nepriame vykurovanie kotlaProblém s horúcou vodou sa stáva naliehavý, ak neexistuje centralizovaná dodávka teplej vody: v chatkách, v súkromných mestských a vidieckych domoch. Inštalácia hotového zariadenia na vykurovanie vody na požadované teploty si vyžaduje značnú investíciu. Alternatívnym spôsobom dodávania horúcej vody je nepriamy vykurovací kotol, ktorý môže byť vyrobený samostatne. Jeho výhodou je, že dodávka teplej vody pre obytné priestory sa realizuje v ekonomickom režime as minimálnymi finančnými nákladmi.

pripojený kotol

Vlastnosti a schéma výroby kotla nepriameho vykurovania vlastnými rukami

Zdá sa, že nepriamy vykurovací kotol je veľká skladovacia nádrž nezávislá od zdrojov energie (plyn, elektrina atď.). Vo vnútri nádrže, vyrobenej z materiálu odolného voči korózii, je inštalovaná špirálovitá trubica, pozdĺž ktorej cirkuluje chladiaca kvapalina. Studená voda v nádrži sa privádza cez vstupnú trubicu, zvyčajne umiestnenú nižšie. Voda v kotli sa rovnomerne ohrieva pohyblivým tepelným nosičom vykurovacieho systému. Výtoková rúra pre horúcu vodu je inštalovaná na vrchu. Pre jednoduchšie používanie sú potrubia vybavené guľovými ventilmi. Vonku je nádrž pokrytá vrstvou tepelnej izolácie.

Výkres výroby nepriameho ohrievača s objemom 100 litrov je uvedený nižšie:

Výkres nepriameho ohrievacieho zariadenia

Schéma kotla:

Schéma prevádzky nepriameho vykurovacieho kotla

Vykurovacia voda z kotla vstupuje do kapacity ohrievača vody, pri ktorej prechádza cez špirálovú rúrku a na výstupe sa mení na studený. Spätná chladená voda sa vráti do kotla.

Výhody a nevýhody nepriameho vykurovacieho kotla

Výhody použitia vlastného kotla:

 • pripojenie na ústredné vykurovanie;
 • inštalácia v blízkosti kotla;
 • nízke náklady na inštaláciu;
 • významné zníženie spotreby energie;
 • zabezpečenie konštantnej teploty vody.

Nevýhody sú tieto:

 • pre inštaláciu kotla je potrebná veľká plocha alebo samostatná miestnosť;
 • na vykurovanie veľkého množstva vody je potrebná dlhá doba, pričom vykurovanie priestorov sa má vykonať s menšou intenzitou;
 • rýchle vytváranie usadenín na serpentínovej rúrke, vyžadujúce čistenie chemickými alebo mechanickými prostriedkami dvakrát ročne.

Táto možnosť získavania horúcej vody je vhodná počas vykurovacej sezóny. V ostatných prípadoch môže byť úloha nosiča tepla vykonaná elektrickým ohrievačom zabudovaným do nádrže kotla.

Potom bude voda ohrievaná elektrickou energiou. V tomto prípade môže byť kotol zapnutý v noci, v noci, nízkych tarifách alebo podľa potreby.

Related  Kumulatívne elektrické ohrievače vody – to je úspornosť a pohodlie

Výroba kotla vlastnými rukami

Vzhľadom na pomerne jednoduchý princíp fungovania môže byť takéto zariadenie vytvorené nezávisle. Teraz sa pozrime na to, ako vytvoriť kotol nepriameho vykurovania vlastnými rukami.

Všetky práce na výrobe ohrievača vody pozostávajú z montáže komponentov konštrukcie:

tank

Nádrž sa používa ako kapacita kotla. Jeho objem závisí od potrieb majiteľov domu v horúcej vode a je vypočítaný z množstva 50-70 litrov na osobu denne. Približne rodina so 4 osobami zapadá do 200-litrového kotla.

Pre vykurovacie zariadenie musí byť nádrž vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, zliatin hliníka alebo iného materiálu, ktorý je odolný proti korózii. Ako alternatíva – plynový valec, ale jeho steny musia byť najprv vyčistené a základom. Bez tejto akcie bude horúca voda mať zápach plynu.

Nádrž z plynového valca

V nádrži sa vyrábajú 5 otvorov: 2 na strane pre montáž cievky, jedna na spodnej strane pre prívodnú rúrku, jedna na hornej strane na odsávanie vody a jedna na spodok pre odtokový kohút. Na používanie kotla mimo vykurovacej sezóny je potrebné zabezpečiť inštaláciu vykurovacieho telesa. Spodná dierka je tiež vyvŕtaná. Na vytvorené otvory sú pripevnené uzatvorené prvky alebo guľové ventily.

cievka

Pre tento prvok je vhodná medená alebo mosadzná trubica, ktorej priemer a dĺžka závisí od objemu nádrže. V priemere sa vypočítava 1,5 kW tepelného výkonu serpentínovej trubice na každých 10 litrov. Môžete použiť rúrku z kovového plastu alebo iného kovu s dobrým prenosom tepla.

Medená cievka pre kotol

Rúrka je navinutá špirálovito na valcovom trne. Môžete si vziať log alebo rúrku s veľkým priemerom.

Pri navíjaní cievky je dôležité monitorovať cievky:

 • aby sa zabezpečil čo najlepší kontakt vyhrievacieho povrchu trubice s ohrievanou vodou, nesmú sa otáčky navzájom dotýkať;
 • nie je potrebné robiť točenie príliš silou, potom nebude ľahké odstrániť cievku z vretena.
 • Počet závitov na cievke sa vypočíta z objemu a výšky nádrže.

Related  Stojí to za nákup a inštaláciu sekcionálnych garážových dverí?

Tepelná izolácia

Z vonkajšej strany musí byť nádrž pokrytá vrstvou izolácie. Je potrebné zvýšiť účinnosť a znížiť tepelné straty. Na izoláciu nádrže je vhodná montážna pena, minerálna vlna alebo akýkoľvek iný tepelnoizolačný materiál, ktorý je pripevnený k základni drôtu, lepidla alebo páskových väzieb. Pre čistý vzhľad je teleso nádrže lepšie pokryté tenkou izoláciou z plechu alebo fólie.

Nádrž môžete ohriať aj iným kontajnerom s väčším priemerom. K tomu je vyrobený kotol vložený do veľkej nádrže vlastnými rukami a komora je naplnená tepelnoizolačným materiálom alebo penovým plastom na princípe termosky.

montážne

zobrazenie s inštalovanou cievkouMontáž kotla, vyrobená vlastnými rukami, sa vykonáva po príprave všetkých komponentov:

 • cievka pozdĺž stredu alebo pozdĺž stien je namontovaná vo vnútri nádrže, dýzy sú spájané na jej vstupné a výstupné potrubia;
 • pre vertikálne stojaci kotol sú nosníky privarené na spodok, pre závesné zariadenie – závesy “uši”;
 • je nainštalovaný ohrievač;
 • Kotol je pevne uzavretý veko;
 • pripojenie cievky podľa schémy na výrobu nepriameho vykurovacieho kotla na obryse vykurovacieho okruhu;
 • pripojenie prívodného / výstupného potrubia vody;
 • Potrubie potrubia do kuchyne alebo do kúpeľne v mieste odberu.

Video: Ako vytvoriť nepriamy ohrievač sami

Video: Nepriame vykurovanie kotla