múka červa pre kurčatáKurčatá majú veľmi rád mäsité červy – jedia ich jednoducho s ohromujúcou rýchlosťou. Preto sa z hospodárskeho hľadiska mnohí majitelia snažia sám pestovať toto živé jedlo – čo môže byť lepšie ako mať trvalý a voľný zdroj zdravých bielkovín pre ich vtáky.

Mnohé pokusy o rozmnožovanie červov však skončia skôr, ako začnú. Predstavte si, že kupujete krabicu s nezvyčajnými živými bytosťami, vráťte sa domov, odstráňte veko, a tam je veľa bzučiacich červov! Nervy netrpia všetkými. Niektorí v panike hodí krabičku do kurča, na veľkú radosť vtákov – celú bundu lahodných dobroty!

ručné kŕmenieObzvlášť citlivá povaha sa vráti do kŕmenia kurčiat so sušenými červami – v tomto prípade sa už nemusíte obávať, že sa začnú preháňať a plaziť sa. Existuje však viac trvalých ľudí, ktorí nestratia nádej na chov svojich vlastných múk. Tento článok je určený pre ne.

Majitelia kurčiat, ktorí majú úspešné dlhoročné skúsenosti s chovom lariev čierneho chrobáka (múka), zdieľajú užitočné rady. Pestuje ich v špeciálnych “farmách” – trojúrovňové plastové kontajnery. Každá úroveň je určená pre určitú fázu životného cyklu hmyzu.

Životný cyklus chrobáka čierneho (múka z múky)

múčka z múkyCyklus pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Beetle brouky kladú vajcia. Inkubačná doba trvá od 1 do 4 týždňov, po ktorej sa larvy vyliahnu z vajíčok.
 2. Štádium lariev (tzv. Múky) trvá 8-10 týždňov.
 3. Potom sa červy zmenia na kukly a začne sa postupná metamorfóza do chrobákov. Tento proces môže trvať od 1 do 3 týždňov.
 4. Tvorcovia chrobákov žijú 4 až 16 týždňov.

Ako môžete vidieť, životný cyklus múky trvá niekoľko týždňov, takže vám bude nejaký čas poskytnúť kurčatám dostatok svojho obľúbeného jedla. Okrem toho budete musieť nechať niekoľko červov, aby sa zmenili na chrobáky – životný cyklus sa musí opakovať po celý čas.

Related  Ako izolovať korál pre kurčatá na zimu

Ako vybaviť “farma” pre červy 

červená farmaNa zariadenie farmy je potrebná trojúrovňová skrinka.

Spodná zásuvka

Umiestnite živé múčne červy (potemníkovitými larvy chrobáka) v hrúbke vrstvy zmesi aspoň 2,5 cm skladajúci sa z kukurice, pšenice a ovsenej múky (mletá alebo ostatné obilniny, ktoré majú na skrini). Tu položte zeleninu alebo ovocie ako zdroj vlhkosti. Dávajte pozor, aby nedošlo k prebytočnej vlhkosti, inak by sa proces rozpadu začal. Dokonale vhodné:

 • polovica jablka;
 • polovice zemiakov;
 • listy šalátu, kapusty alebo zeleru.

Navyše vložte do škatule polovičné balenie vajec alebo niekoľko kusov lepenky – červy sa im skrývajú a plazí sa okolo nich.

Jedenkrát mesačne vyčistite spodnú časť škatule a zmeňte zmes zŕn čerstvým. Plastovými zátkami pravidelne preosiať múku na dne nájsť kukly a presunúť ich do hornej zásuvke, kde sa nakoniec premení chrobákov.

Horná zásuvka

Na hornom boxe musíte vystrihnúť dno a nahradiť ho mriežkou, ktorá umožní vajcia chrobákov spadnúť do strednej škatule. Mohli by sme robili bez mriežky, ale chyby často zabíjať a jesť kukly, a preto je ich oddelenie vám umožní lepšie sledovať proces transformácie v chrobákov. Pozerať sa na metamorfózu (transformácia) sa nikdy nudí! Pupae, ktoré ste vložili do top boxu, sa nakoniec premenili na chrobáky, ktoré kladú vajíčka. Kukly nemajú jesť ani piť, ale chyby je potrebné dať na šalátové listy a dal na spodných poloviciach alebo kusy kartónov vajec, aby sa mohli schovať pod nimi.

Stredná políčka

V priemere krabice by mala byť rovnaká zmes múky a zeleniny, a to do spodnej zásuvky, do lariev vyliahnutých z vajec – jedlo červami mohol zjesť. Potom, čo sú dostatočne starí, začnite ich dať kurčatám.

Nezabudnite nechať nejaké červy na doplnenie spodnej škatule, aby sa najprv otočili do pupa a potom do chrobákov. Preto bude životný cyklus neustále udržiavaný.

To znamená, že priemerná box použiť kŕmiť mealworms ešte predtým, než je na kurčatá, nižšie – pre chov a oddeľovanie červami z kukiel, top – pre konverziu kukiel a chrobáky kladú vajíčka.

Môžete tiež Suché múky červy pre budúce použitie alebo jednoducho uložiť v chladničke. To zabráni transformácii červov na kukne a zachová ich ako larvy. Verte mi, kurčatá milujú toto jedlo v akejkoľvek forme – živé, sušené alebo chladené! 

Super červy

suché červyMôj priateľ udržiava jašterice a tiež ich pre nich pestujú červy. Raz, keď odišiel na dovolenku, musel som sa o ne postarať. Červy boli vo viacstupňovom kontajneri a už sa nezdávali tak hrozné. Jediné, čo som musel urobiť, bolo pridať nejakú zeleninu, ak by skončili. Neskôr sa môj priateľ podelil o svoje skúsenosti s rastúcimi červami. Tu je to, čo povedal:

Related  Ako si vytvoriť zvýšené lôžko vlastnými rukami

“Raz som videl na mieste tieto viacúrovňové kontajnery, ktoré podľa skúsených majiteľov kurčiat sú veľmi vhodné na šírenie červov. Tak som začal pestovať larvy múky. Ale moje plazy jedli červami s takou bleskovou rýchlosťou, že som nemal čas ich pestovať. Teraz chovám super červy. Sú trochu odlišné – červy / brouci sú väčšie a pre plazy sú lepšie vyhovujúce – majú mäkšie exoskeletony, vyšší obsah vlhkosti a sú lepšie trávené. Som si istý, že všetky tieto výhody budú užitočné pre kurčatá.

Proces chovu super červov trvá trochu dlhšie. Skúsený, zistil som, že mrkva a kučeravá kapusta sú pre ne najlepšie zdroje vlhkosti. Oba produkty sú bohaté na vitamíny, ktoré sú potrebné pre moje plazy. Okrem toho, keď hnijú, netvoria plesne a nie je žiadny zápach. “

Ďalšie užitočné informácie:

 • optimálna teplota pre reprodukciu čiernych chrobákov je 21-27 ° C;
 • v priebehu rastu, múk červy moult – výpis exoskeleton, viac ako 10 krát počas 2-mesačný životný cyklus;
 • Mŕtve brouky a červy musia byť pravidelne odstránené z kontajnera;
 • Čierny broukový chrobák kladie v priemere v priemere 500 vajíčok, tak to bude
 • sú pripravení na veľké množstvo červov, keď ich začnete chovať!

Video o chovných červoch doma