Cieľom tele je dyspepsiaV prvých dňoch po narodení má teľa slabú imunitu a nedostatočne vyvinutý žalúdok. Preto je mimoriadne citlivá na ochorenia akéhokoľvek typu, najmä na črevné, napríklad dyspepsiu teľat. Najčastejšie táto choroba postihuje zvieratá z dôvodu nevhodného kŕmenia a zlej starostlivosti.

Čo je porucha trávenia a aké sú príčiny dyspepsie?

Mlieko s nízkou kvalitou - jednou z príčin dyspepsieDyspepsia je porucha trávenia, inak sa nazýva enzýmová hnačka. Obvykle to ovplyvňujú novorodené teľatá s vekom do 10 dní, najmä počas obdobia kŕmenia kolostra. Najprv je ovplyvnená dyspepsia teliat s výrazne oslabenou imunitou a nakazené zdravé zvieratá. Z tohto dôvodu je možné masívne stratu dobytka. Choroba sa môže vyskytnúť v každom ročnom období, ale častejšie na jar alebo na konci zimy.

Ak neprijmete naliehavé opatrenia na liečbu chorého zvieraťa, potom smrteľný výsledok spôsobený dehydratáciou tela je nevyhnutný.

Hlavnými príznakmi dyspepsie sú hnačka v tele, letargia.

Príčiny výskytu:

  • nekvalitné kolostrum – počas kŕmenia kravy nedostávalo dostatok živín alebo bolo kŕmené jedlom,
  • nesprávne podmienky zadržania: malá klietka s veľkým počtom teliat, mrholenie, prievan, vlhkosť, studená;
  • špinavé kontajnery na krmivo;
  • chýbajúca chôdza;
  • prekrmovanie;
  • neskoré spustenie kravy;
  • studené alebo rozmazané kolostrum.

Vzhľadom k zlej kvalite príznakov mliečnych objaviť v priebehu 2 hodín po prvom kormozhki. Výsledkom je, že telo je dehydratovaná a výrazne spomaľuje všetky metabolické procesy, ktoré majú nepriaznivý vplyv na rast a vývoj teľaťa. Dyspepsia teliat sa môže uskutočniť v dvoch formách – ľahké a ťažké. Prvý typ ochorenia, vyznačujúci sa nasledujúcimi príznakmi: nechutenstvo, letargia a znížil záujem o všetky okolité, tekuté stolice (asi 2 x denne). Ak začnete liečiť zviera včas v tomto štádiu, potom príde úplné uzdravenie.

Ťažká forma je trochu inak: teľatá chuť k jedlu, telesnej teploty stúpa, a koža sa stáva za studena. Kvapalná stolica je často vonku, pulz je rýchly. Pokiaľ nebudú prijaté naliehavé opatrenia, zvieratá umierajú v dôsledku nadbytku toxínov (choroby spôsobujúce mikroorganizmy) a dehydratáciou počas 2-5 dní.

Related  Opasnost od pčelinjeg uboda i prva pred-medicinska pomoć

liečba

Predtým, ako začnete niečo robiť, ak teľa trpí, je potrebné ju oddeliť od ostatných teliat, napríklad presunutím do samostatnej klietky.

Na liečbu dyspepsie je potrebné aplikovať súbor opatrení:

  • pravidelné a pravidelné kŕmenie;
  • podpora rovnováhy vody a vitamínov v tele;
  • prevencia všetkých procesov fermentácie v čreve.

Choré teľa sa musí izolovaťLiečba závisí od závažnosti. Ak sa objaví jednoduchá forma, potom príčiny dyspepsie, napríklad nekvalitné potraviny a nesprávne kŕmenie kráv, ktoré dávajú mledzivo. V tomto prípade sú všetky choré zvieratá rozdelené na čisté bunky a nepožívajú sa počas 6-12 hodín. Je podávaný iba z čajových lyžičiek, teplého fyziologického roztoku alebo 1% roztoku soli. Prvý deň, 1 až 2 krát, sa kolostrum nahradí 1% roztokom soli.

Na liečbu dyspepsie používajte odvar z plantajnuPokiaľ ide o liečbu miernych foriem hnačky u teliat doma osvedčili rôzne odvary. Na 1 kg listov plantain alebo harmančeka, vezmite 10 litrov vriacej vody. Ich odpájkovacie pred kŕmením mledzivo 100-150 ml 2-3 krát denne po dobu dvoch až troch dní. Pre normalizáciu žalúdočných 5-7 dní privádzaných do žalúdočnej šťavy, o 50% pri riedení vodou varené na 30-50 ml. Ďalej vydal atsidofilnobulonnye kultúry, v súlade s dávkami uvedenými v návode na obsluhu.

Po hladovej diéte kolostrum kŕmené malými porciami (25% z celkového objemu), ale často – 5-6 krát denne. Počas 4 dní sa dávka uvedie do normálu.

V prípade, že ochorenie presunutá na ťažký, že je potrebné pre liečbu veľkého počtu rôznych liekov podávaných prostredníctvom potravín (chloramfenikol, sintomitsina a ďalšie), intramuskulárne (gidrolizina L-130, noliglobuliny) a intravenózne (roztok Ringer-Locke). Preto sa v tomto prípade by ste mali požiadať o pomoc od veterinára, ako je požadované neustále sledovanie špecialistu.

Aby sa zabránilo ochorenia dobytka dyspepsia a ďalších črevných infekcií či parazitmi, je len nutné dodržiavať čistotu, jedlo, a dať plný úväzok kontrolovať.

Teľa je zdravé

Colibacterióza a salmonelóza

Príčinou hnačky môže byť kolibacilóza teľat. Táto nebezpečná infekcia postihuje zvieratá s vekom od 3 do 8 dní. Vznikajú z dôvodu nedostatočnej kvality jedla, nedostatku vitamínov a nesprávnej starostlivosti. Vysiela sa najčastejšie cez kolostrum. Na liečbu budú potrebné antibiotiká, lieky, neutralizujúce toxíny, hyperimunné sérum. Z ľudových liekov používajte infúzie heřmánku, dubovej kôry alebo ľubovníka bodkovaného.

Related  Vrijednost temperature u inkubatoru za inkubaciju kokošjih jaja

Na liečbu kolibacilózy u teľatok používajte odtučnenie harmančekaSalmonely teľatá sú nebezpečné infekcie, bez včasnej liečby ktorých, dobytok uhynie v priebehu 5-10 dní. V tomto prípade sa objaví aj hnačka. Ak je forma ochorenia mierna a zviera je silné, potom včas prejdú všetky symptómy a teľa sa uzdraví. Ťažký typ postihuje dýchacie cesty, čo vedie k zápalu pľúc, čo môže viesť k smrti.

Očkovanie zvieratAby sa zabránilo výskytu kolibacilózy a salmonelózy, je potrebné očkovať hospodárske zvieratá. Ale najprv je potrebné vykonať vyšetrenie na identifikáciu chorých jedincov, pretože vakcíny sa môžu podávať iba zdravým jedincom.

Komplexná liečba dyspepsie u novorodencov – video