drevené schodisko do druhého poschodiaDrevené schody každý rok získavajú väčšiu popularitu. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že ľudia často začali kupovať vidiecke domy na niekoľkých poschodiach. Pri usporiadaní miestnosti zohráva dôležitú úlohu správna voľba krokov. Schody z prírodného dreva majú veľa pozitívnych stránok. Tento druh výrobku si môžete kúpiť alebo vyrobiť sami. K tomu musíte zbierať určitý súbor nástrojov, kúpiť dobré drevo a mať trpezlivosť.

Ako správne vypočítať?

pohodlný výťah do druhého poschodiaSkôr ako začnete, mali by ste venovať osobitnú pozornosť výberu hlavného materiálu. Drevené schody do druhého poschodia môžu byť vyrobené z rôznych druhov stromov, ale borovica je najlepšia. Tento druh suroviny je mäkká a nízka cena. S takým materiálom bude ľahké pracovať aj pre začiatočníka.

Schody z borovicového masívu nebudú tmavšie, ak je surovina spracovaná špeciálnym činidlom pred začatím práce.

Aby bola štruktúra spoľahlivá a trvala mnoho rokov, odporúča sa kupovať drevo drahších odrôd. Patria medzi ne buk, dub, smrekovec. Majú hustú štruktúru, ale majú vysokú cenu.

Hlavné typy schodov:

 • cievky;
 • pochod.

Pri výrobe prvej možnosti sa okrem drevených materiálov používa aj kov. Tieto rebríky sú určené iba na pohyb osoby. Je takmer nemožné zdvihnúť nábytok alebo iné rozmerové prvky. Často sa v priestoroch malého priestoru vyberajú skrutkové konštrukcie. Najpopulárnejšie typy drevených schodov sú uvedené na fotografii nižšie:priame schodiskoRebrík v tvare L s plošinoueliptické schodisko s plošinouU-tvarované schodisko s zang a uhlové krokytočité schodiskorebrík kačacieho stupňa

Pochod je najpraktickejší a najjednoduchší. Takéto štruktúry sú rozdelené do mnohých druhov. Môžu byť obidve kusy a pozostávajú z niekoľkých častí. V druhom variante sa často používa platforma, ktorá oddeľuje tieto prvky a používa sa na vytvorenie obratu.

Skôr ako začnete, musíte vypočítať drevené schodisko:

 1. Výrobok nesmie mať sklon väčší ako 45 °.
 2. Hĺbka behúňa – nie menej ako 25 cm.
 3. Veľkosť stúpania by mala byť v rozmedzí 16-20 cm.
 4. Šírka otvoru je od 1000 mm.
 5. Výška zábradlia je od 1 metra. Pre deti – 60 cm.
 6. Vertikálny otvor nie je menší ako 2 metre.

Aby bolo možné určiť počet stupňov, je potrebné rozdeliť výšku budúceho rebríka do výšky stúpacieho stúpača. Výsledné číslo by sa malo zaokrúhliť na najbližší celok. Tento indikátor a počet krokov.výpočet schodov

Related  Estetický altán z prírodného dreva s vlastnými rukami: prvky inštalácie a výberu štylistiky

Presné započítanie sa dá vykonať pomocou špeciálneho počítačového programu. Pomocou jednoduchých pravidiel a odporúčaní môžete urobiť pohodlný a najdôležitejší spoľahlivý rebrík.

Návrh výrobku

schodová konštrukciaPredtým, ako vytvoríte drevené schodisko, potrebujete vedieť, odkiaľ je. To vám pomôže rýchlo vytvoriť možnosť, ktorá sa najviac hodí do zvoleného interiéru miestnosti.

Pre pohodlie pohybu musí byť počet krokov nepárny.

Štruktúra schodiska zahŕňa také časti:

 1. Tetiva. Tento prvok slúži ako nosný nosník a je doplnkovým upevnením schodov.
 2. Schodnice. Sú to medzery, ktoré sú vytvorené v hlavných paralelných lúčoch. Sú potrebné na umiestnenie slz.
 3. Stúpačky. Sú navrhnuté tak, aby pokryli viditeľnú časť medzi jednotlivými krokmi. Stúpačky sú namontované vertikálne. Tieto položky nemusíte používať.
 4. Behúňa. Tento typ prvkov je horná časť krokov.
 5. Stĺpiky. Táto časť dosahuje maximálnu tuhosť a pevnosť výrobku. Prvky sú upevnené na schodoch a koľajniciach.
 6. Pätníky. Tiež sa často označujú ako nosné tyče. Toto je hlavná časť skrutkových konštrukcií.
 7. Zábradlie. Namontovať balustery.
 8. Radius sa približuje. Sú prezentované vo forme zaobleného tvaru. Inštalované v spodnej časti schodov.
 9. Dekoratívne časti. Sú nainštalované na póloch. Často sa nazývajú pahýle.
 10. Krok za krokom. Je umiestnená na samom začiatku rebríka. Jeho charakteristickým znakom je nezvyčajný tvar.

Zložitosť štruktúry závisí nielen od typu konštrukcie, ale aj od spôsobu výroby. Drevené schodisko do druhého poschodia s vlastnými rukami pre súkromný dom môže byť vytvorené ako na strunách, tak na kosuroh.

Spojovacie tyče sú namontované z koncovej časti behúňa. Za týmto účelom sa používajú rohy, drážky a stavebné lepidlá. Tiež môžu byť pripevnené pomocou tyčí. Všetky prvky sú upevnené pomocou skrutiek alebo samorezných skrutiek.možnosti krokov dokovania

Pokiaľ ide o kosúr, sú umiestnené pod schody samotné. Pri ich montáži sa používajú špeciálne spojovacie prvky.podlhovasté umiestnenie

Na výrobu šnúr a kosury je najlepšie použiť dub alebo popol. Tiež majstri uprednostňujú modřín. Takéto stromové druhy robia výstavbu spoľahlivejšou.

Related  Efektívne využívanie ľudských živočíšnych produktov v prímestských podmienkach pomocou moderných rašelinových toaliet

Označovanie a vytváranie prvkov

Na výrobu drevených schodov by ste mali postupovať až po úplnom výpočte. Takisto je potrebné konečne určiť miesto, kde bude produkt inštalovaný.

Postupnosť akcií:

 1. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je označiť reťazec a reťazce. Aby sa práca vykonávala čo najpresnejšie a najrýchlejšie, odporúča sa použiť pravouhlý trojuholník. Môžete tiež použiť špeciálny roh na jeho vytvorenie. Na ňom sú označené upozornenia.značkovanie
 2. V tomto štádiu sa meria dĺžka krokov a ak je to potrebné, stúpačky. Všetky prvky by mali byť rezané elektrickými pílami. Nedoporučuje sa používať ručné náradie, pretože s ňou bude ťažké dosiahnuť požadovaný výsledok.vyrúbali sme prvky schodiska
 3. Všetky prvky musia byť starostlivo brúsené. Vykonajte to najskôr pomocou elektrického spotrebiča a potom použitím brúsneho papiera. Ručné spracovanie je potrebné na vyčistenie ťažko dostupných miest.brúsenie prvkov rebríka

Ak sú schody položené na šikmú, potom ich dĺžka by mala byť o 10-20 mm väčšia a šírka 20-30 mm.

Zvláštna pozornosť by sa mala venovať dreveným zábradlím na schodoch. Brúsenie by malo byť v niekoľkých fázach, čím sa zníži zrnitosť papiera. Zábradlie bude tak dokonale hladké.

Nezabudnite tiež na konektor na druhom poschodí. Ak tam nie je, potom sa časť prekrytia odstráni metódou demontáže.

Montáž drevených schodov

spájanieUpevnenie konštrukcie je hlavnou súčasťou diela. Veľa závisí od správnej montáže prvkov.

Inštalácia dreveného rebríka by mala začať s podporou nosnej tyče. Je pripevnená k podlahe, kde sa začne rebrík. Potom je kosúr pripojený k lúču. Môžete to urobiť dvomi spôsobmi: umývanie lúčom alebo umývanie v Kosoure.

inštalácia konštrukcieNásledne sa výrobok pripevní na nosný nosník, bočnú stenu a otvor pre strop. Akonáhle je prvý Koshor dobre opravený, môžete prejsť na druhý. Druhý prvok je nastavený podľa dĺžky pripravených krokov.

Horný krok musí byť na rovnakej úrovni ako podlaha v druhom poschodí.

V závislosti od šírky rebríka a predpokladaných zaťažení je možné použiť nie dve šikmé čiary, ale tri alebo viac. Použitie viacerých prvkov dodáva dizajn tuhosti.

Related  Podrobný návod na výstavbu bazénov pre chaty

Aby ste zabezpečili, že kroky nie sú naklonené v rôznych smeroch, kosúra by mala byť nainštalovaná čo najrovnomernejšie.

Po pripojení hlavných častí môžete začať namontovať stúpačky a potom na kroky. Pásy sú upevnené pomocou samorezných skrutiek na kosovar a stúpačky. V tomto prípade je dôležité zabezpečiť, aby boli spojovacie prvky dobre zapustené do dreva.inštalácia krokov a krokov

Inštalácia zábradlí a stĺpov by mala začať od rozmiestnenia, kde budú. Otvor pre hmoždinku by mal byť umiestnený uprostred balíčka. Spojovacie prvky sú upevnené v konektore pomocou lepidla. Mali by vyčnievať 10-15 cm. Dierka v balíku je vŕtaná na veľkosť hmoždinky.upevňovacie balustery

Potom sú stĺpiky upevnené. Na jednej stožiarovej konštrukcii sú namontované na začiatku a na konci. Najprv pripojte iba horné prvky, spodné sa nainštalujú na poslednú chvíľu.

Potom musíte opraviť jeden alebo dva zábradlia. Toto je potrebné na určenie uhla povrchu. K tomu musíte pripojiť zábradlie. Odstráňte nepotrebnú časť zo všetkých prvkov.

Potom sa základňa a otvory pripravené zábradlím starostlivo ošetria lepidlom a spoja sa s hmoždinkami.bezpečne pripevňovacie balustery

Madlo sa odreže v požadovanom uhle. Na výrezy sú vytvorené otvory na pripojenie k stĺpikom pomocou hmoždinky. Do zábradlí sa lamely pripevnia po úplnom vyschnutí lepidla. Sú tiež upevnené pomocou lepiacich a samorezných skrutiek. Pre spoľahlivé upevnenie používame elektrickú vŕtačku.fixujeme pomocou skrutiek

Posledným z nich je spodný stĺpec. Je tiež upevnený na zábradlie pomocou hmoždinky. Po úplnom vyschnutí lepidla sa drevené schodisko vyrobené ručne považuje za pripravené.

Aby sa zabránilo napadnutiu huby a hmyzu, musí byť drevo zafarbené antiseptikom. K pokrytiu lakom alebo inými náterovými a lakovanými materiálmi nasleduje rebrík po správnom vyschnutí základného náteru. Toto bude vyžadovať čakanie najmenej 24 hodín. Ak sa tak nestane, farba nebude ležať rovnomerne a čas sa začne vykĺznuť.

Nie je ťažké vytvoriť rebrík z dreva. Dodržiavaním postupnosti akcií a odporúčaní môžete vytvoriť krásny, trvanlivý a odolný dizajn, ktorý zdobí miestnosť už veľa rokov.

Video lekcia o výrobe dreveného schodiska kosoura