dojenie kôzNenáročná v obsahu mliečneho zvieraťa – koza dáva majiteľom liečebný produkt. Dojací stroj pre kozy je určený pre krehké zviera s dvoma prsníkmi. Použite strojové dojenie na zníženie ručnej práce, ak sa farma rozvedie viac ako 4 kozy. Priemysel vyrába zariadenia s viacerými stanicami s mliečnou linkou pre poľnohospodárov, manuálne – pre poľnohospodárske farmy.

Všeobecné pravidlá výberu kozieho mlieka

kozieho strojaBez ohľadu na spôsob dojenia je potrebné dodržiavať hygienu vemena. Osobitná hodnota prírodného lieku, ak sa spotrebuje bez tepelného ošetrenia. Ale aby sme si boli istí nielen zdravím kozy, ale aj čistotou produktu, je potrebné vykonať niekoľko postupov:

 1. Vlna a okolie vemena sú pravidelne odstraňované.
 2. Zviera je zvyknuté na proces selekcie mlieka v dojacom stroji pre kozy.
 3. Pred dojením sú bradavky dezinfikované v akomkoľvek roztoku s antibakteriálnymi vlastnosťami. Pani dávajú prednosť umývaniu prsníkov roztokom jódu a potom, čo odoberú kvapku mlieka do samostatného hrnčeka. Po trení vemene suchým uterákom jemné pohyby.
 4. Umyte si ruky a začnite dojenie stroja alebo manuálne. Počas manuálneho dojenia sa pravidelne prechádzajú prúdy mlieka cez sito. Ak sú na bunkách vláknové inklúzie, koza je chorá a mlieko nie je možné spotrebovať.
 5. Čerstvé mlieko sa okamžite ochladí. Čím je chladenie hlbšie, tým je lahodné mlieko.

Mlieko nadobudne nepríjemnú chuť a vôňu, ak je zviera choré, je obsiahnuté v rovnakej miestnosti s kozou alebo trávou so špeciálnym zápachom.

Je dobré, ak sa výber mlieka uskutoční na jednom mieste, pričom sa vytvorí nekomplikované zariadenie – dojací stroj.

Koza je veľmi láskavé zviera a rýchlo sa zvykne na hostesku. Počas dojenia je potrebné hovoriť so zvieraťom, bez ohľadu na to, ale intonácia by mala byť pokojná, hlas láskyplný. Nezabudnite priniesť kozmu liečbu.

Related  Proučavamo uzgoj krava od fotografija i opisa

Zariadenie na mechanické dojenie kôz

Prístroje vákuové dojenie, vytvorené špeciálne pre kozy, pripomínajú zariadenia pre kravy, ale majú 2 sklá namiesto 4 a menšie rozmery. Dojací stroj pre kozy sa skladá z jednotiek:

 • dojacia lopata alebo plechovka so špeciálnym vnútorným povlakom;
 • okuliare so špeciálnymi silikónovými vložkami;
 • pulzar;
 • kompresor.

V závislosti od veľkosti kŕmneho kŕdľa sa namiesto kontajnera na mlieko môže použiť mliečna linka na zber produktu v spoločnej nádobe. Zariadenie určené na súčasný výber mlieka z jednej alebo dvoch kôz sa nazýva skus.

Odrody prístrojov

Priemysel ponúka hotové dojacie stroje pre mini kozy a určené pre stáda.

dojacieho strojaPríkladom takéhoto zariadenia je “Doyushka” Mini 1 SK pre kozy. Po dobu jednej hodiny prevádzky zariadenie sériovo slúži 8-10 kôz. Zariadenie je vybavené plechovkou z nehrdzavejúcej potravinárskej ocele s kapacitou 25 litrov a pracuje od 220 V. Frekvencia pulzovania 64-74 krát za minútu zodpovedá fyziologickej norme, keď teľa kojene mlieko. Po uvoľnení mlieka sa prsia znižujú v sekcii a okuliare spontánne spadnú. Prístroj stojí 32 až 33 tisíc rubľov.

prístroj majgaĽahké a mobilné zariadenie na dojenie kôz sa považuje za zariadenie “Maiga”. Je pomerne lacný, určený pre malé stádo. V súprave plechovky nie je čerpadlo vybavené. Hmotnosť prístroja je 7,5 kg, čo ho robí pohodlným.vŕtacie prístroje

Ručný dojací stroj pre kozy “Burenka” je požadovaný. Hlavným rozlišovacím prvkom je tichý chod. Všetky prvky v kontakte s mliekom sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Diel má objem 22,5 litrov, hmotnosť prístroja je 42 kg.

Môžete ísť úspornejším spôsobom – nákup hlavných komponentov ako náhradných dielov. Bude potrebné:

 • motor;
 • čerpadlo;
 • Kontajner na mlieko;
 • nastaviť dojenie.

Aj keď je všetko zakúpené, montáž zariadenia bude stáť omnoho menej.

Zabezpečiť dojenie vlastnými rukami

domáci strojNajprv musíte zariadiť podstavec – miesto, kde je vhodné kozie mlieko ručne alebo pomocou prístroja. Aby ste to urobili, vložte kozu tak, aby bol krk zovretý, potom je schopnosť pohybovať sa kozou obmedzená. Aby ju udržala pokojnú a uvoľnenú, musí ponúknuť liečbu. Týmto spôsobom je zviera ľahko zvyknuté na miesto dojenia a psychologicky bude pripravené na tento proces.

Related  Stavíme prasiatko pre 2 hlavy s vlastnými rukami

Unavený z dojenia rukou? Zbierame dojný stroj pre kozu vlastnými rukami. Najprv musíte starostlivo skontrolovať existujúce štruktúry a približne stanoviť hmotnosť závesných častí pre zviera bolo pohodlné. Zhromažďovanie zariadenia vyžaduje trpezlivosť – dokonca aj skúsení majstri eliminujú nedostatky, ktoré sa objavili v procese dojenia.

dojenie CPPVyzdvihnite vákuové čerpadlo, zaručuje čistotu produktu. Pri olejových čerpadlách je lepšie, aby ste sa nezúčastnili – uniknú, mlieko je rozmazané. Priehľadné polypropylénové hadice sú v tomto systéme najlepšie. Môžu sa umyť horúcou vodou, v nich vidieť pramienok mlieka, a keď sa zastaví dojenie, určuje sa vizuálne.

Niekedy sa zle prispôsobené zariadenia a nešikovní operátori trhajú na kozy. Pretrhnutie sa dosiahne, keď je prekročené vákuum a ak sú okuliare odstránené bez zastavenia odsávania.

Ak chcete vyzdvihnúť okuliare na dojenie, je to potrebné s láskou kozou. Mali by sa tesne zakryť, ale nestlačte bradavku. Bude to pohodlné pre mokrú sestru a ona, v uvoľnenom stave, vám umožní dovážať viac. Okuliare so silikónovými dýzami – to najlepšie, čo je vynájdené pre tento proces

Bude mať nádobu na mlieko. Musí spĺňať hygienické požiadavky. Je lepšie používať sklo alebo nerezové riad. Bude potrebné zakúpiť pulzátor, pretože odsávanie vákua je sprevádzané dobou plnenia bradaviek. Frekvencia pulzácie 60 krát za minútu je úplne fyziologická.

mobilný dojací strojV našej inštalácii chýba hnaciu silu, ktorá bude poháňať čerpadlo. Ak existuje elektrická sieť, najlepší spôsob je inštalácia motora s výkonom do 0,5 kW. Vhodné pre starú práčku, chladničku alebo vŕtačku. Alternatívne môžete čerpadlo ručne alebo mechanicky otočiť získaním ručného dojacieho zariadenia pre kozy.

Video o používaní mini dojacieho stroja