre novo vyrastené ošípané poskytnite teplotu v uzavretom priestore 30-32 ° C. Narodenia u ošípaných ázijského plemena trvajú od 3 do 5 hodín. Keď sa narodili všetci potomkovia, je dôležité počkať na uvoľnenie pôrodu. Prasiatka sú očistené od hlienu, sušené, spracované pupočnou šnúrou a umiestnené na prasnicu, aby ich mohli kŕmiť kolostrom. Čím skôr sa to stane, tým pravdepodobnejšie bude zviera silné a silné.

Related  Ako dlho potrebujeme kačice rôznych plemien na to, aby sme sedeli von?

Dobrým nástrojom pre začínajúceho chovateľa záujem o tento nenáročný skale bude video o vietnamských ošípaných, ich pestovanie a šľachtenie v záhrade kláštora.

Starostlivosť o vietnamské ošípané na seba-chov

Od prvých hodín života a asi mesiac staré vietnamské ošípané dostávajú materské mlieko. Ale ak je to najprv jediný výrobok v ich menu, potom od desiateho dňa sa zvieratám ponúkne prvé kŕmenie vo forme pitnej vody, kriedy, nasekaného uhlia a hliny. Minerálne doplnky sú určené na zlepšenie tráviaceho procesu a majú priaznivý vplyv na zdravie a imunitu kostí.

Kŕmne prasiatka na mäsoNemôžete udržať vietnamské ošípané príliš dlho iba na mlieku. Rýchlo rastúcim mladým začína chýbať žľaza, vápnik, iné mikroelementy a živiny. Dlhodobé kŕmenie nemusí mať najlepší účinok na zdravie prasníc.

Preto od 20-dňového veku sa do dojivca s hrubými obilninami na báze zmiešaných krmív pridáva vitamínové komplexy. Aby sa zabránilo anémii, prasiatka dostávajú injekcie špecializovaných liekov.

Od mladého veku sú mladí postupne exkomunikovaní z mlieka, čím prenesú na dospelých režim a kŕmenie kŕmenia. Do tejto doby zdravé aktívne vietnamské ošípané vážia viac ako 2,5-3,5 kg.

Jatočné ošípané sú pripravené vo veku 4 mesiacovChov vietnamských ošípaných nie je len rýchlym a jednoduchým spôsobom, ako poskytnúť rodine užitočné mäso, ale aj ziskové podnikanie. Jatočné ošípané sú pripravené na 3 až 4 mesiace, ale na získanie väčšej hmotnosti môžete čakať až šesť mesiacov, kedy prejde vrchol rastu zvierat.

Obsah vietnamských ošípaných – video